Niekuomet tavęs nepamiršiu

Niekada tavęs nepamiršiu

Lina Didžiulienė grįžo namo neatsegta vilnonėlia, su susidėvėjusiu portfeliu rankoje, kuriame buvo mokinių sąsiuviniai. Visą vakarą ji juos tikrins.

Neseniai pumpurai vos spengėsi ant medžių, o šiandien jau žalios lapelių galvutės. Gamta atsikėlė nuo šviesaus, šilto saulės. Truputėlis – ir viskas žydės.

Praeinantys žmonės pagarbiai sveikinosi su Lina Didžiuliene. Ji atsakydavo, santūriai nusišypsojusi. Beveik visiems ji kažkada dėstė lietuvių kalbą ir literatūrą mokykloje, o dabar mokosi jų vaikai.

Ji buvo mergaitiškai liekna, nežymi, iš nugaros galėtum pagalvoti – mergina. Ir veidu neblogai. Tik kam čia ištekėti? Taip ir gyveno viena mažame mediniame name siauroje gatvelėje. Jį jai skyrė kaip tarnybinį būstą, kai prieš dvidešimt penkerius metus čia atvyko iš didelio miesto.

Paties miestelio vidurys buvo toks pat mažas, labiau priminęs kaimelį. Jauniesiems specialistams dabar duoda butus mūriniuose trijų aukštų namuose. Tik nelabai jie čia keliauja – traukia į Vilnių ar Kauną.

Bet Lina Didžiulienė priprato prie savo namo ir negalėjo su juo atsisveikinti. Laisvalaikiu mėgo pasikapstyti darželyje. Kai čia atvyko, nieko nemokėjo, o dabar moka kūrenti židinį, sodinti daržoves, rauginti kopūstus, uždarinti uogienes. Gyvenimas visko išmokė.

Gyvenimas…
Tada taip pat buvo pavasaris. Prie bendrabučio lango sėdėjo du vaikinai ir kąs rašę. Ji nebūtų jiems atkreipusi dėmesio, jei nebūtų užsimetus dėl kažkokio žodžio rašybos. Abu klydo. Jai atsibodo jų barniai, ji išsikišo pro langą ir pasakė teisingą variantą.

Vienas iš vaikinų nesumetė ir paprašė peržiūrėti visą paaiškinamąjį raštą. Lina išėjo pas juos, patikrino, ištaisė klaidas.

– Ačiū. Mums pasisekė sutikti jus. Kaip jus vadina?

– Lina.

– O aš Vytas. Jūs būsite mokytoja? O mes čia netoliese dirbame.

– Teisingiau sakyti – mokytojas, pedagogas, dėstytojas, – pataisė Lina.

Vytas jai patiko. Jis priminė lokį. Šalia jo jautėsi saugiai. Kai jis pasipiršo, ji be abejonės sutiko.

Jo mamai Lina nepatiko.

– Ką su ja veiksi, knygas skaitysi? Ji turbūt ir virti nemoka. Oi, ką iškęsi su ja. Rinktųsi paprastesnę, – niurnojo motina, kai Lina išėjo.

Mama ne taip ir klydo. Lina mokėjo tik virti makaronus ir kepinti kiaušinienę. Ir tai pavykdavo sugadinti. Uždės ant ugnies puodą su makaronais, o pati atsisės su knyga. Susigilins į skaitymą, pamirš viską, kol nepradės smirdėti degė.

Mama suprato, kad su tokia šeimininke sūnums badu mirti, o jai – netekti indų, ir pasiėmė virėjos pareigas į savo patyrusias rankas. Lina mokėsi iš anyčios vesti namų ūkį ir gaminti, o Vytas stengėsi jai prilygti – gerai rengdavosi, nebekalbėdavo šiurkščių žodžių. Apskritai, jaunieji gyveno gerai.

Po metų jiems gimė sūnus, ramus ir rimtas kaip tėvas. Anksti, žinoma. Bet vėliau, kai Lina dirbs, bus sunkiau. Kaip išeiti atostogų metais, palikti klasę? O čia – atsilaikė ir viskas.

Anyčia vis dažniau kapojo sūnui į galvą, nesidrovėdama Linos, kad susirgo su nevykėle. Lina tyliai kentėjo. Tik naktimis skųsdavosi vyrui, kad jo motina jos nemėgsta.

– Svarbiausia, kad aš tave myliu, – sakydavo Vytas ir bučiuodavo žmoną.

Lina troško į darbą. Todėl kai Algimantiukas užaugo, nusprendė jį atiduoti į lopšinę.

– Dar ko. Sugadinsit vaiką. Aš pati su juo sėdėsiu, – pareiškė ji ir išėjo iš darbo.

Lina jai buvo dėkinga. Vakarais ji iki vėlyvos nakties tikrindavo sąsiuvinius, ruošdavosi pamokoms. Anyčia dūsavo ir garsiai reikšdavo nepasitenkinimą uošviene.

Ar anyčios požiūris į ją paveikė, ar Vytauti atsibodo prisiderinti prie žmonos, tik jis vis dažniau pradėjo dinginėti iš namų. Drabužiuose vėl atsirado apleidimas, o kalboje – šiurkšti žodžiai. Lovon nebečiupinėdavo žmonos.

Apie tai, kad Vytas susirado meilužę, su kandžiu pasitenkinimu pranešė anyčia. Ja pasirodė parduotuvininkė iš artimiausios krautuvės – stamboka, raudonu plauku ir per daug pabrauktomis akimis. Ji nebandė jį auklėti ir perdaryti. Maitino stygomis prekėmis.

Lina tiesiai paklausė Vyto, ar tai tiesa.

– Atsiprašau, bet mes skirtingi, – atsukinėdamas akis, atsakė jis.

Lina nuėjo į švietimo skyrių, paaiškino situaciją ir paprašė surasti jai mokytojos vietą bet kuriame kitame rajono miestelyje.

Metų vidurys, visos vietos užimtos. Bet vieta atsirado. Prieš tris mėnesius iš mažo miestelio pabėgo jauna pedagoginio instituto absolventė. Ten pažadėjo ir būstą. Lina iškart sutiko, paėmė perspėjimą, sūnų ir išvyko.

Senas lietuviškas miestelis priminė kaimelį. Tarnybiniu būstu pasirodė medinis namas su likučiais išneštos malkynės prie išlydžiusio svirno. Įveikusi baimę ir neviltį, Lina išmoko kūrenti židinį, kasti daržą ir apsieiti su šalta vandens kolonele. Laimingas Algimantas bėgiojo po kiemą, gaudė kaimynų kates ir slėpėsi po serbentų krūmais.

Vytas sąžiningai mokėO likusiame gyvenime Lina Didžiulienė niekada neatsisakė vilties, kad vieną dieną pro jos namo vartus praeitų tas pats šypsantis vyras, kuris kadaise sutvarkė jai tą sulūžusią laiptelę.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

3 × three =

Niekuomet tavęs nepamiršiu