Nijolei nebuvo kur eiti. Tai yra, visai nebuvo kur… „Kelias naktis galiu praleisti geležinkelio stotyje. O paskui?“ Netikėtai merginą apėmė išganinga mintis: „Sodyba! Kaip galėjau pamiršti? Nors… sodyba – tai dideli žodžiai! Tai pusiau sugriuvusi bakūžė. Tačiau vis tiek geriau nuvykti ten, nei keliauti į stotį“, – svarstė Nijolė.
Įlipusi į elektrinį traukinį, Nijolė atsirėmė į šaltą langą ir užmerkė akis. Merginai užplūdo sunkūs praeities įvykiai. Prieš dvejus metus ji neteko tėvų, liko viena, be jokios paramos. Mokslams mokėti nebuvo iš ko, teko mesti institutą ir pradėti dirbti turguje.
Po visų išgyvenimų Nijolei nusišypsojo sėkmė ir netrukus ji sutiko savo meilę. Tadas pasirodė esąs geras ir tvarkingas žmogus. Po dviejų mėnesių jaunuoliai surengė kuklią vestuvių ceremoniją.
Atrodė gyvenk ir džiaukis… Tačiau, gyvenimas parengė Nijolei dar vieną išbandymą. Tadas pasiūlė žmonai parduoti tėvų butą miesto centre ir pradėti savo verslą.
Tadas viską taip gražiai pristatė, kad Nijolei neliko nė menkiausios abejonės, ji buvo įsitikinusi, kad vyras viską daro teisingai ir labai greitai jų šeima pamirš materialinius sunkumus. „Kai atsistosime ant kojų, galėsime pagalvoti apie kūdikį. Taip norisi kuo greičiau tapti mama!“ – svajojo naivi mergina.
Verslas Tadui nepavyko. Dėl nuolatinių skandalų dėl iššvaistytų pinigų jaunuolių santykiai greitai nutrūko. Netrukus Tadas parsivedė į namus kitą merginą, parodydamas Nijolei duris.
Pirmiausia mergina norėjo kreiptis į policiją, bet tada suprato, kad neturi kuo kaltinti vyrą. Ji pati pardavė butą ir įteikė pinigus Tadui…
***
Išėjusi iš traukinių stoties, mergina vieniša traukėsi palei tuščią peroną. Buvo ankstyvas pavasaris, sodybų sezonas dar neprasidėjo. Per trejus metus sklypas užžėlė ir buvo apleistas. „Nieko tokio, sutvarkysiu ir vėl viskas bus kaip anksčiau“, – pamanė mergina, nors suvokė, kad kaip anksčiau niekada nebebus.
Nijolė lengvai surado raktą, esantį po veranda, tačiau medinė durys buvo likusi ir nesileido atidaroma. Mergina iš visų jėgų stengėsi atidaryti duris, tačiau tai pasirodė sunku. Supratusi, kad negali įveikti šios problemos, Nijolė prisėdo prie verandos ir pradėjo verkti.
Staiga kaimyniniame sklype mergina pastebėjo dūmą ir išgirdo triukšmą. Apsidžiaugusi, kad kaimynai vietoje, Nijolė nuskubėjo pas juos.
— Teta Janina! Jūs namuose? — šaukė ji.
Pamačiusi kieme sužėlusi pagyvenusį vyrą, Nijolė sustingo iš nuostabos ir baimės. Nežinomas žmogus kūreno nedidelį lauželį, ant kurio šildė vandenį purvinoje puodelyje.
— Kas jūs? Kur teta Janina? — paklausė mergina, atsitraukdama atgal.
— Nebijokite manęs. Ir prašau, neskambinkite policijai. Aš nieko blogo nedarau. Į namus nelendu, gyvenu čia, kieme…
Keista, bet senolio baritonas buvo malonus ir intelektualus. Taip kalba išsilavinę žmonės.
— Jūs benamis? — takto nejautė Nijolė.
— Taip, jūs teisi, — tyliai prabilo vyras, slepiant žvilgsnį. — Jūs kaimynystėje gyvenate? Nesijaudinkite, aš jūsų netrukdysiu.
— Kuo jus vardu?
— Lukas.
— O jūsų pavardė? — nustebo mergina.
— Pavardė? — nustebo senolis. — Kazlauskas.
