Viltė stovėjo ketindama šokti automobilyje, kai draugė Aušrinė sulaikė ją klausimu.
– Kažko užkąsti pas jus būtų? Esu tokia alkanas, kad net bloga. O dar reikia suspėti šiandien viską, juk šeimos šventė – Kovo 8-oji. Merginos manęs laukia – einame į klubą švęsti.
– Tikrai, šventė. Mūsų diena. Prašom, brangi, sveikinu! – Aušrinė įteikė Viltėi mažą dėžutę su apyranke, apie kurią ji svajojo jau keletą metų.
Vis pamėgindavo nusipirkti, bet niekaip neišsitekojo į savo menką atlyginimą. Tai naujo paltuko reikia, tai plaukus pailginti, tai draugės į pasibūvimą kviečia. Juk negi atsisakyti mažų džiaugsmų. Aušrinė žinojo apie Viltės norą ir norėjo ją pradžiuginti. Ji mylėjo Vilte kaip savo dukrą, nors pati augino sūnų, Gediminą. Kai Gediminas atvedė Viltę į namus kaip savo merginą, Aušrinė jautė, kad svajonė turėti dukrą išsipildė. Viltė tapo kaip savo šeimos narys, šildojo širdį.
Aušrinė pamilo Viltę ne dėl kažkokių išskirtinių savybių, o todėl, kad ji mylėjo sūnų ir viską, kas su juo buvo susiję. Jau treji metai, kai Viltė buvo su Gediminu, ir Aušrinė kaip būsima uošvė laiko merginą kaip šeimos narį.
Bet žmonės greitai pripranta prie gero ir pamiršta, kaip svarbu būti dėkingais. Jie ima manyti, kad taip ir turi būti, kada viskas guli ant rankų padėta. Taip nutiko ir su Viltė.
Nuo pirmos pažinties su Aušrine dienos, ji siekė, kad Viltė jų šeimoje jaustųsi jaukiai ir patogiai. Aušrinė ir jos vyras Justinas, Gedimino tėvas, neseniai persikėlė į naujus namus už miesto. Po kelių savaičių ji pasiūlė Viltei apsistoti su jais nakčiai. Nuo tos dienos Vilte tapo nuolatiniu svečiu Gedimino kambaryje ir nepaklausė leidimo nei jo, nei jo šeimos. Tikriausiai todėl, kad atrodė tai savaime suprantama.
Niekas tarsi neprieštaravo, tačiau kai kada tėvams, norėtųsi pabūti tik su savo vaiku, ar bent jau pasimėgauti intymumu, kuris savai šeimai buvo neišvengiamas. Bet tokios galimybės dabar nebebuvo.
Viltei patiko dideli namai su nuostabaus remonto. Čia, priešingai nei mažame bute, jos viskas laukė: pilnas šaldytuvas ir savarankiškumas. Ji gyveno tarsi be rūpesčių.
Aušrinė ir Justinas visada derino jos buvimą jų gyvenime. Net keliaudami į draugų svečius, jie vežė Vilte su savimi. Draugė Rasa priimdavo visada atvira širdimi ir, be abejo, Viltė taip pat buvo šeimos nariu.
Šeimos narys ir draugė Rasa šiltai sutiko Viltę. Jai patiko įmonės dvasia: nuolat maitino, vaišė ir linksmino. Gyvenimas atrodė tarsi pasaka.
Per tuos trejus metus Viltė buvo akytai priimta į šeimą. Į jūrą kartu skrido du kartus, nors dirbo ir uždirbo neblogai. Kartu praleido laiką užmiestyje, tačiau niekada neužmokėjo nei cento, nesidomėdamas, kas už viską sumoka. Net prekybai nei torto arbatos neatnešė.
Pasitikintis, atrodė, kad Vilte įleido į šeimą, ir jai patiko būti atsakomybes išvengiančia. Niekas iš šeimos, net Gediminas, niekada nebuvo neigiamai nusiteikęs. Tik tą lemtingą Kovo 8-ąją Aušrinės širdyje kažkas sudundėjo.
Šventą dieną Aušrinė ir draugė Rasa nusprendė minėti Kovo 8-ąją dviese. Rasos būrys buvo didelis, su trim vaikais, tačiau tądien metė visus darbus ir tolimus vaikus. Joms buvo smagu bendrauti ir atsikvėpti. Linksmai leido laiką, šypsojosi spragėsniems pokalbiams.
