Aš labai noriu namo, sūnau, – sušnibždėjo vyras.
Viktoras Petraitis išėjo į balkoną, užsirūkė cigaretę ir atsisėdo ant žemos taburetės. Gerklę užgavo kartėlis, jis stengėsi susitvardyti, bet rankos išdavikiškai drebėjo. Ar jis kada nors galėjo pamanyti, kad ateis toks laikas, kai nebetilps į savo nuosavą butą…
– Tėti! Neįsižeisk ir nepradėk pykti! – išsprūdo į balkoną Lara, vyresnioji Viktoro Petraičiūtės dukra. – Aš juk daug ko neprašau… Palik mums savo kambarį ir tiek! Jei manęs negaili, tai pagalvok bent jau apie savo vaikaičius. Juk jie netrukus eis į mokyklą, o turi gyventi su mumis viename kambaryje…
– Laura, aš neisiu gyventi į senelių namus, – ramiai pasakė senolis. – Jei jums su vaikais ankšta mano bute, tuomet persikraustykite pas Mykolo mamą. Ji viena gyvena trijų kambarių bute. Turėsi atskirą kambarį ir tu, ir vaikai.
– Juk žinai, kad aš su ja niekada nesutarsiu viename bute! – suriko dukra ir stipriai trenkė balkono durimis.
Petraitis glostė senąjį šunį, kuris jiems su žmona buvo ištikimas daugybę metų, ir prisiminęs savo Moniką, pradėjo verkti. Jis visada apsiverkdavo, kai prisimindavo žmoną. Ji mirė prieš penkerius metus, palikdama jį vieną. Vyras pasijuto lyg našlaitis, kai ji išėjo. Visą gyvenimą jie ėjo šalia vienas kito, niekada nepagalvojo, kad bus toks vienišas senatvėje, turėdamas dukrą ir anūkus.
Larą jie augino su meile ir gerumu, stengėsi įdiegti dukrai geriausias savybes. Bet matyt kažką vis dėlto praleido… Jų dukra užaugo žiauri ir savanaudiška.
Šuniukas tyliai sudejavo ir atsigulė šeimininkui po kojomis. Jis jautė jo dvasinę būseną ir kentėjo, kad šeimininkui bloga.
– Seneli! Nejaugi tu mūsų nemyli? – į kambarį įėjo aštuonmetis anūkas.
– Ką tu… Kas tau tokia nesąmonę pasakė? – nustebo senolis.
– Kodėl nenori išvažiuoti nuo mūsų? Tau gaila palikti man ir Kostui kambarį? Kodėl toks esi godus? – berniukas žvelgė į senelį su panieka ir pykčiu.
Viktoras norėjo kažką paaiškinti anūkui, bet suprato, kad šis sako dukros žodžius. Matyt Lora jau spėjo įkalbėti vaiką.
– Gerai. Išvažiuosiu, – be gyvybės balse pasakė senolis. – Atiduosiu jums kambarį.
Jis jau nebegalėjo ilgiau gyventi tokioje aplinkoje. Suprato, kad šiuose namuose jo visi nekenčia, pradedant žentu, kuris jau seniai su juo nešneka, ir baigiant anūku, kuriam buvo įteigta, kad senelis atėmė iš jo kambarį.
– Tėveli! Tu tikrai sutinki? – patenkinta įbėgo Lora.
– Tikrai, – tyliai pasakė senolis. – Pažadėk, kad neskriausi šuniuko. Jaučiuosi lyg išdavikas…
– Baik! Mes juo rūpinsimės, vaikščiosime daugybę kartų per dieną. Savaitgaliais tave aplankysime kartu su šuniuku, – pažadėjo dukra. – Aš tau parinkau geriausią pensionatą, pamatysi, tau ten patiks.
Po dviejų dienų Petraitis išvyko į senelių namus. Paaiškėjo, kad dukra jau iš anksto viską sutarė ir laukė, kol tėvas pagaliau pasiduos. Žengęs į tvankią kambarį, kuris dvokė drėgme ir blusomis, senolis gailėjosi savo sprendimo. Lora jį apgavo pasakodama apie patogias gyvenimo sąlygas. Jis pateko ne į privatų pensionatą, kaip jai tvirtino, o į paprastus senelių namus, kuriuose gyveno nelaimingi, apleisti žmonės.
Sukrovęs daiktus, jis nusileido žemyn. Sėdęs ant suoliuko vos nesusigraudino. Stebėdamas bejėgius senolius, įsivaizdavo, kaip nykus gyvenimas jo laukia po kelerių metų.
– Naujas? – paklausė simpatiška pagyvenusi moteris, prisėdusi šalia.
– Taip…, – sunkiai atsiduso senolis.
– Nesijaudinkite… Aš taip pat pirmą kartą verkiau ir sielvartavau, bet paskui susitaikiau. Esu Valentina.
– Viktoras, – prisistatė vyras. – Ar ir jus vaikai čia paliko?
– Ne. Sūnėnas. Vaikų mane Dievas neapdovanojo, nusprendžiau butą palikti sūnėnui, bet, matyt, paskubėjau… Jis butą pasiėmė sau, o mane čia paliko. Ačiū Dievui bent, kad ne į gatvę…
Jie šnekėjosi iki vėlaus vakaro, prisiminė jaunystės laikus, antrąsias puses. O kitą dieną, iškart po pusryčių, vėl nuėjo pasivaikščioti. Ši moteris teikė bent kažkiek džiaugsmo ir įvairovės Petrovičiaus gyvenime. Jis negalėjo būti tame kambaryje, visą laiką praleisdavo lauke. Valgiai valgykloje taip pat buvo bjaurūs. Jis valgė labai mažai, tik kad neprarastų jėgų.
