Nedidelis kaimelis ant samanų ir spanguolių salos.

Aukštaitijos regiono kaimelis buvo mažas, veikiau vienkiemis. Įsikūręs ant kalvos, apsiaustos samanomis ir spanguolėmis. Keturi kiemai su lietaus pagerintais pilkais stogais su šiaudais glaudėsi po galingais ąžuolais, todėl vietovė buvo vadinama Ąžuoliniais. Ir gyveno ten iš viso vienuolika sielų. Kaimelis gyveno iš savo ūkininkavimo, medžioklės ir žvejybos.

Turtingiausiai kaime gyveno Jonas Antanaitis. Taupus ir darbštus vyrukas, apie šešiasdešimt metų, bet vis dar stiprus ir tvirtai sudėtas. Tą rudenį jis surinko penkiolika pūdų spanguolių, žinoma, ne vienas, o su sūnumi Povilėliu.

Povilas, jam devyniolika metų. Du vyresnieji sūnūs gyvena Vilniuje ir jau trejus metus nebuvo aplankę gimtųjų vietų. Povilas, nors ir neplanuoja vykti į miestą, ūkiui labai netinka. Vieną rytą, grįžęs namo, Povilas pasakė tėvui: – Siųsk, tėvai, piršlius į Ežerėlius. – Pas ką gi? – rūgščiai paklausė Jonas. – Pas Klonius, pas jų Ievą.

Išsigandęs tėvo temperamento, jis pridūrė: – Jei nesiųsi piršlių, išbėgsiu su ja į miestą pas brolius. Nėra Jono džiaugsmo dėl jauniausiojo. Ne į jį jis įsimezgė. Toks lengvabūdis, vėjinis. Šeimininkas iš jo jokio, bet vis dėlto paskutinis. Jei išvyks į miestą, liks vienas su ūkiu. Monika, jo senelė, visai nieko negali padaryti, liga ją visai išvargino. Vytautas Klonis, pats girtuoklis ir tinginys, bet dukra gražuolė. Jonas matė ją vasarą pjaunant šieną. Aukšta, liekna, rusvaplaukė iki juosmens. Didelėse pilkose akyse gilus vandenukas. Ką ji tik jame rado? Taip! Tokia mergina bet kurią trobą papuoštų, o Monikai jau seniai reikėjo pagalbininkės. Už ilgo, o už trumpo, per Šv. Kazimierą jie šventė vestuves.

Ir dar po mėnesio į Ąžuolinius atvyko šauktinis ir pašaukė Povilą į kariuomenę. Per išlydėjimą Ieva verkė dėl Povilo, tarsi dėl mirusio. Išvykus Povilui, Ievos gyvenimas Ąžuoliniuose pasidarė nepakeliamas. Uošvis pradėjo ją erzinti. Iš pradžių žaismingai suimdavo praeinant, bandydavo apkabinti, kol ji melždavo karvę.

Kartą, kai ji plovė grindis svetainėje, įžūliai kišo rankas po sijonu. Ji negalėjo nieko pasakyti, buvo gėda prieš užuolaidose gulintį uošvį. Kartą, kai ji sėmėsi šieno ant palėpės, Jonas prišliaužė iš nugaros, pargriovė į šieną ir pradėjo bučiuoti, dvelkdamas į česnako ir naminės kvapą. Spygliuotas, raitytas barzda uždengė visą jos veidą, neleisdama rėkti. Ieva pradėjo dusti, o uošvis jau krapštė po jos sijonu. Kaip jai pavyko pabėgti iš po galingo Jono, ji neprisimena, bet pabėgusi, ji griebė šakę, nukreipė ją į uošvį ir sunkiai kvėpuodama sušnibždėjo: „Pribaigsiu! Senas šunsnukis! Atleisk man, Viešpatie!“ Nuo tos dienos uošvis ją priekabiavo mažiau, bet pradėjo kabinėtis dėl kiekvienos smulkmenos: tai ne taip padaryta, tai ne taip. Ieva tapo gyvenimo nebematyti.

Ir Ieva verkė ir sielvartavo. Vaikščiojo į Ežerėlius pas motiną, skundėsi jai. O ką motina? Užjautė, paverkė su ja ir grąžino atgal. „Kęsk“, pasakė. „Kai grįš Povilas, viskas pagerės“. Prieš išvykdama į Ąžuolinius, Ieva užėjo į kaimo prekybcentrį nusipirkti degtukų, prieskonių virtuvei. Ėmė lauro lapų, raudonųjų pipirų, garstyčių miltelių – uošvis užsakė. Nenoromis nuėjo į Ąžuolinius. Ieva braukėsi per sniegą, apmąstydama savo nelengvą dalią. Jau trečią mėnesį kaip išvyko Povilas.

Jai patiko šis linksmas, nerūpestingas vaikinas. Nors buvo kaime ir išvaizdingesnių jaunikaičių, tačiau jie visi grubūs, nemandagūs, o šis mielas, nebuvo nei vieno užgaulaus žodžio. Bet vos pradėjo megzti megzti meilę. O dabar uošvis nori priversti ją žaisti su juo vietoj sūnaus. „Ne bus taip!“ Reikia atbaidyti seną išdaigininką! Bet kaip?“ Taip užsidūrusi savo mintyse Ieva nepastebėjo, kaip atvyko į Ąžuolinius. Uošvis sutiko ją su burbėjimu, kad ilgai truko tose vietose, kur ne tai galėjo nupirkti. Po pieno gėrimo Ieva išėjo į savo kambarį ir užtrenkė duris.

