Netikėta laimė: drama surastos šeimos
Jūrinis vėjas maišėsi su žydinčių liepų kvapu jaukiam miestelyje Baltasis, kur gatvelės buvo apsuptos žalumos. Augustas pirmą kartą vyko su naujais tėvais į kaimą pas senelę ir senelį. Kartu atvažiavo ir teta Birutė, tėvo sesuo, su savo dviem sūnumis. Visi linksmai kalbėjo, nepriekabiaudami prie Augusto, ir jis jaustės stebėtinai laisvai. Berniukas greitai susirėmė su pusbroliais. Senelė vaišino visus blynai su naminiu grietinėlės medumi arba medumi – kas kam patiko. Senelis turėjo savo bitininkystę, ir medus kvepėjo taip stipriai, kad galva svaigo. Augustui kaimas atrodė kaip pasaka, o grįžtant namo jis galvojo: „O kad čia galėčiau likti amžinai…“ Tačiau širdyje slėpėsi baimė: o jei jį vėl grąžins į vaikų namus? O vakare nutiko tai, kas pakeitė jo gyvenimą.
Augusto tėvų, Vytauto ir Irenos, auksinėms vestuvėms susirinko beveik visa giminė. Augustas atvažiavo iš tolo su žmona ir dukrele. Jis tarnavo kitame mieste, o šeima gyveno su juo. Svečiai žinojo neįprastą jo gyvenimo istoriją – sunkią, bet su laiminga pabaiga. Augustas atsistojo, laikydamas taure, ir kreipėsi į tėvus:
– Brangūs mano mama ir tėti, sveikatos jums ir ilgų metų! Ačiū už viską, ką man padarėte! Mano gyvenime buvo daug tėvų: pirmieji, kurie man davė gyvenimą, po to tie, kurie bandė užpildyti jų tuštumą. Bet jūs… jūs dovanojote man tikrą vaikystę, padarėte mane žmogumi. Gilus jums nusilenkimas! Gyvenkite ilgai, dėl jūsų aš pasiruošęs viskam!
Irena ir Vytautas žiūrėjo į sūnų su ašaromis, pilnomis meilės ir pasididžiavimo.
Augustas nebe tikėjo, kad nauja globėjų šeima bus ilgam. Vienuolika metų, o jis vis dar vaikų namuose. Jam jau nebeliko noro palikti įprastų sienų, bet senesnė auklėtoja teta Daina paglostė jį per galvą ir švelniai tarė:
– Nieko baisaus, Augustiuk, gal šį kartą pasiseks. O jei kas, mes visada čia, laukiame tavęs.
– Aha, laukiate, – nurūkštė jis. – Auklėtoja Rasa sakė, kad persikryžiuos, jei kas nors mane išves čia amžinai.
– Neklausyk jos, – nusišypsojo teta Daina. – Ji jauna, dar nemoka su vaikais bendrauti, tai ir pralinksmino.
Teta Daina mylėjo Augustą, gailėjo jo, ir jis atsilygino šiluma ir pagarba. Ji ramino jį, kad nesijaudintų, jei su naujais tėvais neprisiriš.
– Laukime, žinoma, laukime, – pridūrė ji. – Net ir direktorė pasakė, kad tavo lovą laikinai neužimsime, naujokus į kitus kambarius apgyvendinsime.
Augustas linktelėjo, apsidairė po miegamąjį, galvodamas, kad greitai, matyt, grįš. Važiuoti nenorėjosi.
– Ir kam aš sutikau? – svarsčio jis. – Norėjau atsisakyti, bet tie du žiūrėjo taip, lyg su viltimi, gailėjosi. Na ir gerai, man ne pirmas kartas. Mažas verkiu, kai grąžindavo, o dabar vis tiek. Būdavo, sužino tėvai, kad turės savo vaiką, ir aš jiems nereikalingas. Kam tada ėmė?
Augustas prisiminė, kaip netyčia sudaužė telefoną vienoje globėjų šeimoje. Jį taip rėkė, vadino nedėkingu, o po to grąžino į vaikų namus – „nepritapo“. Būdavo įvairių globėjų, bet Augustas subręso ir tapo sumanesnis. Jei šeima nepatiko, jis tyčia ką nors padarydavo, kad jį atgabentų atgal. Jis išmoko atskirti, kur yra tikra meilė, o kur – tuštuma.
Kartą jį paėmė šeima, kur globėja, Ona, vadino jį „Augustiuku“. Koks jis Augustiukas? Jis Augustas, beveik suaugęs, o ji suknistuodavo. Gyveno dideliame name, bet savų vaikų neturėjo. Ona apgyvendino jį kambaryje, kur viskas buvo mėlyna – užuolaidos, antklodė, net sienos. „Matyt, norėjo mergaitės“, – pagalvojo Augustas. Kampe stovėjo žaisliniai automobiliai, futbolo kamuolys, bet nei kas, kas jam patiktų. Globėjas beveik nepastebėdavo jo, gyveno savo darbu, lyg nusipirkęs žmonai žaislą, kad netrukdytų. Ona žaidėsi su Augustu kaip su lėle: rengdavo, fotografuodavo, gyrėsi draugėms, koks jos „Augustiukas“ gražuolis. Kartais vesdavo į parką, bet ant vaikiškų karuseAugustas šypsodamasis prisiminė, kaip pirmą kartą suprato, kad jo širdis pagaliau rado namus.