Sure, here’s the culturally adapted story:
– Kaip tu čia įkliuvai, kvailė tu! Kam tu dabar reikalinga su vaiku! Ir kaip tu jį planuoji auginti?! Aš tau ne padėjėjas, tai žinok. Užauginau tave, o dabar dar ir tavo papildą! Neesi man reikalinga, rink daiktus ir kad tavęs mano namuose nebūtų!
Kotryna klausėsi šauksmų nenuleisdama galvos. Paskutinė viltis, kad teta leis jai pagyventi, nors kol ji susiras darbą, iškrito iš akiračio.
– Būtų mama gyva…
Tėčio Kotryna nežinojo, o mamą prieš penkiolika metų perėjoje partrenkė girtas vairuotojas. Globos tarnyba jau ruošėsi atiduoti mergaitę į vaikų namus, kai netikėtai atsirado tolima giminaitė, kažkokia mamos pusbrolė. Ji ir paėmė ją pas save, kadangi nuosavi namai ir atlyginimas leido forminti globą be komplikacijų.
Teta gyveno pietinėje pasienio miestelio dalyje, žaliuojančio ir karšto vasarą, tačiau lietingo žiemą. Mergaitė visuomet buvo soti, tvarkingai apsirengusi ir įpratinta prie darbo. Nuosavuose namuose su kiemu ir nedidele gyvulių ūkine buvo visada ką veikti. Galbūt trūko motiniškos šilumos ir meilės, bet kas tuo domėjosi!
Kotryna gerai mokėsi. Baigusi mokyklą, įstojo į pedagoginį institutą. Greitai praskriejo linksmi studentų metai, ir baigėsi nerūpestinga gyvenimas: valstybinių egzaminų užskaitymas, o mergina grįžo į gimtą miestelį. Tačiau šį kartą grįžimas jos nedžiugino.
Po šaukimų teta kiek nusiramino:
– Viskas, eik iš kiemo, kad akių nematyčiau.
Kotryna tyliai pasiėmė lagaminą ir išėjo į gatvę. Nejaugi ji manė, kad taip sugrįš čia? Žeminama, palikta, bet dar su pilvuku, nors terminas mažas, bet Kotryna vis tiek nusprendė prisipažinti, kad laukiasi. Nenorėjo ir negalėjo to slėpti.
Reikėjo surasti bent kokį butą. Mergina ėjo ir ėjo, pasinėrusi į savas mintis, nieko aplink nepastebėdama. O pietų vasara buvo pačiame jėgų įkarštyje. Soduose nokėjo obuoliai, kriaušės, auksu spindėjo abrikosai. Vynuogės sunkiomis kekėmis sviro nuo pavėsinių, o tamsiai raudonos slyvos slėpėsi po tamsiais elastiniais lapais. Iš kiemų traukė saldžios uogienės, keptos mėsos ir šviežių pyragų aromatas.
Labai norėjosi gerti. Kotryna priėjo prie vartelių ir kreipėsi į moterį, stovinčią prie vasaros virtuvės:
– Šeimininke, ar galėtumėte duoti atsigerti?
Paulina, dar ne sena tvirta apie penkiasdešimties metų moteris, atsisuko į balsą.
– Užeik, jei geruoju.
Griebė iš kibiro samtį vandens ir padavė merginai.
– Ar galiu truputį pasėdėti, labai karšta.
– Sėskis, miela. Iš kur tu būsi? Su lagaminu matau atvažiavai.
– Aš institutą baigiau, noriu darbą mokykloje susirasti. Buto tik neturiu. Gal žinot, kas kambarį nuomoja?
Paulina įdėmiai pažvelgė į merginą. Švari, tvarkinga, bet kažkokia pavargusi ir lyg nusiminusi.
– Gali pas mane apsistoti, man linksmiau bus. Neimsiu daug, bet susitarimas, kad mokėtum laiku. Jei sutinki, eik, parodysiu kambarį.
Moteris džiugiai sutiko, kad pas ją apsistos nuomininkė, papildomi pinigai niekada nepamaišys. Sūnus gyveno toli ir retai atvykdavo aplankyti, tad kita vertus, bus su kuo praleisti ilgus žiemos vakarus.
Kotryna, vis dar negalėdama suvokti tokio netikėto sėkmės smūgio, sekė paskui šeimininkę. Kambarėlis buvo nedidelis, bet jaukus, su langu į sodą, staliukas, du kėdės, lova ir senas spintelė. Jai visiškai pakaks. Greitai susitarė dėl nuomos, o mergina persirengusi išėjo tvarkyti reikalų švietimo skyriuje.
