**Nesidirbk kvaila! Kur motina paslėpė žiedą? Ar gal tu jį paėmai? Kalbėk!** – Pavelas skaudžiai suspaudė Lozės petis.
Lozė visada buvo negraži. Kai senelė ligoninėje pirmą kartą pamatė naujagimę anūkėlę, paklausė dukros, kaip ketina ją pavadinti.
„Laimute“, – švelniai tarė naujagimė motina.
„Laimutės būna gražios, o tavo dukra, atleisk, tokiu nebus. Pavadink ją Lozė. Taip tavo močiutę vadino“, – atsiduso senelė.
Darželyje visos mergaitės buvo mielos – didelėmis akimis, su putliais skruostais, mažomis lūpomis ir šviesiais garbanais. Lozė buvo nevikri, nepatraukli, su pilkšvais tiesiais plaukais, kurie nuo drabužių elektrindavosi ir stovėjo stulbais.
„Sunku jai bus, vargšei, su tokia išvaizda. Vargu, ar ištekės. Sakiau – vyrą turi rąstis su protu, o tu?“ – kalbėjo senelė, braidydama Lozės retus plaukus į plonas kaseles, ant kurių vos laikėsi kaspinai.
„Mama, liaukis! Su amžiumi pasitaisys“, – atsakydavo Lozės mama.
Iki dvylikos metų Lozė nepagražėjo. Aštriomis veido linijomis, trumpais plaukais, ji buvo aukščiausia klasėje. Berniukai ją šaipydavo, vadindami „bokštu“. Ji užsidarė, be draugų, sėdėjo namuose ir skaitė knygas.
Dešimtokės baliui ji neįėjo. Suknelė, nupirkta vasarą, buvo per maža.
„Kodėl tu namie?“ – paklausė mama, grįžusi iš darbo.
„Kodėl mane pagimdei? Kad kankinčiausi visą gyvenimą? Berniukai vadina bokštu, į šokius nebekviečia. Aš – bjaurybė!“ – verkšleno Lozė.
„Dukrele, net ir gražios moterys ne visada laimingos. Ką padarysi, jei taip sukurta? Grožis – ne svarbiausia“, – bandė raminti mama.
„O kas svarbu? Pinigai? Už pinigus viską galima nusipirkti, net veidą. Tik mūsų jų irgi nėra. Neisiu ištekėti ir vaikų nedirbsiu. Nenoriu, kad mano dukra taip pat kentėtų“, – pyko Lozė.
„Į išvaizdą įsimyli, o vertina – širdį ir charakterį“, – liūdnai tarė mama.
„O aš blogos charakterės, tu pati sakei. Koks gali būti geras charakteris, kai niekam nepatinki? Visi bėga kaip nuo raupsuotos.“ Lozės akyse stovėjo ašaros. „Kodėl nesirinkai gražesnio vyro tėvystei?“
Baigusi mokyklą, Lozė galėjo lengvai stoti į universitetą, bet įstojo į medicinos mokyklą. Vaikystėje, gulėdusi ligoninėje su plaučių uždegimu, seselės jai atrodė gražios angelės baltuose chalatuose. Po kepuraitėmis nematyti plaukų. Mokytis mažiau, o ir vaikinų ten nedaug – niekas neerzins.
Lozė baigė mokyklą su pagyrimu. Pacientai ją mylėjo. Sūrius darė sklandžiai, užeidavo į palatas išklausyti nusiskundimų apie skausmus ir abejingus vaikus. Terapijos skyriuje daugiausia gulėjo senyvo amžiaus žmonės.
Bet kartais pasitaikydavo ir jaunų. Vienas pacientas, trisdešimtmetis Romas, visur sekiojo paskui Lozę, rodydamas dėmesį. Kartą jis ją pabučiavo procedūrinėje, pasikvietė į kiną po išrašymo. Bet laikas bėgo, o Romas neskambino. Lozė sugalvojo pas jį užsuktį.
„Naivi kvaila. Jis – vedęs“, – susuko vyresnioji seselė.
„Sakai iš pavydo“, – įsižeidė Lozė.
„Pažiūrėk į kortelę – ten parašyta, kad vedęs, ir nurodytas žmonos numeris.“
„Bet ji niekada jo nelankė“, – pastebėjo Lozė.
„Būtent todėl ir vaikščiojo paskui tave. Tu jam obuolių nešiojai, namLozė išėjo iš muziejaus su ramia širdimi, žinodama, kad žiedas bus saugus, o jos gyvenimas, nors ir vienisas, turės prasmę, kol kas užteks padėti tiems, kurie jos labiausiai reikia.