Nors man visiškai nenorėtų, bet renku daiktus ir vykstu su sūnumi Domantu pas savo mamą, Aldoną Petrovienę. Ir visa tai todėl, kad vakar, kai vaikščiojau su vaiku, mano vyras Tomas, matote, nusprendė parodyti svetingumą ir įsileido į mūsų kambarį giminaičius – pusseserę Gabrielę su vyru Kęstučiu bei jų dviem vaikais, Liepa ir Martynu. O pati beviltiškiausia tai, kad jis net nepagalvojo su manimi pasitarti! Tiesiog pasakė: „Jūs su Domantu galite pagyventi pas tavo mamą, gaus vietos.“ Vis dar esu šoke nuo tokio begėdiškumo. Tai mūsų namai, mūsų kambarys, o dabar aš turiu kauptis ir atiduoti vietą svetimiems žmonėms? Ne, aš to neprileisiu.
Visa tai prasidėjo, kai grįžau namo iš pasivaikščiojimo su Domantu. Jis, kaip įprasta, buvo pavargęs, pykčiavo, ir aš svajojau tik apie tai, kad jį padėsiu miegoti, o pati išgersiu arbatos ramybėje. Įeinu į butą, o ten – tikras chaosas. Mūsų miegamajame, kur miega aš su Tomu bei Domantas, jau apsistojo Gabrielė su Kęstučiu. Jų vaikai, Liepa ir Martynas, čiuožia po kambarį, mėto žaislus, o mano daiktai – knygos, kosmetika, net nešiojamas kompiuteris – tvarkingai sudėti į kampą, lyg aš čia jau nebegyvenčiau. Stoviu lyg perkirsta ir klausiu Tomo: „Kas čia vyksta?“ O jis, toks ramus, lyg aptarinėtų orus, sako: „Gabrielė su šeima atvažiavo, jiems kur apsistoti. Pagalvojau, galite su Domantu nuvykti pas Aldoną Petrovienę, ten gi vietos daug.“
Aš vos neuždusau nuo pykčio. Pirma, tai mūsų namai! Mes su Tomu kartu mokėjome už šį butą, tvarkėme jį, rinkomės baldus. O dabar aš turiu išvažiuoti, nes jo giminėms užėjo noras pagyventi mieste? Antra, kodėl jis net nepaklausė manęs? Gal būčiau sutikusi padėti, bet bent kartu būtume apsvarstę, kaip tai sutvarkyti. O čia – tiesiog pastatė prieš faktą. Gabrielė, beje, net neatsiprašė. Ji tik nusišypsojo ir tarė: „Asta, nesijaudink, mes neilgam, tik porai savaičių!“ Porai savaičių? Net poros dienų nenoriu, kad svetimi žmonės liestų mano daiktus!
Kęstutis, Gabrielės vyras, apskritai tyli kaip žuvys. Sėdi ant mūsų sofos, geria kavą iš mano mėgstamiausios puodelio ir linkteli, kai Gabrielė ką nors sako. O jų vaikai – tai atskiras reikalas. Liepa, šešerių metų, jau išpliupė sulčių ant kilimo, o Martynas, ketverių metų, nusprendė, kad mano spinta – puiki vieta slėpynėms. Bandžiau užsiminti, kad čia ne viešbutis, bet Gabrielė tik nusišypsojo: „Ai, vaikai gi, ko iš jų nori!“ Žinoma, o valyti tikriausiai turėsiu aš.
Bandžiau pasikalbėti su Tomu vienu. Pasakiau, kad man skaudu, jog jis priėmė tokį sprendimą už mano nugaros. Paaiškinau, kad Domantui reikia tvirtumo, savo kampelio, savo lovytės. O bastyti trejų metų vaiką pas mamą, kur jis miegos ant užtiesiamos lovos, – nėra gerai. Bet Tomas tik pečiais patraukė: „Asta, nesidramatink. Juk tai šeima, reikia padėti“. Šeima? O aš su Domantu, štai, ne šeima? Aš taip supykau, kad vos neužverkiu. Bet vietoj to ėmiau krautis daiktus. Jei jis mano, kad aš tylėsiu ir kentėsiu, jis labai klysta.
Mano mama, Aldona Petrovienė, sužinojusi, kas nutiko, siautėjo pykčiu. „Kas čia, Tomas dabar nusprendžia, kas gyvens jūsų namuose? – pykosi ji telefonu. – Atvažiuok, Astute, jus su Domantu priimsiu, o su vyru vėliau susitvarkysi.“ Mama – moteris su charakteriu, ji jau ruošiasi vykti pas mus ir išvaryti nekvietinius svečius. Bet aš dar nenoriu skandalo. Tiesiog noriu, kad mano sūnus būtų patogiai, o pati galėčiau ramiai pagalvoti, kaip elgtis toliau.
Kraudama lagaminą viską pergalvojau galvoje. Kaip taip atsitiko, kad Tomas taip lengvai išbraukė mus su Domantu iš mūsų pačių gyvenimo? Visada stengiausi būti gera žmona: kepiau, valiau, jį palaikydavau. O jis net nepasvarstė, kaip aš jausiuosi, pamatęs svetimus žmones mūsų miegamajame. O skaudžiausia – jis net neatsiprašė. Tiesiog tarė: „Nevaidink dramos.“ Na, atsiprašau, Tomai, bet tai ne drama, o dramblio dydžio problema, kuri apsistojo mūsų lovoje.
Dabar važiuoju pas mamą, ir, tiesą sakant, net šiek tiek geriau, kai galvoju apie tai. Pas Aldoną Petrovienę visada jausiuosi šiltai, kvepia pyragais, o Domantas mėgsta žaisti jos sode. Bet aš nesiruošiu taip paprastai palikti šios situacijos. Jau nusprendžiau: kai grįšiu, rimtai pasikalbėsiu su Tomu. Jei jis nori, kad būtume šeima, turi gerbti mane ir mūsų sūnų. O Gabrielė su Kęstučiu tebūnie suranda nuomojamą butą ar viešbutį. Aš neprieš pagalba, bet ne už savo patogumų ir ne be mano sutikimo.
Kol sukraunu Domanto žaislus į maišą, jis žiūri į mane savo didelėmis akimis ir klausia: „Mama, ar pas močiutę ilgam?“ Aš jį apkabinu ir atsakau: „Neilgam, mano geras. Tiesiog padirbsime pas močiutę, o tada grįšime namo.“ Bet giliai širdyje žinau: namo sugrįšiu tik tada, kai būsiu tikra, kad tai vėl mūsų namai, o ne prieglauda svetimiems giminėms. O tegu Tomas susimąsto, kas jam svarbiau – jo „svetingumas“ ar mūsų šeima.