Kitą dieną kūrė pirtį. Pirtis stovėjo atokiau nuo namo, šalia mažo prūdelio. Ieva prisipylė vandens, kūreno krosnį. Kai tvarkėsi aplink namus, į prijuostės kišenę įsidėjo raudonuosius pipirus. Supratusi, kad to mažai, pridėjo garstyčių. Po kurio laiko, eidama valyti pirties, įtrynė pipirais ir garstyčiomis lentų gultą, dosniai pripilo pragariško mišinio į kibirą su karštu vantinu. Nuo pipirų ir garstyčių kvapo ji niežtėjo nosį. Ieva nusičiaudėjo ir iššoko iš pirties. Iššoko pačiu metu, nes uošvis jau su patalynės ryškiu po pažastimi.

„Kam pirtį vėsini, kvaiša“, – šaukė jis ant jos. Atsitraukusi nuo takelio į sniego gumulą, Ieva tylėjo ir praleido jį, skubėdama į namą. Užtrenkusi duris, ji atsirėmė į sieną, jos širdis buvo pasiruošusi iškrėsti iš krūtinės. „Kas bus?“ Ir baisu Ievai, bet ir žaisminga viduje, kad išdrįso pamokyti blogiuką. „Šį kartą seną pokštininką pamokysi“. „Kokia kvaiša“ – manė Jonas. Galbūt per mažai pirtį išvėdinai? Arba pliauska dar rusena krosnyje“. Ilgai ieškodamas, ką gi iš tikrųjų su juo atsitiko, apiešė viską. Pačiupęs karšto vandens viską nuvalė ir atgulė ant karštų grindų.

Lentos buvo karštos ir lengvai degino odą. Jonas pašliaužė nugarą ir užpakalį, prisitaikydamas prie karščio, bet karštis perėjo į degesį. Nesuvokdamas, Jonas atsisėdo ant gulto. Dalyvaujantis instinktyviai įkniso ranką į grindis. Nieko nerado. Bet ranka „iššukavo“ jo „ūkį“ ir tuoj pat neteko pusiausvyros nuo skausmo.

Rėkdamas iš skausmo, kaip sužeistas meška, Jonas išbėgo kaip motina pagimdė iš pirties ir krito į sniego krūvą. Deginimas šiek tiek atlėgo, bet sėdėti sniege darėsi šalta ir jis nubėgo atgal į pirtį. Namie ant grindų, dusina nuo vos sulaikyto juoko, sukinėjo Ieva. Iš savo kampo iššliaužė Monika ir susižavėjusi žiūrėjo į Ievą, nuo pat Povilo išvykimo nesiklausiusi juoko. Monika seniai pastebėjo, kad jos vyras kibo prie marčios, tačiau užstoti nelabai buvo jėgų, o dabar Ieva, velniai žino kaip, sakė uošvienei, ką ji padarė, kaip pamokė senį. Monika iš pradžių raukė baltus antakius – pagailėjo vyro, bet po to nusišypsojo ir pasakė: „Tai jam šuniukui ir reikia“.

Sugrįžęs į pirtį, Jonas pradėjo galvoti, kas gi jam atsitiko. Galbūt kažkas pateko į gultą? Paimdamas skepetą karšto vandens, jis gausiai nupylė viską ir grįžo gulėti. Rodos, nieko nedegino. Pakeitus vandenį pirtyje, jis pasiėmė vantą ir pradėjo šerti sau ant nugaros ir kojų, bet čia jam uždarė nosį ir akis, kūnas vėl degė ugnimi, o apačioje šėlėjo kaip įslydęs į skruzdėlyną. Nusiritęs nuo gulto ant grindų, jis suktyvavo iki durų ir beveik su nosimi išvertė, išnešė ją per pažįstamą krūvą.

Namie Jonas atėjo tyliai, kai jau buvo vėlu, vakarieniauti nebesikėlė, iš karto nuėjo miegoti, tačiau jam nepavyko užmigti. Visas kūnas degė nuo karščio. Sukuojuosi ant girgždančios lovos kaip žaltys ant keptuvės ir, vos sulaikydamas dejones, klykiodiklo nuo skausmo. Kai tik tapo nepakeliama, jis atidarė langą, numetė kelnes ir ištraukė kūrenantį užpakalį ant šalčio. Pasidarė šviesiau, bet Jonui atrodė, kad nuo ugnies iš ten galima uždegti cigaretę. Laimei, naktis – jei kas būtų tą vaizdą matęs: Jonas – uždaras didžiavyris, sėdintis ant palangės su plika… sunku pasakyti, ką apie jį būtų pagalvoję. Tai savo ruožtu jo ištikimas šuo Rudis, kurio buda stovėjo po tuo langu, išsivertė netikėtas išglamonėjimo jaudulys. Šuo atsistojo ant užpakalinių kojų ir palaižė šeimininką ant… Netikėtos meilės šaltumas pasiliko Jono krūtinėje ir, suglebęs, krito ant grindų kaip akmuo.

Nuo triukšmo kėlėsi Monika, iš savo kambario atėjo Ieva su žvake rankoje. Vaizdas, kurį jie pamatė, buvo veriantis. Su plika užpakaliu, be sąmonės, ant grindų gulėjo Jonas, o pro atvirą langą žiūrėjo Rudžio skonio snukis. Nuo tos dienos Jonas liovėsi kabinėtis prie Ievos, bet nieko jai nesakė. Netrukus Ieva gavo laišką nuo Povilo ir persikėlė pas jį, kur jis tarnavo.

Nors senelė Zosė savo pasakojime ją pavadino Ieva, aš manau, kad ji kalbėjo apie save. Panašu į ją, nors jai per aštuoniasdešimt, bet akyse vis dar blyksi mažos velnių kibirkštėlės…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

15 − fourteen =

Nedidelis kaimelis ant samanų ir spanguolių salos.