Staiga į laimės oazę įsiveržė Vilte. Kas to tikėjosi!
– Aušrine, sveika. Gediminas man sakė, kad būsite SPA šiandien? Gal galėčiau trumpai prisijungti?
Aušrinė akimirkai sutriko, nes jautė, kad dvi suaugusios moterys turi teisę pabūti dviese. Bet atminti Viltei atsisakyti nesuprato kaip tinkama elgesį.
– Na, gerai, atvažiuok, – su nesantaika sumurmėjo.
– Ar laukiame dar ką? – nusistebėjo Rasa.
– Taip, Vilte trumpam mus užsuks.
– Na, gerai. Ką gi, aš taip pat turiu dovaną jai, maniau per tave perduosiu, bet tada duosiu asmeniškai.
Po ketvirčio valandos Vilte jau paketė duris.
– Oi, kaip čia prabangiai. Kokio grožio! Ar jau veikia SPA? Skubiai spėsiu pailsėti, nes man reikia greitai išvykti.
Viltes pagraužęs balto drabužio ir nuėjo atsipalaiduoti.
Rasa ir Aušrinė pažiūrėjo viena į kitą nesusipratę, tačiau tęsė pokalbį. Tai davė užsakytą vakarienę iš restorano. Išskirtiniai patiekalai: austrių, midijų, prabangūs vaisiai ir skanėstai, žuvis, ikrai; jokio skyrymo. Mums su Rasa buvo pasakyta, kad ne taupyti save šią išskirtinę dieną.
Prisijungė pasisotinusi Vilte, kuri su panašiu negale gyveno su šeima.
– Taigi, ką čia skanaus? – neapgaulingai prisijungė.
Aušrinė ir Rasa pasijuto nejaukiai, bet neparodė.
Aušrinė pabandė nugesinti nesusipratimą ir įteikė dovaną Viltei.
– O, puiku. Aš norėjau būtent to! – atsakė skiestai, tuo metu urbiai gaivindama austrią.
Rasa irgi pasveikino Viltę, maloniai pabuvojo veidavo.
Viltes nereagavimas.
– Na gerai, man jau reikia bėgti. Draugės manęs jau laukia, man dar reikia namo užsukti, nusiplauti galvą ir persirengti.
– Įdomu, Vilte. Ar žinai, kad Gediminas tavęs namie laukia? Nors dirbai, galimai nepasimatysite pabėgę. O dabar? Sakė, kad sakė.
– Sakė, taip. Bet draugės nesulaukia, staliukas klube užsakytas ir noriu su jomis pailsėti.
– Na, vakarienė tau paruošta, ir dovana, kuri tau patiks, pažadu.
Aušrinė sakė aiškiai, kad sūnus yra derinęs dovaną. Ji nupirko apyrankę, o Gilandas su auskaromis. Viltės reakcija į savo dovaną buvo šalta, ir Aušrinės širdis buvo sugadinta. Ar Vilte norėjo ko kito, ar tiesiog nebekvietė dėkingumo jausmo.
Vilte nebuvo pašaukti gamtos. Tik šeima ją praleido. Jie turėjo visa pagalvoti apie viską.
– Viltė. Ar pasilik pas Gediminą ir sekundiukę. Jis laukia, norėjo tave nudžiuginti, – susilpnėjo Aušrinė. – jis nuves ir parveš.
– Nieko tokio. Ryte pamatysime. Draugai kvietė važiuoti į kartingus. Norėčiau jau seniai.
– O vakarienė? Dovana?
– Tegul pasinaudoja vakarienę pats, dovaną paimsiu rytoj, tiek jau to.
Vilte dingo taip greitai, kaip pasirodė. Ji nepasveikino Aušrinės ir Rasos su švente, o sukilo linksmintis kitur. Šiuo momentu į kambarį atėjo aušros šviesa.
Rasa norėjo pasikalbėti, bet nieko nesakė.
– Aušrine, aš, be abejo, nepanymau gauna sakyti, bet…
– Taip. Aš viską supratau. Auklėjau per daug Viltei. Pasidariau tiek gero, kad net žodžio „Ačiū“ ji nebesako ir puikiai žinojo, kaip išnaudoti žmones.
Draugės tęsdamos vakarą, sutarė nedingti rūpesčių apie nesąžiningą Viltę.
Sekmadienio rytą Gediminą laukė rimtas pokalbis su mama…