Pagaliau po dviejų dienų Olya ramiai užmigo.

Agnė pagaliau užmigo, pirmą kartą per pastarąsias dvi paras. Katė Mikė apėjo kambarius, pamerkė žalsvas akis šeimininkams ir prigulė šalia Agnės, murkdama it savo geriausią melodiją, lyg būtų visą laiką gyvenusi šiame name…

Virš kaimo saulė pirmąkart per tris dienas parodė savo veidą. Pūga nurimo, bet kartkartėmis žvarbus vėjas sujudindavo sniegą, suformuodamas smailias snaiges palei tvoras.

Čia ir ten girdėjosi medinių kastuvų garsai – kaimo žmonės valė kiemus, prieigą prie namų ir vienintelius į kaimą vedančius kelius.

Neaišku, kada iš artimiausios gyvenvietės atsiųs greiderį – jam dar reikia prasikasti kelią iki čia. Tiek sniego lipti – rimta užduotis.

Liudas Juozaitis, šešiasdešimties metų vyras, baigė kastuvą. Jis nusimovė pirštines, nupurtė sniego ledelius nuo ūsų ir barzdos. Su oru atsinaujinęs šaltukas grįžo į savo įprastą veiklą – lauke dvidešimt laipsnių šalčio, o nakčiai temperatūra dar kris. Užvijo kastuvą prieangyje ir, pratęsęs beržinių malkų krūvą, nešė jas į namus.

– Uždaryk greičiau duris! – švelniai paragino šeimininkė Ona.

Po bemiegės nakties jos veidas atrodė išalintas, o aplink akis matėsi tamsūs ratilai.

– Na, kaip ji? – paklausė Liudas, – ar jau geriau?

Ona neramiai papurtė galvą.

Vakar ketverių metų anūkė Agnytė, jų gyvenimo džiaugsmas ir prasmė, susirgo. Dukra atvežė anūkę iš miesto mėnesiui, kol ji mokysis. Palikti ją neturėjo kur. Ir štai bėda – nesugebėjo apsaugoti.

Pirmiausia ją kankino sausas kosulys, o paskui pakilo temperatūra. Močiutė davė jai pieno su medumi ir sviestu, liepžiedžių arbatos, bet niekas nepadėjo. Ona visą naktį praleido prie anūkės lovos, bandydama sumažinti karštinę kompresais. Agnytė šiek tiek pasijuto geriau, užmigo, bet kūnelis buvo karštas, o lūpos suskeldėjusios. Savo kliedesiuose ji kvietė mamą.

– Į artimiausią gyvenvietę negaliu prisiskambinti, – prabilo Liudas, – sako, linija nutraukta. Net ir prisiskambinus – mažai naudos. Kelią užpustė, nebus lengva prasibrauti. Aš pas čiuožtelėčiau su slidėmis, penki kilometrai – nemokas. Bet felčeriui bus sunku atvykti. Jis senas ir sveikata prasta…

Ona sėdėjo prie stalo, galvą žemai nuleidusi, kumščiuose laikydama sausus, raukšlėtus delnus. Pakėlusi akys į vyrą, jos buvo kupinos nevilties:

– Turime imtis veiksmų, Liudai. Negaliu žiūrėti, kaip kenčia Agnytė. Nedieve, jei jai kas blogo atsitiks, kaip gyvensim toliau?! – jos akyse švytėjo ryžtas. – Pasiruošk, Liudai. Eik į gyvenvietę, imkis veiksmų. Kad ir pėsti, ar vilkdami, tačiau atvežk gydytoją! Kitu atveju bus bėda…

…Felčeris medicinos punkte gyvenvietėje, septyniasdešimties metų senolis, įsiklausė į Liudo pasakojimą. Išsamiai pasidomėjo anūkės būkle ir susimąstė. Priėjęs prie stiklinės spintos, išėmė kelias pakuotes miltelių ir buteliuką lašų. Juos perdavęs Liudui paaiškino, kaip vartoti.

