Noriu grįžti

Rasa visada pabuddavo anksčiau už laikrodžio signalą, tarsi jos viduje būtų įtaisyti vidiniai laikrodžiai. Atsikeldavo, nusiplaudavo veidą ir ruošdavo pusryčius. Kai jos vyras, Artūras, įeidavo į virtuvę, švariai nusiskutęs, kvepiantis pozu, stalui jį jau laukdavo kiaušinienė arba minkštai virti kiaušiniai, sukapotas batonas, sūris ir dešra, puodelis stipraus kavos. Pati Rasa apsiribodavo tik kava ir sūrio gabaliukais be duonos.

Jie gyveno kartu trisdešimt metų. Per tą laiką taip gerai išmoko vienas kitą, kad beveik nebekalbėdavo, ypač rytais. „Iki vakaro“, „Šiek tiek pavėluosiu“, „Ačiū…“ Pagal žvilgsnį, žingsnius, net tylą jie mokėjo atpažinti vienas kito nuotaiką. Kam tie nereikalingi pokalbiai?

„Ačiū“, pasakė Artūras, išgėręs kavą, ir atsistodamas nuo stalo.

Kai jie tik pradėjo gyventi kartu, jis visada pabučiuodavo ją į skruostą prieš išeidamas į darbą. Dabar to nebedarė — tiesiog padėkodavo ir išeidavo. Vyras dirbo inžinieriumi „Vilmaš“ gamykloje, išėjo anksti, nes reikėjo važiuoti į kitą miesto galą per kamščius.

Rasa sutvarkydavo stalą, išplausdavo indus ir eidavo rengtis. Ji dėstė universitetą, kuris buvo už dviejų stotelių nuo jos namų. Į darbą ji visada ėdavo pėsčiomis, bet kokiu oru, net jei labai pūtė ir lijo. Aukšta, sportiška, tvirta. Sukneles nešiodavo tik vasarą. Į universitetą visada eidavo su pilkšvais kostiumais, dažniausiai su smulkiomis dryžomis. Po paltuku dėvėdavo pastelinių atspalvių palaidines.

Nekada tamsūs plaukai dabar pasidarė pilki nuo žilumo. Ji jų dažydavo, susisukdavo į ploną kasą ir suktelėdavo sraige užpakalyje. Jokių kosmetikos priemonių ar papuošalų, išskyrus vestuvinį žiedą.

Kaip dėstytojai, jai tekdavo daug kalbėti per dieną, dėstydama paskaitas ir seminarus. Namuose ji mėgo tylėti. Vyrui tai tiko. Jis mylėjo ramybę. Daugeliui jie atrodė idealia pora. Nesiskyrė, nesiginčijo.

Artūras buvo dviem metais vyresnis. Bet vis tiek liko patrauklus vyras. Rasa priprato prie to, kad moterys jį pastebi. Anksčiau, žinoma, pavydėjo, o su amžiumi pradėjo į tai žiūrėti filosofiškai. „Kur jis dings? Niekas jo taip nebesimaitins kaip aš“, kalbėdavo sau. O virti ji tikrai mokėjo kaip dievui.

Jie turėjo dukrą, kuri baigusi universitetą ištekėjo už karininko ir išvyko su juo.

Studentai Rasą šiek tiek bijodavo. Ji retai šypsojosi, visada buvo santūri ir rami. Bet ir pikta nebuvo. Su ja galėdavai susitarti net per egzaminą. Jei studentas sąžiningai prisipazindavo, kad nežino atsakymo į bilietą, bet mokėsi, ji padėdavo ir dažnai ištempdavo į ketvertą. Bet už cheat sheet’us be gailesčio išvarydavo, o melagiams skirtų dvejetus. Būdavo ir tokių, kurie nebesiruošdavo sesijai, tikėdamiesi ašarom ir maldomis išsimalšinti trejetuką. Bet melas neveikdavo. Netiesą ji atpažindavo ir neatleisdavo.

Su nė vienu fakulteto dėstytoju Rasa nebendravo, pleškų nesiklausė.

Kartą Rasa išgirdo valgykloje dviejų pirmakursių pokalbį. Ji sėdėjo atsisukusi, jos nepastebėjo.

„Kaip tau ta chemijos dėstytoja? Senmergė. Jei ne vestuvinis žiedas, pagalvočiau, kad ji niekada netekėjusi“, tarė viena mergina.

„Ji turi vyrą, beje, gana patrauklų vyriškį. Ir dukrą, kuri jau ištekėjusi“, atsiliepė antroji.

„Ir ką jis joje rado, jei toks patrauklus? O iš kur tu žinai?“

„Aš gyvenu su ja tame pačiame kieme. Manau, ji normali.“

„Aišku, normali. Rengiasi kaip vyras. Abejoju, ar ji turi krūtinę.“

Rasa baigė pietus, atsistojo ir pažiūrėjo į studentes.

„Atsiprašome“, tyliai vos iškrėpė jos ir paraudę.

„Senmergė. Ką gi, būtent taip apie mane galvoja.“ Dėstytojų kambaryje ji pažiūrėjo į save veidrodyje. „Na taip. Iš tiesų, ką Artūras manęs rado?“ Suskambėjo skambutis, ir Rasa išėjo į paskaitą.

Namuose ji tuoj pat ėmėsi ruošti vakarienę. Nusprendė kepti mėsą puodukuose, kad būtų paruošta jam grįžtant. Viskas buvo padaryta. Rasa priėjo prie lango. Vyras visada statydavo mašiną po langais. Bet šįkart jos nebuvo. Staiga už nugaros pasigirdo įėjimo durų užraktas.

Rasa nustėbo ir išėjo į priemenę.

„Tu ne mašina? Sugedusi?“ paklausė ji.

„Ne, pastatau kitur.“

Ji net neprašnėpsojo, kodėl. Grįžo į virtuvę, kad išimtų mėsą iš orkaitės. Artūras įėjo paskui, atsisėdo prie stalo.

„Rasa, sėskis, prašau.“

Ji nusivilko jau užsidėtą prijuostę ir atsisėdo priešais, ištiesusi rankas ir suplėtusi pirštus. Iškart suprato — kažkas nutiko. Artūras žvilgtelėjo į šalį, vengdamas jos žvilgsnio. Tarp jų jau seniai buvo atsargūs santykiai. Bet dabar jis atrodė svetimas, atitolęs ir įsitempęs.

„Štai kaip. Aš myliu kitą moterį. Ir išeinu pas ją,“ pasakė jis ir nusivalė prakaituotą kaklą.

Rasa kol skausmas suspaudė pirštus.

„Atsiprašau. Aš eisiu, susirinksiu daiktus.“ Artūras atsistojo ir išėjo iš virtuves.

Rasa liko sėdėti prie stalo. „Eik, sustJis išėjo, o ji liko viena, bet dabar jau žinojo, kad gyventi be jo galima, ir tai netgi gali būti gera.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

2 × 4 =

Noriu grįžti