Nepamilta dukra

Jau artėjau prie namo, kai krepšyje suskambo telefonas. Išsitraukiau jį ir atsakiau broliui.

„Labas, Taučiuk“, – be jokio sąžinės graužimo pavadinau jį vaikišku vardu, nors jis jau buvo suaugęs ir už mane aukštesnis.

„Nepamiršai, kad mamai už savaitę gimtadienis? Beje, jubiliejus“, – priminė man brolis. Tai buvo labai laiku, nes tikrai buvau pamiršusi.

„Ne, nepamiršau“, – drąsiai pamelavau. „O jau nupirkai dovaną?“

„Būtent todėl ir skambinu. Gal susitiktume, aptartume?“

„Gerai. Gal ateitum pas mane? Ar rytoj per pietų pertrauką susitiktume mūsų kavinėje?“ – pasiūliau aš.

„Sutarta. Dvyliką lauksiu tavęs kavinėje. Jei kas, paskambinsime, gerai? Tuomet iki rytojaus.“ – ir Antanas nutraukė ryšį.

Aš jį dievinu, savo jaunesnį brolį. Jis man artimiausias žmogus. Ne mama, o būtent jis. Dabar baisu prisiminti, kad kažkada norėjau jį nužudyti. Iki šiol nejaučiu kaltės, ypač kai jį matau. Ir gėdos. Niekada sau neatsileidžiau. O tada…

***

Mano būsimi tėvai mokėsi institute ir negalėjo dienos išgyventi vienas be kito, visur lankydavosi kartu. O pasislėpti jiems niekur nebūdavo. Mama gyveno su savo tėvais, o mano būsimas tėvas – bendrabutyje. Vienintelis būdas mylimiesiems būti kartu – susituokti. Ką jie ir paskelbė mamos tėvams. Atliekos, įkalbinėjimai neskubėti, ašaros – nieko neveikė. Jaunieji buvo nepasukami, karštai gynė savo teisę į meilę. Tėvams neliko nieko kito, kaip pasiduoti.

Reikia pasakyti, kad mano mamos charakteris toks, kad ką įsikaltusi sau į galvą, tai ir darys. Ji įtikino tėvus surengti kuklias vestuves, o sutaupytus pinigus panaudoti nuomai. Negi gyvens kartu su tėvais dviejuose kambariuose. Taip ir nusprendė.

Pasigavę vienas kitą, jaunavedžiai pirmą laiką visą laisvalaikį praleisdavo lovoje. Ėjo į paskaitas neatsipūtę, pavargę, skleisdami aplink meilės ir laimės aurą. Kaip visi įsimylėję, jie tikėjo, kad jų meilė atlaikys visus išbandymus. Ir jokių nelaimių nebuvo numatyta artimiausioje ateityje. Kokie jie buvo naivūs!

Nutiko tai, kas ir turėjo nutikti – mama pastojo. Abu tai buvo netikėtumas ir pirmasis išbandymas, kurį jie išlaikė oriai. Mokytis liko pusantro kurso. Nieko, išsilaikys.

Mama tapo kaprizinga. Ją kankino siaubingas toksikozas, visą laiką norėjosi miegoti. Maisto kvapų neįkentė, virti negalėjo. Tėtis dažnai vakarų leisdavo bendrabutyje su kursiokais. Prasidėjo barniai dėl to. Bet jaunieji greitai susitaikydavo, juo labiau, kad toksikozas praėjo, ir mama vėl pradėjo gaminti.

Kai aš gimiau, prasidėjo lėtinio nemiego ir nuovargio laikotarpis, o mokslas vis tiek tesėsi. Močiutė ir senelis paeiliui imdavosi atostogų, kad prisedėtų su manimi ir duotų mamai galimybę baigti mokslus. Mama dažnai pabėgdavo nuo paskaitų, nes nuo susikaupusio pieno skaudėjo krūtis.

Jos nuovargis ir įtampa perduodavosi ir man. Manau, todėl dažnai verkdavau ir užmigdavau tik rankose. Mano tėvai su malonumu palikdavo mane kam nors ir bėgdavo į institutą pailsėti, o jei pavyktų, tai ir numigti paskaitose.

Meilė meile, bet jiems trūko patirties ir kantrybės. Staiga pradėjo pastebėti trūkumus, reikšti priekaištus vienas kitam, skaičiuotis, kas ką padarė ar nepadarė. Dėl nuovargio ir nemigo ginčai kildavo dažnai ir dėl bet ko. Tėtis vėl pradėjo bėgti į tą patį bendrabutį. Grįždavo vėlai vakare, ir ginčai užsidegdavo su nauja jėga.

Bet štai išlaikyti valstybiniai egzaminai, gauti diplomai, tėtis ėmėsi darbo. Praeityje liko skurdas ir bemiegės nakties. Aš užaugau, mane atidavė į darželį, o mama taip pat išėjo dirbti. Bet tada aš pradėjau sirgti. Mamai teko dažnai imtis ligoniškosios. Močiutė ir senelis dar gana jauni, iki pensijos toli, negalėjo padėti. Apskritai gyvenimas pradėjo mesti naujus išbandymus. Tėtis pradėjo užsibūti darbe…

Kartą jis grįžo vėlai, ir mama surengė dar vieną sceną.

„Gana! – sušuko tėtis. – Aš negaliu taip toliau gyventi. Mūsų santuoka buvo klaida. Mes skubėjome… Aš myliu kitą“, – be jokio pasiruošimo ir pauzės tarė jis, surinko daiktus ir išėjo.

Aš to, žinoma, negalėjau prisiminti, per maža buvau. Kažką išgirdau iš mamos, kažką papasakojo močiutė, iki kažko prisiminiau pati, kai užaugau.

Ne kiekviena jauna šeima išsilaiko buitinius sunkumus ir gali pasigirti ilgaamžiškumu. Po tėčio išėjimo mamą tarsi pakeitė. Ji dažnai verkdavo, išliekdavo savo skausmą ir pyktį ant manęs.

Jei išsiliedavau arbatą, numesdavausi ant grindų sausainį, mama sakydavo, kad esu nejėga ir visa į tėtį. Ir aš nusprendžiau, kad tėtis išėjo dėl manęs, nes aš bloga. Ilgai taip galvojau. Taip ir užaugau su kaltės jausmu.

„Visi vaikai kaip vaikai, o tu man purvinė, visur purvo rasi“, – rėkdavo ji ant manęs. „Kreiva ranka. Visa į tėtį.“

Atrodydavo, kad vien mano išvaizda sukelia mamos susierzIr kai jaučiausi visiškai vieniša ir užmiršta, supratau, kad tikras meilės šaltinis yra ne mamos pripažinimas, o pati savyje esanti gerumas ir gebėjimas mylėti.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

1 + two =

Nepamilta dukra