„Iki horizonto kartu“: kaip drąsus kaimo jaunuolis užkariavo miesto gražuolės širdį
Jonas grįžo namo į nedidelį kaimą prie Alytaus po ilgos tarnybos. Šiltą vasaros vakartę supo pažįstami kraštovaizdžiai, ir kiekvienas takelis sukėlė širdgėlį. Tą akimirką atvyko Austėja, ta pati, į kurią Jonas buvo pamišęs nuo paauglystės. Ji atvažiavo aplankyti giminių ir praleisti kelis nepamirštamus dienas ramybėje, toli nuo miesto triukšmo.
Susitiko prie senų drožinių puoštų vartų. Glėbys, ilgi žvilgsniai ir tyli prisipažinimai – visa tai staiga apėmė jų širdis šiluma. Kaimo gyventojai, jau seniai stebėję šią jaunystės meilę, pradėjo šnabždėti: „Jonas ir Austėja – tai tikra pora!“ Matė, kaip Jonas, lieknas ir šviesiaplaukis, su drebančia širdimi žvelgė į gražią Austėją, universiteto studentę su išraiškingomis tamsiomis akimis ir spindinčia šypsena.
Tačiau kitą vakarą, kai Austėja ruošėsi grįžti į miestą, atmosfera staiga pasikeitė. Prie jos namo vartų staiga sustojo automobilis, iš kurio skildo garsūs signalai ir avarinio švilpuko garsai. Iš mašinos išlipo vyrukas, kurį visi vadino Sauliumi – jo įnirtingi žodžiai ir primygtiniai prašymai greitai virto emocijų audra.
„Juk tu vistiek važiuoji į miestą“, bandė jis raminti, ištiesęs ranką, „štai aš atvažiavau pavežti…“
Austėja staiga atsistojo, suspaudusi lūpas nepasitenkinime, ir tvirtai tarė:
„Aš juk prašiau tavęs, Sauliau, čia nevaikščioti! Aš susitvarkysiu pati!“
Jos balsas drebėjo nuo susierzinimo, o Saulius vis tiek nesiliavo, bet merginos jau apėmė pyktis. Visa tai matė kaimynė Aldona ir net Jonas, kuris stovėjo šalin, lyg įsigėręs nerimastingas mintis. Jis trumpam tyliai pasitraukė, kad apsvarstytų, kas nutiko, o po akimirkos sugrįžo, įlipdamas ant savo seno motociklo, papuošto blukšančiais dažais ir kelio žymėmis.
Austėja, pamatė Jono sugrįžimą, akimirksniu užmetė kuprinę per petį, užsidėjo šalmą ir atsisėdo už jo nugaros. Miestietis, atvažiavęs iš Alytaus, pykčiai trankė rankeną ir su šypsena tarė:
„Dabar aišku, kodėl tokia užsispyrusi…“
Jonas tik tvirčiau suėjo Austėjos ranką ir atsargiai užvedė motociklą, akyse žibint ryžtu. Kartu jie vėl išvažiavo vingiuotu kaimo keliu, apšviestu auksine vakaro žara. Motociklo garsas lydėjo juos, o kiekvienas kilometras tapo jų bendro kelio simboliu.
Kelyje jie pravažiavo pro švelniais pievais ir senomis sodybomis, o Jonas, lyg svajotojas, tyliai prisipažino:
„Žinai, Austėja, aš svajoju eiti šiuo keliu su tavimi iki pat horizonto. Tegul jis niekada nesibaigia… Aš nueisiu jį iki galo, jei tik tu būsi šalia.“
Austėja nusišypsojo, jos akys spindėjo iš džiaugsmo:
„Tikrai? Iki pat tolimiausio krašto?“
„Būtent taip“, atsakė jis, švelniai spausdamas jos ranką. „Be tavęs aš neįsivaizduoju savo ateities, mano brangioji.“
Taip tęsėsi jų meilės istorija daugelį metų. Kaimo gyvenimas nesikeitė: kiekvieną rytą ir vakarą jie susitikdavo, dalydamiesi svajonėmis, vilčiomis ir mažomis džiaugsmo akimirkomis. Kartais Austėja vykdavo į miestą tęsti studijų, o Jonas likdavo kaime, bet atstumas neįgaliąjo jų santykius, nes kiekvienas susitikimas buvo kupinas šilumos ir laukimo.
Vieną kartą, grįžusi iš miesto po studijų, Austėja pamatė, kad Jonas tapo dar tvirtesnis, jo žvilgsnis – ryžtingas ir švelniai liūdnas. Kartu jie vėl sėdėjo po senu ąžuolu prie Jono namo, kur ilgus vakarus kalbėdavosi apie gyvenimą, planus ir svajones. Šie pokalbiai buvo kupini nuoširdumo ir švelnių pažadų.
Kaimo gyventojai jau seniai priprato matyti juos kartu. Net kaimynė Aldona, visuomet rūpestinga ir išmintingJų meilė, stipresnė už visas kliūtis, išliko amžiams kaip švyturys, įrodantis, kad tikros širdies ryšys nepriklauso nei nuo vietos, nei nuo laiko.