Nežiūrėk į svetimas pinigines
– Tu vėl išleidai per daug!
Agnė atsiduso. Kiekvienas pokalbis su jos vyru Roku pastaruoju metu prasidėdavo nuo tokio ar panašaus priekaišto, kai ji parodydavo ką nors naujai įsigyto. Pastaraisiais mėnesiais Agnė net nustojo giriauti prieš Roką dėl naujo megztinio, batelių ar rankinės, bet vyras, žinoma, pastebėdavo naujus pirkinius ir negalėjo likti tylus.
Nors objektyviai jokių priekaištų Agnei negalėjo būti. Ji uždirbdavo tiek pat, kiek vyras, abu lygiom dalim prisidėdavo prie šeimos biudžeto. Roko nebuvo kaip apkaltinti, kad jis vienas išlaiko šeimą ar išleidžia daugiau bendroms išlaidoms nei ji. Tačiau, dėl kažkokios priežasties, kiekvienas Agnės apsipirkimas pastaruoju metu užgavo vyro pyktį.
Agnė negalėjo suprasti, kodėl taip yra. Jų šeima finansiškai nestokodavo – jie mokėdavo būsto paskolą laiku, galėdavo leisti sau geras vasaros atostogas, o po visų mėnesio išlaidų likdavo pakankamai pinigų smulkiems malonumams, kaip nauji rūbai. Tačiau staiga Rokas pradėjo demonstruoti netikėtą savanaudiškumą. Agnė ilgai svarstė, kur gali slypėti priežastis. Su Roku pažįstami daug metų – susipažino dar pirmame kurse universitete, jų simpatija peraugo į meilę ir galiausiai įvedė į tvirtą prisirišimą. Tuokėsi pabaigę mokslus ir buvo santuokoje jau penkerius metus. Ligi šiol laimingai.
Rokas dirbo teisinėje įmonėje civilinės teisės srityje ir turėjo didelių ateities lūkesčių – planuota, kad taps partneriu. Agnė dirbo nekilnojamojo turto agentūroje, rūpinosi buhalterija. Abu dirbo pagal griežtą grafiką ir apie vaiką negalėjo net pagalvoti, nors abu jau turėjo po dvidešimt devynerius metus. Tėvai taip pat dažnai užsimindavo, kad laikas būtų pagalvoti apie vaikus.
– Agne, tau jau pats metas, – kalbėdavo mama Aldona, smulki, sportiškos išvaizdos moteris. – Atidėlioti negerai – vėliau rizika didėja, vaikas gali gimti nesveikas.
Agnės mama pati ją pagimdė trisdešimt trejų, kasdien primindama tai dukrai, sakydama, kad nėra jokių vystymosi sutrikimų ar įgimtų ligų. Aldona tik kartu primygtinai pastebėdavo:
– Man pasisekė. Bet tu nesusidelsk, šiandien sėkmė laiko galia gali insikt pirmyn.
Įprastai šitai sakydama pravalgydavo per kairį petį arba persižegnodavo. Agnė dūsavo viduje – nes perkalbėti mamą buvo visiškai neįmanoma.
Roko tėvai taip pat nesusilaikė – abu įkalbinėjo savo sūnų, kad jiems jau laikas būtų susilaukti anūkų. Dviejų, jei ne trijų.
– Turit visko, – pradėdavo Roko tėvas, – butą, automobilį, darbą. Pinigų netrūksta. Sakau, imkitės Agnę į namus, tegu gimdo! Moterys tam ir yra.
– Nustumk juos! – gindavosi pusiau įtūžusi jo mama. – Moterys daug ką sugeba! Bet Rokai, klausyk, tikrai būtų smagu anūkus turėti.
Taip bėgo laikas. Agnė ir Rokas pamažu pripratę prie tokių kalbų, jas vertino kaip neišvengiamybę. Bet tėvai, žinoma, nesiliovė to vėtrimo. Matydami, kad įkalbinėjimai nieko neveikia ir jauni sutuoktiniai nesiverčia kurti ateities kartų, jie pasitelkė aktyvesnę taktiką.
Agnės mama Aldona, pilna energijos ir geros nuotaikos, staiga tapo “ligota”. Atsisakė mieliausių skandinaviškų vaikščiojimų ir baseino, o kiekvienąkart susitikusi dukrą kalbėjo, kaip sunku tapo net namų darbus atlikti. Aldonos vyras tylėjo, prabildavo tik kai žmona į jį atsiduodama poilsį žvilgsniu.
Agnė puikiai suprato, kad visa tai – apgaulė ir manipuliacijos. Jokia rimta liga, išskyrus šiek tiek padidėjusį kraujospūdį, mamai netrukdė. Pastaroji išsiskyrė stipria sveikata. Primena sveikus į šimtmetį dalyjuodama sportinėje aplinkoje. Nei šešiasdešimt perkopusi jau ji nebuvo praradusi formos. Agnė niekad neatsimindavo, kad mama būtų sirgusi kuo nors be paprastos peršalimo ligos, ir jis paprastai praeidavo lengvai.