– Eisiu į administraciją! – paskelbė jis. – Reikalusiu, kad valytų kelią. Kad Dievas duos ryte pasieksiu jus. Tikiuosi, vaistai padės. O jums belieka tik melstis, daugiau niekuo padėti negaliu…

…Melstis… Liudas nemokėjo melstis, nors buvo pakrikštytas. Slapta nuo tėvų jį mažame amžiuje pakrikštijo močiutė. Toje pačioje bažnyčioje, kuri stovi gyventojų gyvenvietės pakraštyje. Nuo to laiko bažnyčioje nebebuvo. Bet ištikus bėdai – kur dar kreiptis?

Palikęs slides prie įėjimo, nusiėmė kepurę ir, nesuprasdamas kaip tinkamai, predėjo maldą. Pamaldos jau seniai pasibaigė, viduje nieko nebuvo, tik girdėjosi, kaip kažkas pusbalsiu meldėsi.

Prieblandoje, žvakių šviesoje, pastebėjo parapijos kunigą ir priėjo artyn. Laukė, kol jis atkreips dėmesį į save. Laukti ilgai nereikėjo.

Išklausęs Liudą, kunigas paėmė jį už rankos ir privedė prie Mergelės Marijos ikonos.

– Melstissimės. Žinai Švenčiausiosios Mergelės Marijos „Už vaikų sveikatą” maldą? Jei nežinai, kartok po manęs ir stenkis įsiminti. – Jo švelniai rūpestingas balsas skynėsi į sielą ir kėlė viltį. Jis paėmė iš kunigo degančią žvakę. – Melskis nuoširdžiai, prašyk iš visos širdies, kuo nuoširdesnė malda, tuo ji veiksmingesnė.

– Švenčiausioji Mergelės Marija, išgelbėk mus! – pradėjo kunigas, Liudas klusniai kartodamas po jo.

Paprasti, tačiau teisingi maldos žodžiai šildė širdį. Liudas meldėsi karštai, prisimindamas Agnytę, ir staiga patikėjo, kad malda padės!

– Suteik jai sveikatą, daugybę metų ir palaimą, amen, – baigė kunigas, persižegnojo ir dingęs už vienų durų.

Liudo akis užtemdė ašarų skraistė. Širdyje buvo ramybė, augo pasitikėjimas, kad viskas pasikeis į gerąją pusę. Jis dar liko klūpėjęs, klausydamasis jausmų, kai prie jo priėjo neaišku iš kur atsiradusi katė ir, uždėjusi priekines letenas ant kelių, rūpestingai pažvelgė į veidą.

– Mike, – nusišypsojo kunigas, pasirodydamas su plastikiniu buteliuku vandens, – kai nori, jos negali pakviesti, bet kartais ateina pačios. Žiemą leidžiu joms pasilikti šventykloje, – paaiškino Liudui. – Maitinu, gi jos taip pat Dievo kūriniai, ir jų turi sielą. Mike visada ypatinga. Baikšti, bijo žmonių, tačiau pajuto gerą širdį, jei priėjo prie tavęs. Gal išgirdo, kad tau reikia padėti, suteikti paguodą…

Liudas Juozaitis sugrįžo jau sutemus. Skubėjo, per laukus tiesiai, kartodamas jam vieną tarptautiną maldą. Kuprinė, kabanti ant krūtinės, šildė šiltu vilnoniu šaltiniu Mikę, retkarčiais iškišančią galvą, arba pasinertančią į vidų.

Šv. vandens buteliukas plasdėjo jo aviganyje, kunigo perduotu. Kamuoliai gaužia traktoriaus triukšmą iš kelio pusės. Felčeris pasiekė savo!

Prigludęs prie namo sienos, jis atsargiai nuėmė kuprinę su Mike ir, nuvalęs nuo sniego aulinukus, įžengė į namus. Oną pasitiko vyro akys kupinos klausimų.

– Viskas bus gerai, Ona! – su nepaprastai stipriu tikėjimu pasakė jis. – Kaip Agnytė? Draugę jai parnešiau. Kur ji? – Kuprinė buvo tuščia.

