Nuoskauda trukusi 30 metų

Trisdešimt metų senos įžūlūbės

Jau tris dešimtmečius nesikalbame su mano uošve, Ona Kazlauskiene. Pradžioje viskas prasidėjo nuo to, kad mūsų su Vytautu vestuvėse ji padovanojo maišelį grūdų ir senų lėkščių rinkinį. Tada buvau jauna, įsimylėjusi, kupina vilčių, ir šis „dovanėlė“ atrodė kaip ant veido įpliūptas. O dabar Vytautas, mano vyras, prašo, kad prižiūrėčiau ją, nes ji tapo guli. „Dalia“, sako, „tai mano mama, ji viena, kas jai padės?“ O aš žiūriu į jį ir galvoju: „Nenoriu matyti tavo motinos, Vytautai. Po visko, kas buvo, aš jai niekuo neprivalau.“ Vis dėlto ši situacija manęs nepalieka ramybėje – verčiuosi tarp senos įžūlūbės ir jausmo, kad galbūt jau laikas uždėti tašką šiai istorijai.

Prieš trisdešimt metų, kai vedėme su Vytautu, buvau septintame danguje. Buvome jauni, kišenėje – nė grašio, bet meilė atrodė svarbiau už viską. Vestuvės buvo kuklios, mažame restorane, bet stengėmės su tėvais, kad viskas atrodytų gražiai. Mano mama su tėčiu davė pinigų baldams, draugai susisarinko indams, o Ona Kazlauskiene… Ji įteikė maišelį miežių ir šešias nusidėvėjusias lėkštes, kurios, sprendžiant iš išvaizdos, atsiminė dar jos pačios vestuves. „Jums į ūkį“, tarė ji su tokiu šypsniu, lyg tai būtų deimantai. Tada vos susilaikiau nuo ašarų. Ne dėl to, kad troškau brangaus dovanos, o todėl, kad pajutau – ji manęs nepriima. Tarsi būčiau niekas, neverta nieko geresnio.

Vytautas tada tik pečiais sutraukė: „Dalia, nesikankink, mama tokia, ji savo būdu rūpinasi.“ Bet aš to negalėjau pamiršti. Ona Kazlauskiene nuo pat pradžių leido suprasti, kad aš jai ne prie širdies. Ji nuolatos kritikavo, kaip gaminu, kaip tvarkau namus, kaip rengiuosi. „Dalia, ar tu barščių be runkelių viri? Mūsų šeimoje taip nevalgoma“, sakydavo ji, stovėdama prie mano pačios viryklės. Kiekvienas jos vizitas buvo tarsi egzaminas, kurio niekada nesugebėdavau išlaikyti. O po tos vestuvinės „dovanos“ tiesiog nustojau su ja bendrauti. Pasakiau Vytautui: „Arba ji nustoja kištis į mūsų gyvenimą, arba aš jos nenoriu matyti.“ Jis pasirinko mane, ir susitarėme, kad Ona Kazlauskiene lankysis tik pas jį, be manęs. Taip ir gyvenome – trisdešimt metų be nė žodžio viena kitai.

Per šiuos metus su Vytautu pastatėm savo gyvenimą. Išauklejome du vaikus, nupirkom butą, o vėliau – namą už miesto. Aš dirbau, tvarkiau namus, buvau šalia Vytauto sunkiais momentais. O Ona Kazlauskiene gyveno savo gyvenimą – savo mažame butuke, su kaimynėmis, su darželiu. Vytautas ją lankydavo, padėdavo pinigais, remontu, bet aš laikiausi atokiau. Ir man tai tiko. Nesijaučiau kaltė – ji pati pasirinko šį kelią, kai nusprendė, kad aš neverta jos sūnaus. O dabar viskas pasikeitė.

Prieš mėnesį Vytautas grįžo namo tamsus kaip audra. „Dalia“, sako, „mama atsidėjo. Insultas, ji beveik nejuda. Gydytojai sako, reikia priežiūros.“ Aš išreiškiau užuojautą, bet kai jis pridūrė: „Noriu, kad ji gyventų su mumis, ir prašau, kad jai padėtum“, vos neuždusau nuo pykčio. PDabar sėdžiu ant savo kiemo suolo ir žiūriu į gilią rudens dangų, galvodama, ar kada nors išdrįsiu pažvelgti į tą moterį, kuri manęs niekada nematė, be įžeidimo.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

seventeen − 13 =

Nuoskauda trukusi 30 metų