Petraitis laukė dukros. Tikėjosi, kad Lora galiausiai apsigalvos, pasiilgs jo ir pasiims namo. Bet laikas bėgo, o ji taip ir nevažiavo. Kartą jis nusprendė paskambinti namo, pasiteirauti apie šuniuką, bet niekas neatsiliepė.
Kartą prie įėjimo Petraitis pamatė savo kaimyną, Steponą Kalinauską. Stepas taip pat pastebėjo senolį, išraižęs veidą nuostaba, puolė prie jo.
– O jūs čia! – nustebo vaikinas. – O kaip dukra sako, kad jūs išvažiavote gyventi į kaimą? Iškart supratau, kad čia kažkas ne taip. Žinojau, kad nebūtumėte išmetęs savo šuniuko į gatvę.
– Ką tu sakai? – nesuprato Viktoras Petraitis. – Kas su šuniuku?
– Nesijaudinkite, mes jį apgyvendinome prieglaudoje. Aš pats nežinojau, kas nutiko. Pamačiau, kad jis dienų dienas sėdi prie laiptų, o jūsų nesimato. Sutikau Lorą, paklausiau, ar kas jums nenutiko. Ji sakė, kad išvykote gyventi į kaimą, o ji parduoda butą ir kraustosi pas vyrą. Dėl šuniuko aiškino, kad jis jau senas ir nenorite su juo vargti. Viktoras Petraitis, kas iš tikrųjų vyksta? – klausė Steponas, matydamas, kaip senolis išbalo.
Petraitis papasakojo jam viską. Papasakojo, kad kartais atiduotų viską, jei tik galėtų atsukti laiką atgal ir nepadaryti savo neapgalvoto sprendimo. Be to, kad dukra atėmė iš jo normalų gyvenimą, ji dar ir šuniuką išvijo į gatvę.
– Aš labai noriu namo, sūnau, – sušnibždėjo senolis.
– Aš čia ir atvykau dėl panašios bylos. Esu teisininkas ir dažnai atstovauju vyresnio amžiaus žmonių teisėms. Dabar vedu vieną bylą, kai kaimynai atėmė iš senolio namą. Nesijaudinkite. Kiek suprantu, jūs dar neišsiregistravote? – paklausė vyras.
– Ne. Jei tik ji pati manęs neišregistravo. Tiesą sakant, nežinau ko galiu tikėtis iš savo dukros…
– Ruoškitės, aš jūsų laukiu mašinoje, – pasakė Steponas. – Negalima to leisti! Kas ji per dukra po to…
Petraitis migom užbėgo į aukštą, greitai susikrovė daiktus į krepšį ir nusileido žemyn. Prie įėjimo jis susidūrė su Valentina.
– Vale, aš išvykstu. Sutikau kaimyną, jis sako, kad dukra išvarė mano šunį, ir parduoda butą. Štai tokie reikalai, – pasakė vyras.
– Kaip gi taip? – nusiminė moteris. – O kaip aš?
– Nesijaudink, kai viską sutvarkysiu, atvyksiu pas tave, – pažadėjo Petraitis.
– Sakyti tai lengva… Kam aš reikalinga? – liūdnai pasakė moteris.
– Atleisk… Laukia. Nepamiršk, pažadą išlaikysiu.
Viktorui Petraičiui nepavyko sugrįžti namo. Butas buvo uždarytas, o senolis neturėjo rakto. Steponas parsivežė jį namo. Netrukus paaiškėjo, kad Lora jau nebegyvena bute, prieš kelias dienas persikėlė pas savo anytą, o butą išnuomojo nuomininkams.
Dėl Stepono senoliui pavyko apginti savo teisę į būstą.
– Ačiū tau, – padėkojo kaimynui senolis. – Bet nežinau, kaip gyventi toliau. Ji juk nesiliaus, kol manęs neišstums…
– Vienintelis kelias, – pasakė Steponas. – Mes galime parduoti butą, atiduoti Lorai jos dalį, o už likusią sumą nupirkti tau būstą. Tikriausiai bus galima pažiūrėti nedidelį namelį kaime.
– Puiku! – nudžiugo vyras. – Tai idealus sprendimas.
Po trijų mėnesių Viktoras Petraitis persikėlė į naują namą. Steponas padėjo senoliui viskuo, ir dabar maloniai pasiūlė jį pervežti kartu su šuniu.
– Tik užsukime į vieną vietą, – paprašė Petraitis.
Senolis iš tolo pamatė Valentiną. Ji sėdėjo ant jų suoliuko ir liūdnai žiūrėjo į tolį.
– Valė! – šaukė moteriai. – Mes su šuniuku atvažiavome tavęs pasikviesti. Dabar turėsime namelį kaime. Grynas oras, žvejyba, uogos, grybai, viskas šalia. Važiuojame? – šypsojosi Petraitis.
– Kaip gi aš išvažiuosiu? – sutrikusi kalbėjo moteris.
– Tiesiog pakilk nuo suoliuko ir eik su mumis, – juokėsi vyras. – Spręsk! Čia mums nebėra ką veikti.
– Gerai! Palauk dešimt minučių? – šypsojosi Valė, nesugebėdama sulaikyti ašarų.
– Žinoma, palauksiu! – šypsojosi vyras.
Nepaisant trumparegių žmonių klastos, šie du sugebėjo apginti savo šansą į laimę. Kiekvienas jų suprato, kad pasaulis nėra be gerų žmonių. Ir kaip ten bebūtų, gerų yra daug daugiau nei piktų. Viktoras ir Valentina tuo įsitikino iš savo patirties. Senoliams pavyko kovoti už save, ir jie pagaliau atrado ramybę ir laimę gyvenime.