NEGALĖJAU PASIRŪPINTI DUKROS GIMTADIENIO ŠVENTE – TUOMET NEPAŽĮSTAMAS ŽMOGUS PADARĖ KĄ NEREALAU

Šiandienėmis užrašais prisiminiau vieną iš savo skaudžiausių ir tuo pačiu švelniausių akimirkų. Sėdėjau su dukrele miestelyje, mažame jaukiausiame restorane, stebėdama, kaip jos akys kibirkščiuoja matydamos degančias vestuvinės torto žvakutes. Krūtinėje virė džiaugsmo ir nerimo mišinys.

“Užsiprašyk ko nors, mieloji,” tyliai nusišypsojau, nors gerklę spaustė verkiančio šauksmo grybo gabalėlis.

Goda tą dieną sukako devyneri. Nuo tada, kai jos tėtis išėjo, kiekvienais metais stengiausi padaryti šią dieną ypatinga. Net jei tai reiškė išgręžti paskutinę centą.

Dirbau papildomas pamainas kavinėje, praleisdavau pietus, pardaviau keletą daiktų, kuriuos kadaise branginau. Viskas tam, kad nupirčiau tą gražų nuostabų vienaragio tortą, apie kurį ji svajodavo. Jis kainavo beveik 300 eurų – pagamintas su valgomais blizgučiais, vaivorykštės plaukais ir stebuklingu auksiniu ragu. Pirštai drebučiai, kai užsisakiau jį prieš du mėnesius. Tačiau jos džiaugsmas – plačia šypsena ir tyliu juokeliu – vertas buvo visų aukų.

Bent taip galvojau.

Kai žvakės užgeso, o torto gabaliukai liko ant lėkštelių, įsikandus į skanėstą, pasiekiu į rankinę sumokėti sąskaitą. Bet piniginės nebuvo. Sustingau. Kvėpavimas užstrigo gerklėje.

Panika pradūrė mane, kai apčiuopiau paltą, žvalgiausi po servetėlėmis, staleliu – visur. Rankos drebėjo. Goda žiūrėjo į mane naiviomis akimis, laižydama nuo pirštų kreminį glajų.

“Mama? Ar viskas gerai?”

Priverčiau save nusišypsoti. “Žinoma, mieloji. Tik… ieškau vieno daikto.”

Padavėjas su švelniu šypsenuku padėjo sąskaitą ant stalo. Akių kampas užklupo skaičius.

302,15 eurų.

Kraujas nutrūko nuo veido. 300 eurų – už tortą ir paskutinę minutę pridėtą šventės apdailą. Nesitikėjau, kad galutinė suma bus tokia didelė.

“Aš… atsiprašau… Matot, turbūt pamiršau piniginę namie. Nežinau, kaip tai atsitiko, visada tikrinuosi. Aš…”

Padavėjo šypsena subliovkšo. “Pone, bet mums reikia apmokėjimo. Galite turėti kelias minutes sutvarkyti, bet…”

Rykštelejau kartais. Žmonės pradėjo žvilgtelėti į mus. Skruostai užsidegė. Jaučiau tą sprendimą: motina atveda vaiką į gražią vietą, bet neturi pinigų?

Goda prisiglaudė prie mano rankos. “Mamyte, ar mums bėda?”

Tai sutraiškė mane. Mano mažytė visą tai matė – savo gimtadienį. Negalėjau leisti jai pamatyti mano ašarų.

“Aš… negaliu sumokėti,” suknistai tyliai pasakiau. “Neturiu pinigų.”

“Turėsiu kviesti vadovą,” padavėjas nuliūdęs tare. “O gal… net ir policiją.”

Policiją?

Širdies plaktukas trenkė kaip į pasenusį varpą. Įsivaizdavau juos atvykstant, klausinėjant, Godą – išsigandusią ir sumišusią. Ar jie manytų, kad bandžiau pavogti? Kad esu bloga motina?

Atsistojau, kol keliai drebėjo. “Prašau… duokite man minutę. Pabandysui ką nors paskambinti.”

Bet kam? Neturėjau nieko. Tėvai jau seniai palaidoti. Buvęs vyras išnyko užsienyje ir neatsiuntė nė cento per trejus metus. Draugės kentėjo kaip ir aš.

Spraudžiau Godos delną. Ruošiausi eiti ir melsti valdytoją, kai padavėjas grįžo su pakeitusia išraiška. Žvilgsnis buvo nustebęs.

“Pone… Jūsų sąskaita jau apmokėta.”

Žiopčiau. “K… kaip?”

“Kažkas jau sumokėjo už jus,” jis pasakė. “Viskas yra tvarkoje.”

Žiūrėjau į jį neįtikėjimu. “Bet… kas?”

Jis nukreipė galvą ir mostelėjo į tolimą kampą. “Tas ponas, ten.”

Akių linkis nukeliavo prie vyro, ramiai sėdinčio prie lango ir gėrusio kavą. Viršutinė – paprasta mėlyna striukė, sumanyta beisbolo kepurė. Kažkas buvo tame veide pažįstama, bet negalėjau jį atpažinti.

Jis atsistojo ir priėjo.

“Pone,” tyliai tarė, “tikiuosi, kad jūs nepiktausitės. Aš išgirdau situaciją. Neišeidavo į klausą… bet pamatėjus jūsų išsigąstus žvilgsnį ir kaip jūsų dukrelė žiūri į jus – negalėjau tiesiog sėdėti.”

Lūpos atsivėrė, bet žodžių neradau.

“Augau vienos motinos,” tęsė jis. “Prisimenu, kaip ji naktimis verkdavo, dirbdama trimis darbais, kad man suteiktų bent vieną laimingą dieną per metus. Gimtadieniai buvo sunkūs. Tačiau aš to nesupratau… kol neužaugau.”

Ašaros pradėjo risti.

Jis nusišypsojo švelniai. “Neturiu savo vaikų. Bet mylėt matau. Jūsų mažylė – ji laiminga. Džiaugiuosi, kad galėjau kažkaip padėti.”

Ašaros tekėjo nelydimos. Goda pažvelgė į jį ir tyliai pasakė: “Ačiū, pone.”

Jis truputį nusilenkė ir švelniai tare: “Tavo mama – nuostabi, mažute. Apsikabink ją šiąnakt tvirtai.”

Goda apsikabino mane. Laikiau ją, verkdama jai į plaukus.

Kol dar bandžiau paklausti jo vardo ar pasakyti ačiū, jis linktelėjo ir pasuko išėjimo link.

“Palaukite!” sušukau.

Jis sustojo.

“Ar galėčiau… žinoti jūsų vardą?”

Jis sustojo, tuomet nusišypsojo. “Vadinkite mane Rapolu.”

Ir tada jis dingo.

Vėliau tąnakt, radVėliau tąnakt, radau savo piniginę užsivirusią tarp automobilio sėdynės ir durų, o kai sėdėjau prie Godos lovos žiūrėdama, kaip ji snaudžia su popierine karūnele ant galvos, supratau, kad geriausi stebuklai ateina netikėčiausiu metu.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

twelve − 10 =

NEGALĖJAU PASIRŪPINTI DUKROS GIMTADIENIO ŠVENTE – TUOMET NEPAŽĮSTAMAS ŽMOGUS PADARĖ KĄ NEREALAU