“Nuo šios dienos viskas bus kitaip!” – kaip viena moteris pastatė į vietą vyrą ir sūnų
Aš ne geležinė. Aš paprasta moteris, kuriai gali būti blogai. Kuriai skauda galvą, kuri pavargo, kuri dirba visą darbo dieną, o vakare neša ant pečių sunkų maišą su maistu, nes namuose – du sveiki, sotūs vyrai, kurie, matyt, mano, kad maistas atsiranda pats. Ir kai jėgos baigiasi, belieka vienas – garsiai pasakyti tai, kas jau seniai šaukiasi viduje.
Ši diena buvo ypač sunki. Biure – darbo krūva, viršininkas nuo ryto įsitempęs, vos palaukiau pamainos pabaigos. Jau stovėdama stotelėje supratau, kad reikia užsukti į parduotuvę: šaldytuve tuščia, o namie – vyras Tomas ir sūnus Paulius. Tomui – keturiasdešimt du, aukštas, galingas, apetitas atitinkamas. Pauliui – penkiolika, užsiima boksu, po treniruočių nuvalo lėkštę, ką tik ten randa.
Į namus ėjau, lenkdama nugarą po sunkiais maišais, keikdama save, kad taip daug nupirkau. Galva niūno, kiekvienas šūvis atsiduodavo smilkinų pulsavimu. Bet negalėjau neįeiti – nes kas, jeigu ne aš?
Kai pagaliau atidariau duris, Tomas jau buvo namie. Gulėjo ant sofos, žiūrėjo televizorių. Joks klausimas, joks žvilgsnis: “Kaip tu?” – lyg manęs ir nebūtų. Paulius dar treniravosi. Tyliomis nuėjau į miegamąjį, išgėriau tablečių ir atsiguliau. Bent penkiolika minučių – atsikvėpti, nurimti, atsitiesti.
Galva šiek tiek atlėgo, bet ne visai. Vis tiek jaučiausi palaužta. Bet atsikėliau ir nuėjau į virtuvę. Ten, per televizoriaus triukšmą, girdėjosi tik mano žingsniai ir indų džingsėjimas. Greitai pagaminau makaronus su mėsa, supjaustiau salotų. Paprastai, sotingai. Ne iki išskirtinumo.
Paulius grįžo vėliau. Pakvietėju visus prie stalo. Atsisėdau šalia ir išgirdau tai, nuo ko viduje viskas apsiverkė.
– Vėl makaronai? – nusnairė vyras. – Galėjai kažką įdomesnio pagaminti.
– O aš norėčiau kepsnelių, – palaikė sūnus, krapštydamas šakute salotas.
Niekas nepaklausė, kaip man sekasi. Niekas nepasakė ačiū. Jie žinojo, kad man skauda galvą. Matė, kaip traukinčiau namo maišus. Girdejo, kaip aš dūsavau ir vos laikiausi ant kojų. Bet viskas, ką jie sugebėjo pasakyti – “mums ne skanu”.
Aš tyliai padėjau šaukštą, pažvelgiau į juos abu. Ir lyg kas viduje spragtelėjo.
– Ne patinka vakarienė? Valkiokitės. Nuo šiol viskas keičiasi. Aš pavargau būti aptaraujančiu personalu. Norite kepsnelių – keptie. Norite barščių – virkite. Aš nebe nešiosiu ant pečių maišų, negaminsiu, netvarkysiu ir negausiu už tai nusispjautimo. Nuo šiol gaminsiu – taip, visiems. Bet kažkas iš jūsų muks indus, kitas – valys butą. Kas ką darys – spręskite patys. Skalbiu tik tai, kas dėžėje. Purvinos kojinės po lova – ne mano problemos.
Kartą per savaitę – šeštadienį – einame visi kartu į parduotuvę ir perkame maisto. Aš ne kruvinas arklys. Aš ne nešikoja. Aš ne virėja pakviestinė.
Atsistojau, švelniai patvarkiau plaukus ir nuėjau į vonios kambarį. Prie durų atsisukau:
– O dabar einu į dušą ir guliu miegoti. Kas muks indus – spręskit patys. Tik nepamirškite: ryte jei virtuvė bus purvina – pusryčių nebus. Viskas. Labos nakties.
Išėjau. Už nugaros – tyla. Net televizorių kas išjungė. Nesigrįžau. Žinojau, kad jie sėdi ir žiūri man į pėdas. Nustebę. Gal – sutrikę. O gal – pirmą kartą per daugelį metų – susimąstę.
Ir žinot ką? Nesijaučiau kaltos. Tik palengvėjimą. Nes kartais, kad būtum išgirsta, reikia nustoti šnabždėti ir pradėti kalbėti garsiai. Aiškiai. Ir be atsiprašinėjimo.