Nijolė įdėmiai pažvelgė į Luką Kazlauską. Nors drabužiai atrodė nušiurę, bet buvo gana švarūs. Ir pats senolis buvo pakankamai prižiūrėtas.
— Nežinau, į ką kreiptis pagalbos… – sunkiai atsiduso mergina.
— Kas nutiko? — sužinojo vyras.
— Durys liko Gedimas… Negaliu jų atidaryti.
— Jei leisite, galiu pažiūrėti, — pasiūlė benamis.
— Būčiau dėkinga! — desperacijoje atsakė Nijolė.
Kol senolis klibėjo su durimis, Nijolė sėdėjo ant suolelio ir mąstė apie nepažįstamąjį: „Kas aš tokia, kad jį niekinčiau ar smerkti? Juk aš taip pat benamė, mūsų situacijos panašios…“
— Nijole, priimkite darbą! — Lūkas Kazlauskas šyptelėjo ir atidarė duris. — Palaukite, jūs nusiteikusi čia nakvoti?
— Taip, o kur gi kitaip? — nustebo mergina.
— Ar yra name šildymas?
— Pečiukas turi būti… – visiškai sutrikusi Nijolė, suprasdama, kad nieko apie tai neišmano.
— Supratau. O malkų?
— Nežinau, — atsiduso mergina.
— Na gerai. Eikite į vidų, sugalvosiu ką nors, — nusprendė vyriškis ir išėjo iš kiemo.
Nijolė valandą tvarkėsi. Namuose buvo labai šalta, drėgna ir nepatogu. Mergina buvo nusiminusi, nežinojo, kaip čia gyvens. Netrukus pasirodė Lūkas Kazlauskas su malkomis. Netikėtai Nijolei, ji apsidžiaugė, kad greta yra bent viena gyva siela.
Vyriškis šiek tiek išvalė pečių ir užkūrė jį. Po valandos name tapo šilta.
— Na štai! Pečius gerai užkurtas, jūs tik šiek tiek pridėkite malkų, o prieš naktį užgesinkite. Nesijaudinkite, šiluma išsilaikys iki ryto, — paaiškino senolis.
— O jūs kur? Pas kaimynus? — paklausė Nijolė.
— Taip. Jūs nesmerkite griežtai, pagyvensiu truputį jų sklype. Nenoriu važiuoti į miestą… Nenoriu žadinti sielos, prisiminti praeities.
— Lūkas Kazlauskai, palaukite. Dabar vakarieniausime, išgersime karštos arbatos, tada eisi, — ryžtingai tarė Nijolė.
Senukas nesuko galvos. Tyliai nusirengė striukę ir prisėdo prie pečiaus.
— Atsiprašau, kad lendu į sielą…- pradėjo Nijolė. — Tiesiog jūs visai neatrodote kaip benamis, kodėl gyvenate gatvėje? Kur jūsų namas, giminės?
Lūkas Kazlauskas papasakojo, kad visą gyvenimą dėstė institute. Visus jaunystės metus skyrė darbui, domėjosi mokslu. Senatvė atėjo nepastebimai. Kai suprato, kad liko vienas pabaigoje gyvenimo, buvo per vėlu ką nors keisti.
Prieš metus jį pradėjo lankyti dukterėčia. Mergina švelniai užsiminė, kad padės senukui, jei jis paliks butą paveldėjimui. Natūralu, vyras apsidžiaugė ir sutiko.
Vėliau, dukterėčia įgijo senelio pasitikėjimą. Ji pasiūlė parduoti butą tvankiame rajone ir įsigyti gerą namą priemiestyje su dideliu sodu ir jaukia pavėsine. Kaip paaiškėjo, ji jau buvo nusižiūrėjusi puikų variantą už gana mažą kainą.
Vyras visada svajojo apie gryną orą ir tylą. Todėl jis sutiko be svarstymo. Pardavus butą, Tania pasiūlė atidaryti sąskaitą banke, kad nesinešti tokių didelių pinigų su savimi.
„Dėde Lukai, atsisėskite ant suolelio, o aš patikrinsiu, kaip viskas vyksta. Atiduokite man krepšį, galima kas nors mus stebi“, – pasakė mergina prie banko įėjimo.
Tania su krepšiu dingo banko pastate, o senukas ėmė laukti. Jis laukė valandą, antrą, trečią… Dukterėčia nesirodė. Įėjęs į banką, vyras pamatė, kad ten nebuvo jokių lankytojų, o kitoje pusėje buvo dar vienas išėjimas.
