Praleidęs amžius
Rūta grįžo namo išsekusi ir tuščia. Vienoje rankoje – rankinė, kitoje – maišas su nupirktomis daržovėmis. Kojos drebėjo. Norėjosi atsisėsti tiesiai ant žemės ir nejudėti. Bet namuose ją laukė Domas. Sūnus. Vienintelė jos gyvenimo prasmė. Būtų ne jis – būtų jau seniai nutraukusi šį beviltišką egzistavimą.
Vieni žmonės gimsta su sidabrine šaukštu burnoje – jų gyvenimas klostosi lengvai ir sėkmingai. Kiti, kaip Rūta, atgimsta amžinam kančių ratui. Dešimtoje klasėje, draugės gimtadienyje, ji sutiko vyrą dvejais metais vyresnį. Jam atrodė suaugęs, stiprus, be jokių ribų ar taisyklių. Ji įsimylėjo ir prarado galvą.
Rūta nebūtų pavadinta gražuole, bet buvo miela ir patraukli, kaip ir daugelis merginų jaunystėje. Atviri tamsiai pilki akys, tiesūs kaštoniniai plaukai, aiškios lūpos, liekna figūra su reikiamomis apvalumomis.
Sausį mamą pagulė į ligoninę su plaučių uždegimu. Butas liko Rūtos ir jos vaikino rankose. Tada ir įvyko tai, kas nutinka neišmanančioms septyniolikmečėms. Pasidavė jo malonoms, pažadais ir meilės žodžiais, kuriuos taip lengvai kalba įsimylėję.
Kai Rūta suprato, kad laukiasi, iš karto nubėgo pas mylimąjį.
– Aš čia kuo kaltas? Koks aš tėvas? Pažiūrėk į mane. Ieškok kito kvailio… – pasakė jis ir dingo iš jos gyvenimo taip pat staigiai, kaip ir atsirado.
Ką daryti? Su kuo pasitarti, kam išsipasakoti savo vargą? Laidas bėgo, o Rūta vis dar negalėjo drįsti pasakyti mamai.
Atsirado pavasaris, metas pasitaisyti lengvesnius drabužius. Rūta stovėjo prieš veidrodį ir bandė užsisegti ant išsipūtusio pilvo kelnes. Palaidinė taip pat nebesišlėbė ant krūtinės.
– Kažką priaugai, – išgirdo už nugaros mamą. Rūta iš siaubo krūptelėjo. – Na, pažiūrėkim… – Mama apsuko ją, švirkštelėjo ir uždėjo delną ant gerklės.
– Nuo ko? Kiek mėnesių? Kodėl tylėjai? – ėmė verkti.
Mama rėkė, žemino ir vejosi verkiančią Rūtą po butą su rankšluosčiu rankoje. Paskai abi sėdėjo ant sofos, apsikabinę, ir kartą verkė. Abortą daryti jau buvo per vėlu.
Rūta išlaikė mokyklos egzaminus, bet niekur nestojo mokytis. Rugsėjo pabaigoje pagimdė gražų berniuką, kurio veide atsispindėjo jos lengvabūdžio ir neatsakingo mylimojo bruožai.
Kai sūnus užaugo, mama per draugę įdarbino Rūtą gyvenamajame ūkyje. Darbas jai nepatiko. Lankytojai vis skundėsi, ko nors reikalavo, grasinoKai vasarą po lietingos dienos Rūta prisiminė visus sunkumus, su kuriais susidūrė, ji pajuto, kad jaučiasi stipresnė nei bet kada anksčiau – nesvarbu, kad gyvenimas ir toliau bus nelygus, ji žinojo, kad turi Domo šypseną, o tai buvo verta visko.