Nelygėta
Augina nuo mažens nekęsdavo savo vardo. Senoviškas, senų laikų. Kai užaugo, motina papasakojo, kad tėvą jaunystęje buvo užgavusi graži ir ryški Nelygė. Jis mylėjo ją, bet ji atstūmė jo meilę ir ištekėjo už kito.
“O tada sutikau mane. O kai gimei tu, pavadino tavo vardu. Taip ir nesugebėjo pamiršti savo pirmos meilės,” ramiai tarė motina.
“O tu neužjauti?”
“Ne. Jis myli tave ir mane. O pirmą meilę žmonės prisimena visada. Ir tau kada nors bus tokia pati.” Motina paglostė dukterį per galvą.
“O ta jo Nelygėgi buvo tokia bjaurybe?” supykusi klausė mergaitė.
“Ką tu kalbi? Pamenai pasaką apie bjaurų ančiuką? O jei taip nepatinka vardas, galėsi pakeisti, kai užaugsi. Kokį norėtum?” ramino motina dukterį.
Nelygė stovėjo prieš veidrodį ir bandė įsiminti skirtingus vardus, lyg dėvėtų naują suknelę. Bet nei vienas netiko. Nelygė atsiduso, suprasdama, kad kitas vardas nebūtinai padarys ją gražesnę. Iš tiesų – ne vardas žmogų gražina. Be to, ji jau įprato.
Tačiau Nelygė abejojo, ar kas nors ją mylės taip, kaip tėvas savo Nelygę. Blankūs, neaiškios spalvos plaukai, siauros akys, aštrus smakras. Vienu žodžiu – bjaurystė.
Tėvas mylėjo Nelygę beveik taip pat stipriai kaip išgerti. Grįždamas namo iš darbo dažnai užsukdavo į pigią kavinę. Išgėręs tapdavo švelnus. Visada kažką atsinešdavo: šokoladą, saldainį, žaisliuką. O jei nespėdavo nusipirkti, tiesiog duodavo pinigų. Nelygė juos taupydavo ir nusiperkdavo tai, ko norėjo.
Baigiant mokyklą mirė tėvas. Grįžo namo, o upės krante vaikai žaidė. Kamuolys nukrito į vandenį, jis ir ėmėsi jo ištraukti. Girtas nuskendo.
Motina keikė jį iš visų jėgų, kad paliko jas su dukterimis vienas. Kaip gyvens? Nelygėi reikia mokytis, bet iš ko? Kokią ateitį jų laukia mažame kaime?
Nelygė verklė dėl tėvo. Ji nenorėjo niekur išvykti, bet motina privertė.
“Ką čia veiksi? Varyk, gal ištekėsi,” atsibeldė motina.
Ir Nelygė išvyko. Svajojo tapti gydytoja, bet kur ji? Suprato,