Nesėkminga operacija
Jonas neišėjo, o iškrito iš mašinos. Atrodė, kad atliko tik tris įprastas operacijas, bet jausmas buvo toks, lyg visą pamainą neštų maišus. Nugara graudėjo, galva dundėjo, o akys degė kaip ugnis.
Namie jis krito ant sofos, nebesirengęs, užmerkė akis ir iš karto prapuolė į miegą. Pažadino jo smegenis skleidžiantis šviesus telefono skambutis. Kaklas sukaustytas nuo nepatogios pozos, o keltis jėgų nebeliko. „Velniai. Atrodo, susirgau“, pagalvojo Jonas ir sunkiai atmerkė akis.
Telefonas nutildavo kelias sekundes, o paskui vėl pratrūkdavo erzinančia melodija. „Jau seniai reikėjo ją pakeisti.“ Jonas nerimtai išsitraukė telefoną iš striukės kišenės.
— Taip, — užbarškė jis mieguistu balsu. Pagriebė gerklę. — Taip, — pakartojo tvirčiau.
— Jonai, aš oro uoste. Lėktuvas po valandos. Tėvui širdies smūgis, jis ligoninėje. Būk draugu, pakeisk mane, gerai? Tiesiog nėra kam dar paprašyti, — girdėjosi kolegos ir draugo Domo Kriaunos balsas.
— Aš… jaučiuosi ne kaip reikia. Susirgau. Paskambink Andriui.
— Na kad tu. Išgerk kavos, išgerk vaistų. Andriui žmona, pats žinai, papildomą pamainą priims kaip išdavystę. Tomas dar pernelyg jaunas. Petras dviejų pamainų iš eilės neištemptų, per senas. Aš ten ir atgal. Po rytojaus grįšiu. Išgelbėsi? Aš už tave dirbsiu.
„Tai yra, mirk, bet draugą išgelbėk. Kaip ne laiku“, pagalvojo Jonas.
— Gerai, — atsiduso jis bejėgiškai.
— Ką tu pasakei? — pakartojo Domantas.
— Gerai, sakau. Pakeisiu. Sėkmės.
— Tu tikras draugas. Aš už tave… — linksmai tarškėjo Domantas, bet Jonas nebenorėjo jo klausytis ir nutraukė pokalbį.
Iki nakties pamainos dar buvo laiko. Jonas nusiprausė, nusiskuto, išgėrė stiprios kavos. Pasijautė šiek tiek geriau. Vėl važiuoti į ligoninę, iš kurios vos prieš kelias valandas grįžo, nenorėjosi. „Susitvarkysiu. Gal bus ramu“, pagalvojo Jonas ir ėmė rengtis.
Kelios valandos skyriuje iš tiesų buvo ramios. Neįveikiamai traukė miegoti, sunki galva svirduliuodavo link atramos – stalo. Jonas sukrėtė galvą, bandydamas atsikratyti mieguistumo. Dar viena puodelis stiprios kavos padėjo trumpam.
— Jonai, — iš tolo girdėjo jis balsą.
Kažkas jo petį patrūko.
Vis dėlto užmigo. Jis pakėlė galvą nuo stalo. Prieš jį stovėjo slaugė Gabija.
— Jonai, ten berniuką atvežė…
— Taip, dabar nueisiu, — pasakė jis, nustumdamas likusius miego šešėlius.
Jonas pripylė sau veidui šalto vandens, kol užvirė virdulys, į puodelį supylė dvi šaukštelius kavos, pagalvojo ir įberė dar vieną. Apsidegęs, išgėrė kavą, pataisydamas ant galvos kepurę, ir nuėjo į priėmimo skyrių.
Dvidešimtmečio berniukas gulėjo susikūlęs ant lovelės. Jonas atsargiai jį apžiūrėjo.
— Jūs motina? — kreipėsi jis į blyškią, liesą moterį.
— Kas su juo, daktare? — ji pakėlė į jį didžiules akis.
— Kodėl anksčiau neskambinote greitosios? — griežtai paklausė jis, prikaišiodamas.
— Aš… grįžau iš darbo, sūnus rakino namų darbus. O paskiau jį apsivėmė. Ir temperatūra pakilo. Jis slėpė, kad skauda pilvą jau kelias dienas. Kas su juo? — išgąsdinta paklausė ji, sugriebusi Joną už rankos.
— Gabija, vežimėlį! — šūktelėjo jis, nenuleisdamas akių nuo motinos blyškaus veido. Ištrėmė savo ranką iš jos saugančių pirštų. — Pasirašykite sutikimą operacijai. — Jis paėmė nuo stalo lapą ir jai padavė.
— Operaciją? Jam apendicitas? — paklausė moteris.
— Peritonitas. — Jonas sudvejojus žvilgtelėjo į ją.
Didelėse akTik saulėlydis saugojo jų tylą, bet abu jaučė, kad širdies skausmas pamažu virto viltimi, kuri skatino juos žengti pirmyn drauge.