Katė, savarankiškai pasitraukusi iš kuprinės, jau gulėjo ant lovos, šalia Agnytės. Murkdama ji glostė jos rankytes, lyg kažką jai pasakodama, ramindama. Ji atvėrė akis ir su šypsena žvelgė į uodeguotą gydytoją, glostydama ją per galvą.

– Močiute, – pakvietė Agnytė, – noriu valgyti.

– Tuoj, anūkėle, tuoj, Saulutėle, – skubiai įsijungė Ona. – Vištienos sultinio su makaronais, kaip tu mėgsti.

…Agnė pagaliau užmigo. Pirmą kartą per dvi paras. Mikė apėjo kambarius, sumirksėjo žaliomis akimis šeimininkams ir prigulė šalia Agnės, murkdama savo dainelę, lyg būtų visą laiką gyvenusi šiame name.

Liudas, šią istoriją papasakojęs žmonai, nežinojo, ar tikėtis jos tikėjimo. Ji neabejojo, kad felčeris privers žmones nepaliaujamai iškasti kelią. Beveik visi apylinkės žmonės buvo jam dėkingi už savo ir vaikų sveikatą. Kai kurie – ir už išgelbėtas gyvybes. Kas gi atsisako jam padėti?

Tačiau kad vyras sugebėjo nueiti į bažnyčią ir dar su kunigu pasimelsti?! Jei kas pasakotų – nebūtų patikėjusi. Tačiau štai jis čia pat sėdi, šnabždėdamas „Švenčiausiosios Mergelės Marijos“ maldą apie vaikų sveikatą.

Kas čia apie buvusį komunistą! Ar galėtų būti be maldos vandens? Reikėtų pakeisti Agnytę, kai ji prabus. O katė! Gudri ne kitaip! Kai anūkė ją pamatė, iškart pasijuto geriau. Tai ženklas, kad sveiksta. Ne veltui Mike prie bažnyčios laikosi. Kunigas visuomet ją labai vertina. Ji tikrai ypatinga katė…

Dar nesutemo, kai į uždarytas langines kažkas pasibeldė. Liudas Juozaitis laukė, atsikėlęs anksti ryte. Žmonos jis pabudinti nenorėjo, – per pastarąsias dvi nemigos naktis ji labai pavargo.

Felčeris numetė paltą, nusiplovė rankas, atgijo jas prie krosnies ir tyliai įžengė prie ligotos mergaitės. Apšildęs stetoskopą karštose delnuose, klausėsi jos. Ji dar neužmigus, lengvai kvėpavo, rankelę padėjusi ant katės šono.

– Vaistus vartojot laiku, kaip sakiau? – paklausė jis gavęs teigiamą atsakymą, pasitenkinusi linktelėjo. – Viskas gerai, Liudai, nesirūpink. Mergaitė stipri, per dieną ar dvi bėgios. Temperatūra krito. Dėkui Dievui, liga progresavo…

– Tu gi išmanus žmogus. Bet kaip pasakyti, – vis apie Dievą kalbi, – Liudas, raudomu spanguolečių arbata vaišindamas felčera, norėjo šiek tiek išsiaiškinti.

– Išsilavinimas, Liudai, neveda nuo tikėjimo. Greičiau atvirkščiai, – felčeris gardžiai ragavo arbatą. – Pavyzdžiui, aš – anksčiau gydžiau tik vaistais, o dabar pastebėjau, kad vaistas ir malda papildo vienas kitą. Jei, žinoma, žmogus nuoširdžiai tiki.

– Taip, – Liudas sutiko, prisiminęs praeitą dieną. – Tiksliai nesipriešina vienas kitam. Be to, jei namuose gera katė – padės ir ligantui.

– Katė? Na, ir katė nepakenks, padės žmogui. Jei, žinoma, pats žmogus nenuomonis, – jis skaniai gurkštelėjo stiprios arbatos…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

3 + six =

Pagaliau po dviejų dienų Olya ramiai užmigo.