Asta vėl susimąstė. Kaskart, kai parodė kokį naują pirkinį iš savo rūbų kolekcijos, jos vyras Donatas prunkštaudavo ir pratrūkdavo priekaištais dėl neva per didelių išlaidų. Tad pastaruoju metu Asta nustojo atvirauti ir džiaugtis savo naujais pirkiniais prieš Donatą. Nauja suknelė ar bateliai nebebuvo proga pasididžiuoti. Deja, vyras vis tiek pastebėdavo naujienas jos spintoje ir rasdavo, kaip išlieti savo nepasitenkinimą.
Tiesa, priekaištauti Astai nebuvo dėl ko. Ji uždirbo tiek pat, kiek ir jos vyras, ir abu vienodai prisidėjo prie šeimos biudžeto. Donatas negalėjo teigti, kad jų bendriems reikalams jis duoda daugiau, nei reikia. Nepaisant to, kiekvienas naujas Asta pirkinys pasidarė šaltiniu nesutarimų.
Asta nesuprato, kodėl taip yra. Jų šeimai pinigų nestigo. Jie laiku dengdavosi visus įsipareigojimus, vasarai galėdavo išvažiuoti atostogų. Pinigų po visų mėnesinių išlaidų likdavo užtektinai, kad retkarčiais galėtų pasilepinti nauju rūbu. Iš kur gi tas netikėtas Donato taupumas? Asta negalėjo suvesti galų. Jie pažinojo vienas kitą dar nuo universiteto laikų, draugystė išaugo į meilę, kuri, jiems baigus mokslus, perėjo į santuoką. Penkeri metai jau buvo prabėgę kartu, ir buvo laimingi – iki šiol.
Donatas dirbo advokatų kontoroje teisininku, turėjo perspektyvų pasiekti aukštų postų. Asta dirbo nekilnojamojo turto agentūroje buhaltere. Abu laikėsi įtempto darbo grafiko, tad kūdikio planavimui dar nebuvo laiko, nors abu jau buvo dvidešimt devynerių. Tėvai vis ir buvo prabilę apie anūkus.
– Asta, uždelsti neverta, – patarinėjo mama Virginija, sportiška moteris. – Geriau nieko nelaukti, kad nereikėtų rizikuoti sveikata.
Savo dukrą Asta pagimdė būdama trisdešimt trejų, ko Asta dažnai nepamiršdavo paminėti. Tačiau mama atkirsdavo:
– Man pasisekė, bet tau gali ir nepasisekti! Atsitiktinumai nenuspėjami.
Tuomet dažniausiai Virginija simboliškai nusispjaudavo per kairį petį arba pasikryžiuodavo, o Asta tylėdama atsidusdavo. Diskutuoti su mama buvo beprasmiška.
Donato tėvai irgi nelikdavo nuošalyje – taip pat pastūmėdavo sūnų anūkų link. Neduodavo ramybės kalbomis apie sūnaus pareigas:
– Imkis savo Astą, tegul ji vaikelius gimdo, – ragino tėvas.
Jo žmona pridurdavo, kad anūkų norisi kuo greičiau pamatyti.
Laikui bėgant tėvai nesiliovė, tad jauna šeima priprato prie šių pašnekesių. Deja, tėvai nenurimo. Virginija netrukus ėmė skųstis sveikata, nebebuvo tokia aktyvi kaip anksčiau. Vyras tyliai ją palaikydavo, retkarčiais tik patvirtindamas žmonos skundus galvos linktelėjimu.
Asta puikiai suprato, jog tai buvo manipuliacijos. Be nedidelių kraujospūdžio problemų, Virginija buvo sveika. Ji vis dar buvo sportiška ir energinga. Į šias telefonines kalbas apie blogėjančią sveikatą Asta žvelgė nepatikliai. Tačiau mama rodėsi sveika, viską valgė su apetitu. Astai atvykus, visuomet laukdavo paruošti skanumynai.
Dėl mamos bandymų manipuliuoti, Asta likdavo išsakyti tai Donatui. Jis tik nusišypsodavo ir švelniai pabučiuodavo žmoną į smilkinį:
– Ramiai, Astule. Jie tiesiog nori savo, o mes su viskuo sutvarkysime.
Asta dirbs dar metus, kad užsitikrintų darbo stažą, kuris bus naudingas po gimdymo atostogų. Tuomet jie planavo ir vaikelį. Galbūt ir ne vieną. Bet kol kas, šių planų su tėvais neaptarinėjo. Matyt, tėvai į tai reaguotų per daug trankiai. Todėl pokalbiai apie ateitį vykdavo tik tarpusavyje.
Nors atrodė, kad viskas eina savo vaga, Donatas ėmė priekaištauti dėl išlaidų.
Laikui bėgant Asta nutarė peržiūrėti savo išlaidas telefone esančioje bankininkystės programėlėje. Gal ji tikrai pernelyg daug išleidžia sau, ko pati nepastebi? Tačiau analizė parodė, jog viskas kaip anksčiau. Asta nusprendė aptarti šią situaciją su Donatu savaitgalį. Jie sėdėjo svetainėje su arbatos puodeliais, kai Asta užvedė temą.
Donatas papurtė galvą, padėjęs puodelį su arbata.
– Ne, Asta, darbe viskas gerai. Nesijaudink dėl to, toks dalykas man nebūtų paslaptis nuo tavęs.
– Kuo tuomet čia reikalas? – tiesiai paklausė Asta. – Peržiūrėjau savo išlaidas – jos nepasikeitė.
Ji rodė vyrui grafikus telefone. Donatas juos peržiūrėjo ir susiraukė.
– Praėjusį mėnesį netgi mažiau išleidau, – pridūrė Asta, nesuprasdama jo veido išraiškos. – Kas darosi?
– Čia visa mama, – galiausiai prisipažino Donatas. – Ji man priekaištauja – taupykite, kitaip pinigų vaikui neužteks…
– Tai ji? – Atsargiai paklausė Asta, jau supratusi, kas už Donato priekabių slypi. – Tavo mama mano pinigus skaičiuoja?
Vyras linktelėjo, tarsi pripažindamas kaltę. Asta norėjo supykti, bet vietoje to nusišypsojo.
– Gudragalvė! – sukikeno ji. – Supranti, jog tavo mama mus spaudžia? Nori taupyti, o tada pradės kalbas apie anūkų auginimą.
– Suprantu, – lėtai atsakė Donatas. – Kaip gi tai įrodyti jai?
– Negali, – papurtė galvą Asta, žvelgdama į savo puodelį. – Donatai, gal papasakojam planus? Gal pakvieskim juos ir drauge aptarkime? Iškepsiu sausainių. Tavo tėvai mėgsta mano sausainius.
– Gerai, – Donatas apkabino žmoną ir užbaigė pokalbį – Geriau kalbėtis tiesiai, nei tyliai planus kurtis.