Ir praskriejo dienos: darbas, namai, darbas. Kotryna vos spėjo nuplėšti kalendoriaus lapus, laikas lėkė greitai.
Ji susidraugavo su šeimininke, kuri pasirodė esanti gera ir atjaučianti moteris. Ta irgi prisirišo prie paprastos ir kuklios merginos. Kuo galėdama, Kotryna padėjo jai namų ūkyje, o vakarais dažnai šnekučiuodavosi besėdėdamos pavėsinėje sode, nes pietų Lietuvoje šaltis įsibrauna ne taip greitai.
Nėštumas praėjo lengvai. Kotryna neturėjo toksikozės, veidukas liko švarus, tik šiek tiek pagausėjo svorio. Mergina pasidalino su Paulina savo paprasta istorija. Tūkstančiai tokių ar panašių atvejų nutinka gyvenime.
Antrame kurse Kotryna įsimylėjo, ir ne bet ką, o gražuolį Egidijų, vienintelį pasiturinčių tėvų sūnų, dėstančių tame pačiame universitete. Tėvai nepanorėjo leisti sūnaus į sostinę. Jo kelias buvo numatytas iš anksto: mokslai, aspirantūra, dėstytojo darbas universitete arba akademinė veikla. Ir visa tai, savaime suprantama, šalia tėvų.
Protingas, išauklėtas, lengvai bendraujantis jaunuolis visuomet buvo bet kokios kompanijos sielae ir, žinoma, patiko merginoms. Daug kas norėjo su juo draugauti. Bet jis atkreipė dėmesį būtent į kuklią Kotryną. Galbūt jam patiko jos drovus šypsnys, švelnios rudos akys ar liekna figūrėlė su švelniai garbanotais plaukais? Gal jis pajuto joje giminingą sielą ar tą vidinę stiprybę, kurios turintys žmonės nesikreipia į išorinius likimo smūgius? Sunku pasakyti. Bet likus studijų metams jaunieji žmonės beveik nesiskyrė. Ateitį Kotryna matė rožine spalva, šalia Egidijaus.
Tai buvo diena, kurią ji puikiai prisiminė. Ryte ji staiga suvokė, kad negali žiūrėti į maistą, kad nepakelia kai kurių kvapų, kad jau kelias dienas ją nepaleidžia pykinimas. Ir svarbiausia, jau turi uždelstą terminą! Kaip ji galėjo pamiršti ir nepastebėti?!
Kotryna nusipirko vaistinėje nėštumo testą, grįžusi į bendrabutį, išgėrusi stiklinę vandens, laukė. Taip ir yra, dvi juostelės. Moteris žiūrėjo į jas, dar netikėdama savo akimis, taip, dvi juostelės. Priešakyje valstybiniai egzaminai, o čia tokie dalykai! Kaip į tai reaguos Egidijus? Jų planuose vaikų dar nebuvo.
Staiga užplūdo netikėtai švelni jausmai mažam žmogui viduje.
– Mažyli…, – šnibždėjo Kotryna, glostydama pilvuką.
Sužinojęs viską, Egidijus nusprendė tą patį vakarą supažindinti Kotryną su tėvais. Prisimindama šią susitikimą, mergina negalėjo sulaikyti ašarų. Trumpai papasakojo, kad Egidijus tėvai pasiūlė jai pasidaryti abortą ir po egzaminų išvažiuoti iš miesto, žinoma, viena. Egidijui reikia rūpintis karjera ir jie nėra pora.
Kokia jų kalba su sūnumi buvo, Kotryna galėjo tik spėlioti. Kitą dieną Egidijus tylėdamas atėjo pas ją į kambarį, padėjo ant stalo voką su pinigais ir taip pat tylėdamas išėjo.
Apie abortą Kotryna negalvojo. Ji jau mylėjo šią mažytį padarą, gyvenantį joje. Tai jos vaikas ir tik jos. Bet sunku jiems bus, padėti nėra kam. Ir po trumpos apmąstymų mergina nusprendė vis dėlto paimti pinigus, kuriuos paliko Egidijus, blaiviai apmąstydama, kad jie jai labai pravers.
