Juk tu man patikai…
Aušra išėjo iš biuro ir priėjo prie savo mašinos stovėjimo aikštelėje. Variklio dangtis ir priekinis stiklas buvo apibarstyti plonu sniego sluoksniu. Ji įsėdo į automobilį ir pirmiausia įjungė šildytuvą, kad sušildytų per dieną atvėsusį saloną. Tada valikliais nusivalė snaigių dulkes nuo priekinio stiklo.
Ji išvažiavo iš aikštelės ir įsijungė į eismą. Tačiau judėjimas nuolat stabdėsi, teko ilgai laukti prie šviesoforų, kamščiuose. Atrodė, kad visos miesto mašinos susibūrusios vienoje vietoje. Pravažiuodama pro prekybos centrą, Aušra nusprendė pasukti ir laukti piko valandos parduotuvėje, pažiūrėti naujų metų prekių – gal rastų ką dovanoms.
Bet ir aikštelėje mašinos stovėjo tankiai, nebuvo nė vienos erdvės prasibrauti. Aušra jau gailėjosi, kad čia pasuko, geriau būtų likusi kelyje – nors ir lėtai, bet judėtų. Ne viena ji norėjo prasmingai praleisti laiką ir laukti eismo sąmyšio prekybos centre.
Staiga veidrodėlyje užsidegė šviesos – tai visureigis išsirikiavo iš mašinų eilės ir ėmė važiuoti atgal, lyg jai palikdamas vietą.
Prekybos centre buvo gausu žmonių, karšta, triukšminga. Aušra atsegė paltą, nusvilino šaliką nuo kaklo ir ėmė vaikščioti tarp lentynų. Įvairiaspalvės žaislų, mirksinčių girliandų ir visur bėgiojančių žmonių užvertė galvą. Į krepšį ji sudėjo kelis ryškius šviesiaudvančius, du sidabrinius elnius eglėtei, du rankšluosčius su Kalėdų Seneliu dovanų pakavime, kelis šampano taures su sveikinimais…
Namie apspręs, kam ką skirti. Mamai ir vyrui pirks rimtesnių dovanų, o kolegėms, pažįstamiems – gražių smulkmenų, kad pakeltų nuotaiką. Aušra štelėjo į kasų eilės galą. Nusikankino triukšmu ir sąmyšiu, norėjosi kuo greičiau patekti į lauką. Bjauri mintis – atvykti čia penktadienio vakarą. Galėjo rytą, kai žmonės ilsisi savaitgalį, ir ramiai rinktis dovanas.
Pagaliau atėjo jos eilė. Skaitant čekį, Aušra su siaubu suprato, kad prikaupė per daug nereikalingų daiktų. Na, bent jau kam nors pravers.
Ji atsitraukė nuo kasos, užsisegė paltą, patvarkė šaliką ir, gaudama pilną krepšį, ėjo į išėjimą, stengdamasi, kad kas nors neužkabintų ir nesudaužytų žaislų.
– Aušra!
Ji ne iš karto suprato, kad ją pašaukė, ir toliau ėjo.
– Jonelytė!
Tik išgirdusi mergautinę pavardę, Aušra sustojo. Bet išeinantys lankytojai į ją užgriebė, stumtė ir užkliudė. Ji atsitraukė į šoną ir apsidairė, ieškodama pažįstamo veido.
– Labas, Aušra, – pasigirdo visai šalia.
Ji apsidairė ir pamatė barzdotą vyrą. Juoda kepuraitė buvo užtraukta ant kaktos iki pat antakių. Vyras šypsojosi. Aušra pastebėjo, kad jam trūksta vieno priekinio danto. Drabužiai ant jo kabojo maišiškai, nerangiai. Ji jau gailėjosi, kad sustojo. Šis valkatas negalėjo būti jos pažįstamas.
– Neatpažįsti? – paklausė vyras. – O aš tave iškart atpažinau. Tu beveik nepasikeitei. Atrodai kaip milijonas, – jis kikeno.
Kažkas vos įžvelgiamo jo balse atrodė pažįstama, tačiau Aušra niekaip negalėjo jo prisiminti.
– Kartu mokėmės mokykloje. Toje pačioje klasėje, – priminė vyras.
– Mantas?! – sušuko Aušra. Ji norėjo paklausti, kas jam atsitiko, kas jį privertė taip gyventi, bet susigėdijo.
– Aš, – jis linksmai nusvito, vėl atidengęs danties spragą. – Ką, stipriai pasikeičiau?
– Taip, – linktelėjo Aušra. – Kas tau atsitiko? – Vis dėlto paklausė ji.
– Ilgas reikalas. Gal kur atsisėsim? Čia viduje yra kavinė. – Mantas žvelgė į ją viltimi.
Aušra negalėjo priprasti prie jo išvaizdos. Kaip ji galėjo jo neatpažinti? Matyt, del barzdos ir kvailos kepuraitės, užtrauktos ant akių. Tai gi Mantas, į kurį ji buvo įsimylėjusi mokykloje, dėlMantas stovėjo prie prekybos centro ir šyptelėjo, bet Aušros širdyje liko tik šaltas gailesys ir sąžinės graužaties už tai, kad niekada nepasakė, kaip jis jai buvo svarbus.