Nežinau, ar tai normalu, ar ne – mano vyro buvusi žmonė mano gyvenimą verčia į kančią.
Mažame miestelyje prie Kauno, kur gandai sklinda greičiau už vėją, mano gyvenimas, prasidėjęs meile, dabar pilnas nerimo ir abejonių. Mano vardas Gabija, man 29, ir aš ištekėjau už Kęstučio, vyro, kuris jau buvo vedęs. Turime sūnų, Dovydą, ir atrodė, kad viskas gerai. Bet jo buvusios žmonos šešėlis, gyvenantis tame pačiame miestelyje, gadina mano laimę. Nežinau, ar tai, kas vyksta, normalu, ar aš prarasčiau protą.
Meilė su praeitimi
Kęstutis mane sužavėjo savo širdingumu ir tvirtumu. Jis už mane dešimt metų vyresnis, o jo gyvenimo patirtis man atrodė kaip atrama. Kai susipažinome, jis jau trejus metus buvo išsisnuves. Jo pirmoji santuoka su Rasa truko septynerius metus, vaikų jie neturėjo. Kęstutis sakė, kad išsiskyrė dėl jos neištikimybės, ir aš jam tikėjau. Sutuoktiniai tapome prieš dvejus metus, ir netrukus gimė Dovydas – mūsų mažasis angelas. Manyjau, kad praeitis liko už nugaros, bet klydau.
Rasa gyvena mūsų miestelyje, ir jos buvimas jaučiamas visur. Ji dirba vietinėje kavinėje, apsipirkinėja tame pačiame „Maximoje“ kaip ir aš, ir atrodo, kad žino viską apie mūsų gyvenimą. Pastebėdavau jos žvilgsnius, pilnus tųščios pagonės, kai netyčia susidurdavom. Iš pradžiū galvojau, kad tai atsitiktinumas, bet vėliau prasidėjo dalykai, verčiantys abejoti mano sveiku protu.
Praeities šešėlis
Viskas prasidėjo nuo smulkmenų. Kažkas užraukė kalkėmis ant mūsų tvoros: „Gražink vyrą“. Nutrinau, nieko nesakydama Kęstučiui, bet viduje viskas susispaudė. Tada socialiniuose tinkluose pradėjau gauti anoniminius pranešimus: „Užėmai svetimą vietą“, „Jis vis tiek sugrįš pas mane“. Blokavau juos, bet baimė augo. Kartą prie durų radau seną Kęstučio ir Rasos nuotrauką – jie šypsojosi, apsikabinę. Paklausiau Kęstučio, jis tik pečiais sutrūko: „Ji turbūt pasiilgo. Nesuk galvos.“ Bet kaip nesukti, jeigu jos šešėlis visur?
Pats baisiausias įvykis nutiko prieš mėnesį. Pasivaikščiojau su Dovydu parke, ir Rasa prie manęs priėjo. Ji šypsojosi, bet žodžiai buvo nuodingi: „Ar manai, kad jis tavo? Jis vis tiek man skambina naktimis.“ Sustingau. Ji nuėjo, o aš likau stovėti lyg paralyzius. Namoj surengiau Kęstučiui tardymą. Jis prisiekė, kad su ja nebendrauja, kad ji meluoja, kad sugriautų mūsų šeimą. Norėjau jam tikėti, bet abejonės graužė. O jeigu ji sūkia tiesą? O jeigu jis vis dar ją myli?
Šeima po grėsmėm
Mano gyvenimas virto paranoja. Tikrinu Kęstučio telefoną, kai jis miekštasi, stebiu jo reakciją, kai praeiname pro kavinę, kur dirba Rasa. Neapkenčiu savęs už tai, bet negaliu sustoti. Dovydas – mano šviesa, bet net jo šypsena neužguldė baimės, kad mūsų šeima gali žlugti. Mama, matydama mano būseną, sako: „Gabij, bėk nuo jo. Vyras su tokia praeitimi – tai tik problemos.“ Bet aš myliu Kęstutį. Jis geras tėvas, rūpestingas vyras, bet jo praeitis – kaip mina, pasiruošusi sprogti.
Bandžiau kalbėtis su Rasa, parašiau jai, paprašiau palikti mus ramybėje. Ji atsakė: „Tu nežinai, su kuo susirišai. Jis visada bus mano.“ Jos žodžiai – kaip nuodai, lėtai nužudantys mane. Nežinau, ar ji meluoja, ar ne, bet jos užtikrintimas baugina. Kodėl ji negali jį paleisti? Kodėl mus toliau persekūja? Ir kodėl Kęstutis toks ramus, lyg tai būtų normalu?
Vidiniai karai
Nežinau, ar tai normalu. Gal aš perdramatizuoju? Gal buvusi žmona tiesiog negali susitaikyti ir greitai atsitrauks. Ar turėčiau kasti gilyn, kad sužinočiau tiesą? Bijau, kad jeigu pradėsiu tirti, rasčiau tai, kas sugriaus mano šeimą. Bet ir toliau gyventi šioje baimėje nebegaliu. Draugės sako: „Nepaisyk, ji tiesiog pavydi.“ Bet kaip nepaisyti, jei jos šešėlis kiekvienoje mano gyvenimo dalyje?
Kęstutis, matydamas mano kančią, bando raminti: „Gabij, aš su tavimi, myliu tąves.“ Bet jo žodžiai skamba vis mažiau įtaigiai. Matau, kaip jis vengia kalbų apie Rasą, kaip pakeičia temą, kai ją paminu. Tai abejingumas ar bandymas kątį nuslėpti? Nenoriu tapti žmona, kuri kasdasi vyro praeityje, bet ir nenoriu būti akla naBet ir nenoriu būti akla naivulė, kurią meluoja.