Todėl apie tariamas prastos būsenos kalbas buvo akivaizdus apgavystės ženklas. Agnė puikiai matė, kaip jos mama sveikatos nestokoja, maitinasi skaniai, laužydama mėgstamiausius žagarėlius ir daržovių salotas. Kiekvienąkart dukrai atvykus laukdavo mėsiškas pyragas ir sudėtinga sriuba – patiekalai, kurių tikrai negalėtų paruošti sunkiai sergantis žmogus.
Rokas, klausydamas Agnės skundų dėl mamos nepaslėptos manipuliacijos, tik šyptelėjo.
– Sako, kad numirs nepasimatė vinučių, taip? – prisiglaudęs prie žmonos pečių, pabučiavo kaktą. – Nesigilink į tai, Agne. Jie tiesiog skuba įvykius. Mes juk priėmėme sprendimą, ar ne?
Sutuoktiniai iš tiesų jau nusprendė. Agnė dirbs dar metus – kad įsivertintų pakankamai patirties, kas bus naudingas, jei po vaiko auginimo nuspręs grįžti dirbti į panašią poziciją. Ji pasirūpins savo sveikata ir atliks būtinus tyrimus, kuriems vis trūksta laiko. Tada su vyru pasigimdys vaiką. Gal net ne vieną.
Tačiau tėvams skubėti apie jų planus pasakoti jų planų jie nenorėjo. Jie greičiausiai iškeltų triukšmą “kodėl taip ilgai”, o bereikalingai kurti įtampą nei Agnė, nei Rokas nenorėjo. Todėl atžalų planus jie aptarinėjo tik tarpusavyje.
Viskas ėjo gana gerai, išskyrus Aldonos mencions apie tariamą blogėjančią sveikatą. Kol Rokas nepradėjo priekaištauti Agnei dėl jos pernelyg didelių išlaidų.
Agnė kurį laiką negalėjo suprasti, kodėl. Pradėjusi tikrinti bankines sąskaitas telefone, ji žiūrėjo, gal iš tiesų išleidžia daugiau, nei supranta, bet pati to nepastebi? O gal vyras, kaip rūpestingas šeimos vyras ir taupus ūkininkas, tiesiog ją perspėja?
Tačiau išlaidų analizė programėlėje parodė, kad išlaidos išliko ankstesniame lygyje. Agnė padėjo telefoną ir pagalvojo. Taigi, jokios priežasties priekaištams nebuvo. Gal Rokas susiduria su sunkumais darbe ir nerimauja, kad šeimai gali trūkti lėšų?
Agnė nusprendė apie tai pasikalbėti su vyru. Vieną savaitgalį, išsivertę kavą ir sėdę salėje ant sofos, ji išsakė savo įtarimus.
Rokas pakratė galvą, atidėjo puodelį su neišlaikyta kava.
– Ne, Agne, mano darbe viskas puikiai. Tikrai. Gali nesijaudinti dėl šito, jokiu būdu tokių dalykų nuo tavęs neslėpčiau.
– Tai kame čia reikalas? – tiesiai paklausė Agnė. – Žiūrėk, aš peržiūrėjau savo išlaidas – jos nepadidėjo.
Ji parodė jam telefone esančius grafikus. Rokas peržvelgė grafikus ir susiraukė.
– Netgi praėjusį mėnesį mažiau išleidau, – pridūrė Agnė, nesuprasdama, kodėl vyras susiraukė. – Taigi kas yra?
– Tai mamytė, – galiausiai nenoriai prisipažino Rokas. – Pila man į galvą, kad reik taupyti, nes kitaip vaikai nebus išlaikyti, kad reikia kaupti, bet vis tiek jūs išledate…
– Tai ji? – lėtai tarė Agnė, pradėdama suprasti, kas, arba kas, stovi už Roko priekaištų dėl jos išlaidų. – Tavo mama skaičiuoja mano pinigus?
Vyras kaltai linktelėjo. Agnė norėjo supykti, bet vietoj to nusijuokė.
– Tikra gudruolė! – pakratė galvą. – Supranti gi, kad tavo mama tokiu būdu norėjo mus spausti? Pirmiausia priversti mane taupyti, o tada atvykti su kalbomis apie “štai jau santaupų turite, pats laikas anūkus daryti”.
– Žinau, – nenoriai pritarė Rokas. – Tik kaip tai įrodyti?
– Niekaip, – atsiduso Agnė. Susimąstė dėl savo pusiau pilno kavos puodelio. – Rokai, o jei pasakytumėm jiems apie mūsų planus? Taip, riks išgirdę “kodėl taip uždelsta”, bet papasakosim apie mano stažą ir kitus dalykus. Gal jie supras. O jei net ne – blogiau gi nebus.
– Taip, turbūt… – garsiai svarstė vyras.
– Va kaip tik rytoj sekmadienis, pakvieskite juos arbatai ir visi kartu šeimyniniame rate viską išdiskutuosim. Gerai? Iškepsiu ką nors. Tavo tėvai mėgsta mano trapius sausainius, galiu pagaminti.
– Darom, – Rokas apkabino žmoną ir, kaip įprastai, pabučiavo ją į galvą. – Tu tikra teisi – geriau atvirai, o ne už nugaros viską planuoti.