Nusprendžiau nesakyti vyrui, kad pradėjau uždirbti daugiau. Jis įsižeidė, surinko daiktus ir išvyko pas savo motiną.
Kai nusprendžiau paslėpti nuo vyro, kad mano atlyginimas pakilo, man patiems buvo sunku. Bet padariau tai sąmoningai – ne dėl godumo, ne dėl piktybės, o dėl nuovargio. Nuo nuolatinių svyravimų – vieną savaitę šedevrai, tris tolesnes – tik makaronai. Nuo atsakomybės stokos. Nuo lengvabūdiškumo, kurį mano vyras, Domas, paveldėjo iš savo motinos.
Su Domu susipažinau draugų vakarėlyje. Jis sužavėjo mane savo lengvu charakteriu, charizma, gebėjimu neįstrigti problemose. Aš – visiška jo priešingybė: viską kontroliuoju, už viską atsakau, dėl kiekvieno cento nerimauju. Tada pagalvojau: „Ko gero, būtent tokių – lengvų – ir trūksta gyvenime“.
Tačiau po vestuvių viskas atsistojo į savo vietas. Jo „lengvumas“ virto vaikiškumu. Atlyginimo diena – gyvenimo šventė: restoranai, pirkimai, dovanos mamai, draugams, bet kam. Kitą dieną – vėl „ant ledo“. Mėnesį – makaronai ir pažadai, kad „viskas susitvarkys“.
Domas uždirba neblogai, tačiau pinigai pranyksta tarsi per pirštus. Ypač kai įsiterpia jo motina – ekspresyvi, kaprizinga, tokia pati neatsakinga. Kai tik išleisdavo savo pensiją, tuoj pat skambindavo sūnui: „Man nuobodu, man liūdna, pavargau būti vargšė“. Domas, žinoma, puolė gelbėti.
– Tai gi mama. Negaliu jos palikti, – sakė jis.
– O kaip mes gyvensime? – klausdavau aš.
– Išsiversime. Kaip nors, – šypsodavosi jis.
O tuo tarpu mūsų namas griuvo. Pažodžiui. Tapetai atsiklijavo, santechnika čiaupo, senas šaldytuvas garbeno kaip traktorius. Taisydavau, klijavau, tylėdama pykdavausi. Bandžiau kalbėtis su Domu, jis klausė – ir vistiek gyveno lyg būtų vienas.
Ir štai vieną dieną gavau didesnį atlyginimą. Rimtai. Tai buvo pergalė: ilgi mėnesiai viršvalandžių, streso, įrodinėjimų viršininkams, kad galiu vesti projektą. Grįžau namo su žėrinčiomis akimis – ir… nieko nesakiau. Tiesiog negalėjau.
Įsivaizdavau, kaip jis su mama vėl pradės „džiaugtis gyvenimu“: nusipirks visa, ko nereikia, nuskris atostogauti, o mes vėl „išgyvensime“. Ne, nusprendžiau tylėti. Tie pinigai – remontui, automobiliui, galiausiai atostogoms. Kam nors tikram.
Nusipirkau naują nešiojamą kompiuterį – senasis jau truško siūlėmis. Pasakiau Domui, kad darbovietė išdavė. Sumokėjau už jo gydymą pas odontologą – melavau, kad tai draudimas. Viskas dėl taikos. Dėl ateities. Dėl mūsų.
Ir viskas ėjo gerai, kol vienoje įmonės vakarėlyje mano girtas viršininkas išsipurško prieš Domą:
– Na, tokiu tempu ir aukščiau pakelsime! Juk jau pusmetį vadovauji padaliniui…
Domas sustingo.
– Kokiam padalinyje? Koks „dar“ pakilimas? – paklausė jis, kai išėjome.
Supratau – vėlu. Pasakiau, kad taip, pakėlė pareigas.
– O atlyginimas? – jo akys buvo ledinės.
– Kol kas nepakito, – vėl melavau.
Bet namoje jis tęsė. Tiesiogiai paklausė:
– Kodėl nieko nesakei anksčiau? Gal tu gėdijaisi, KAIP gavai tą pareigas?
Tarsi smogiau. Jautėsi kartu, šlykštu, nemalonu. Praradau kantrybę. Papasakojau viską. Apie pinigus. Apie nuovargį. Apie jo motiną. Apie tai, kaip jis švaisto kiekvieną centą. Apie tai, kaip bijau rytojaus. Kad tiesiog norėjau stabilumo.
Jis klausė tyliai. Tada nuėjo į miegamąjį. Po valandos išėjo su kuprine.
– Važiuosiu pas mamą. Reikia pagalvoti.
Trečią dieną tyla. Jokio skambučio, jokio žinutės. Bet paskambino jo motina. Su rėksniais, kaltinimais, pretenzijomis. Padėjau ragelį. Daugiau jos neklausau. Jos balsas – visų mano problemų šaltinis.
Nerašau Domui. Neskambinu. Taip, man sunku. Bet dar sunkiau – vėl užlipti ant tų pačių grBet dar sunkiau – vėl užlipti ant tų pačių grėblių ir leisti, kad jo lengvabūdiškumas vėl sunaikintų mūsų ateitį.