Išklausiusi Kotrynos istoriją, Paulina gailėjosi merginos:
– Visko gyvenime būna. Tai nėra didžiausia tragedija. Tu ne pirma, ne paskutinė. Šaunuolė, kad nesakei aborto, nesunaikinai nekaltos sielos. Vaikelis nėra niekuo kaltas, bus tau guodimas, o gal viskas sutvarkys.
Bet Kotryna negalėjo girdėti, kad su Egidijumi viskas dar gali susitvarkyti. Ji negalėjo atleisti už savo pažeminimą. Ir per daug gyvi buvo prisiminimai apie tai, kaip paprastai jis atsisakė jos, nesistengdamas netgi pasiaiškinti.
Laikas bėgo. Kotryna jau nedirbo, vingiavo kaip ančiukas, siūbuodama nuo vieno šono iki kito. Ir su nekantrumu laukė, kada gi pasirodys jos vaikelis. Pažiūrėti, kas gi tai bus, berniukas ar mergaitė, skanerė negalėjo. Tačiau tai buvo nesvarbu, svarbu tik, kad būtų sveikas.
Vasario pabaigoje šeštadienį jai pradėjo sąrėmiai, ir Paulina nuvežė ją į ligoninę. Gimdymai praėjo gerai, Kotryna pagimdė stiprų sveiką berniuką.
– Jurgis, Jurgiukas, – šnibždėjo ji, glostydama mažylį per pilnutę skruostelę.
Kotryna susidraugavo su kitomis moterimis palatoje. Jos papasakojo merginai, kad čia prieš dvi dienas pagimdė mergaitę pasienio dalinio vado žmona. Tiesa, paaiškėjo, kad jie net nesusituokė ir gyvena civilinėje santuokoje.
– Tu neįsivaizduoji, jis tiesiog apipylė ją gėlėmis! Medicininkams atnešė brendžio ir saldainių. Atvažiuodavo su visureigiu kasdien. Tik kažkas negerai buvo. Jis vis kartodavo, kad nenorėjo vaikų ir apsisprendė dėl kvailumo. O tada paliko vaiką ir pabėgo. Paliko raštelį, kad atsisako nuo jo, kad nėra pasiruošusi vaikams. Įsivaizduoji?!
– O kaip vaikelis?
– Iš butelio maitina, bet medicinos sesuo sakė, kad geriau būtų prie krūties pridėti. O kas sutiktų. Savo vaikus maitinti reikia.
Maitinimo laiku atnešė mergaitę.
– Gal kas maitintų? Silpnoka ji, – seselė su viltimi pažvelgė į jaunas mamas.
– Duokit man, gaila gi vaiko, – Kotryna atsargiai padėjo miegančio sūnelio ant lovos ir paėmė mažylę.
– Oi, kokia švelni! Tokia maža! Vadinsiu ją Monika.
Palyginus su stipriuo Jurgiuku, mergaitė buvo visiška mažutė.
Kotryna pridėjo ją prie krūties, ir mažiulė džiaugsmingai prarijo, bet po kelių minučių jau paleido spenelį ir saldžiai užmigo.
– Juk sakau, silpnoka, – teigė seselė.
Ir Kotryna pradėjo maitinti du.
Po dviejų dienų į palatą sesutė atėjo pranešti, kad atvyko mergaitės tėvas ir nori pamatyti merginą, kuri maitina jo dukterį. Taip Kotryna susipažino su pasienio dalinio vadu kapitonu Kuzmicku, vidutinio ūgio vyru, turinčiu tvirtą mėlynų akių žvilgsnį.
Tolimesnius įvykius medikos chirurginio skyriaus personalas, o vėliau, padedami paminėto personalo darbuotojų, ir visas miestelis prisiminė dar ilgai, nes šios istorijos pabaiga buvo verta to, kad ją prisimintų.
Kotrynos išrašymo dieną visi: gydytojai, seselės, sanitarės susirinko ant laiptelių, prieš kuriuos stovėjo visureigis, papuoštas mėlynais ir rožiniais balionais. Jaunas karininkas su kapitono antpečiais ant pečių padėjo Kotrynai įlipti į automobilį, kuriame jau sėdėjo Paulina, ir padavė jai iš pradžių mėlyną, o tada rožinį maišą.
Automobilis signalizavo atsisveikinimui, pajudėjo iš vietos ir greitai išnyko už posūkio.
Taip gyvenimas pasirodė, neatspėjamų, nes kartais gyvenimas pateikia tokius siurprizus, kurių nesuplanuosi.