Vėl niekada
Po darbo Rūta užėjo į parduotuvę. Virti valgyti nenorėjo, bet Austei reikia pavalgyti. Nusipirko pakelį makaronų ir dešrelių. Dukra nuo mažens jas mėgo labiau už bet ką kitą. Dar paėmė pieno ir batono.
Prie kasos susirinko nedidelė eilė. Prieš Rūtą stovėjo gausus vyras juodu paltu ir margu megztu kepurėtu su pomponu. „Atrodo jaunas, o užsidėjo tokią kepurę. Turbūt mylima žmona megzė. Na ir kas. Žmona moka iškreipti vyrą, kad nei vienai nebūtų minties apie jo pagrobimą. Įdomu pamatyti jo veidą. Turbūt vaikiškas iki šlykštumo“, permąstė ji, įsmeigdama žvilgsnį į tą kvailą margą kepurę.
Vyras apsisuko ir pažvelgė į Rūtą, pajutęs jos spygliuotą žvilgsnį. Ji tuojau nukreipė akis. „Atrodo neblogai, ne kaip idiotas“, maloniau permąstė ji. Vyras vėl pažiūrėjo į ją.
– Ar mane akis pradeginsite? – tarė jis.
– Nebūtų ko žiūrėti. Daugiau nieko veikti neturiu, – surūko Rūta prisikimus.
Eilė stovėjo vietoje. Rūtą apėmė pyktis. Ir dar ta kepurė… Norėjosi palikti pirkinių ir išeiti, bet kitų parduotuvių šalia namų nebuvo. „Kiek kartų pastebėjau – jei eilėje stovi vyrai, tai užtrunka. Dabar pradės rinktis cigaretes: „Duokit mėlynas su raudona juostele. Nėra? Tai baltas su žalia etikečių“, – vaidino mintyse Rūta vyrą. – Tada ilgai kaps po kišenes. Neužsimanė jau iš anksto pasiruošti…“, atsikvėpė ji.
Taip ir buvo. Vyras prie kasos pakėlė paltą ir ėmė rausiotis po ankštų džinsų kišenių. Rūta garsiai ir pašėlusiai atsikvėpė.
– Skubate? Eikite pirma, – pasiūlė „Megztinė“, pasitraukdamas.
Ji pečius patraukė ir užėjo vietoje prie juostelės. Vyras pagaliau ištraukė pinigus, susidėjo skurdų pirkinių krepšelį ir toliau nuėjo.
Eilė priėjo Rūtą. Kasininkė skaitė prekes, o ji be perstojo krapščiosi rankinėje ieškodama kortelės.
– Moteris, ar negalima greičiau? Pinigus iš anksto reikia ruošti, – pykdamas nubarė kas nors iš eilės.
– Kortelę praradot? – paklausė „Megztinė“ su šaipu.
Rūta jo neveikė, toliau rausdamasi po kišenėmis.
– Aš sumokėsiu, – pasiūlė jis kasininkei.
– Nereikia! – sušuko raudonodama Rūta. – Jau radau. Atsiprašau. – Prisidėjo kortelę prie terminalo, džiaugsmingai susigrąžindama ją.
Susigrūdė pirkinių maišą ir paskubėjo iš parduotuvės. „Kas su manimi? Kam man jo baisioji kepurė? Jei patinka, tegu tą nešioja. Piktinauosi, nervinauosi“, baubė sau Rūta keliaudama namo.
„Dėl to kaltas vyras. Gi gerai gyvenome. Ar man tik taip atrodė? Nuėjo pas jauną kvaišę, kuri nuo jo pastojo. Parodė prideramumą – vedė. O kad dukra augs be tėvo, negalvojo. O man keturiasdešimt artėja. Keturiasdešimt! Dieve, kaip daug!..
Butą paliko, atsipirko. Ačiū ir už tiek. Kodėl mes, moterys, kenčiame nuo jų? Ir visoms taip pat. Vienetai neapgaudinėja, arba daro tai protingai, neišmetant šeimos. Po keturiasdešimt traukia prie jaunų. O mums kaip gyventi?“ – nesibaigiantį vidinį dialogą vedė Rūta, kone neužgniauždama ašarų.
Įėjo į laiptinę ir norėjo iškviesti liftą, bet jis su kriksu sustojo, durys atsivėrė, iš jo išlindo suglamžytas girtuoklis. Rūta įėjo ir iškart susiraukė. Aplink sklido girtavimo kvepalai ir pigučių cigarečių dūmai, sukėlę naują pykčio bangą. „Visi tokie – arba geria, arba vaikštinėja. Nepernešu“.
Liftas sutrikdamas sustojo jos aukšte, durys atsivertė. Rūta priėjo prie savo durų ir ilgai krapštėsi po paltą ieškodama raktų. Jie kabinosi prie pirštinių, grasindami nukristi ant užteršto plRūta pažvelgė į raktus, kuriuos pagaliau ištraukė iš kišenės, ir staiga suprato, kad ši diena gali būti naujos laimės pradžia.