Lūkas Kazlauskas negalėjo patikėti, kad artimas žmogus taip žiauriai jį apgavo. Jis tiesiog liko sėdėti ant suolelio, laukdamas Tanios. Kitą dieną nusprendė eiti pas ją į namus. Duris atidarė svetima moteris, kuri paaiškino, kad Tania čia seniai negyvena. Mergina pardavė butą prieš du metus…
— Tokia liūdna istorija… – sunkiai atsiduso senukas. — Nuo to laiko gyvenu gatvėje. Vis dar negaliu patikėti, kad jau neturiu namų…
— Na, aš maniau, kad vienintelė tokia… Aš turiu panašią situaciją…- prabilo Nijolė ir papasakojo viską vyrui.
— Visa tai blogai. Aš bent jau nugyvenau gyvenimą… O tu? Išėjai iš instituto, likai be buto… Bet nenusimink, kiekviena problema tai yra sprendimas. Tu jauna, viskas bus gerai, — bandė nuraminti senukas.
— Ką mes vis apie blogą ir liūdną? Eime vakarieniauti! — nusišypsojo Nijolė.
Mergina stebėjo, kaip su apetitu senukas valgė makaronus su dešrelėmis. Tuo momentu jai jo labai pagailo. Matėsi, kad jis labai vienišas ir bejėgis.
„Kaip baisu likti visiškai vienam, gatvėje, ir suvokti, kad nesi niekam reikalingas“ – mąstė Nijolė.
— Nijole, galiu padėti tau atkurti mokslus institute. Ten turiu daug gerų draugų. Manau, galėsi studijuoti valstybės apmokamu būdu, — netikėtai tarė vyras. — Žinoma, tokiu pavidalu negaliu pasirodyti buvusiems kolegoms. Aš parašysiu laišką rektoriui, o tu susitik su juo. Konstantinas, mano senas bičiulis. Jis būtinai padės.
— Ačiū. Būtų nuostabu! — apsidžiaugė Nijolė.
— Ačiū tau už vakarienę, kad išklausiai. Eisiu. Jau vėlu, — pasakė senukas, keldamasis.
— Palaukite. Netinkama eiti kur jums eiti? — tyliai pasakė mergina.
— Nesijausk. Turiu šiltą palapinę kaimyniniame sklype. Rytoj užsuksiu pas tave, — nusišypsojo senukas.
— Nereikia eiti į gatvę. Turiu tris erdvius kambarius. Galite pasirinkti vieną, kuri jums patinka. O tiesą sakant, bijau likti viena. Bijau šios krosnies, kurios nesuprantu. Juk nepaliksite manęs bėdoje?
— Ne. Nepalikau, — rimtai tarė senukas.
***
Praėjo dveji metai… Nijolė sėkmingai išlaikė sesiją ir laukdama vasaros atostogų važiavo namo. Ji taip ir gyveno sodyboje. Tiksliau tai, mergina gyveno bendrabutyje, o čia atvažiuodavo savaitgaliais ir per atostogas.
— Labas! — džiaugsmingai pasakė, apkabindama senelį Luką.
— Nijole! Mano brangioji! Kodėl nepaskambinai? Būčiau paėmęs tave iš stoties. Na kaip? Išlaikei? — senukas apsidžiaugė.
— Taip! Beveik viską puikiai! — pasigyrė mergina. — Štai, pirkau tortą. Užverdame arbatinį, švęsime!
Nijolė su Luku Kazlausku gėrė arbatą ir dalinosi naujienomis.
— Pasodinau vynuoges. Ten, padarysiu pavėsinę. Bus labai patogu ir jauku, — pasakojo senukas.
— Puiku! O apskritai, tu čia šeimininkas, daryk viską, kaip tau patogu. Aš ką, atvažiuoju, išvažiuoju… – nusijuokė Nijolė.
Vyras visiškai pasikeitė. Dabar jis nebuvo vienišas. Jis turėjo namus, turėjau anūkę, Nijolę. Mergina taip pat sugrįžo į gyvenimą. Lūkas Kazlauskas tapo jai artimu žmogumi. Nijolė yra dėkinga likimui, kad jai atsiuntė senelį, kuris pakeitė tėvus ir palaikė sunkią akimirką.