Kelionė prie jūros
Linas Didžiokas liko našliu penkiasdešimt devynerių metų amžiaus. Duktė, tik užgrobus motiną, iškart pasiūlė tėvui persikelti pas ją gyventi.
– Tėti, važiuok pas mus. Kaip tu čia vienas liksi? Sunku juk. Bent pirmą laiką prasibūk. Atsipalaiduosi…
– Ačiū, taip, dukrel, bet nevažiuosiu. Nesijaudink dėl manęs. Aš ne silpnas senis, galiu pasirūpinti savimi. Ką aš ten veiksiu? Geriau tu pasibūk pas mane ilgiau, – Linas Didžiokas viltimi pažvelgė į dukrą.
– Tėti, ten Andriukas su Dainiu vieni. Andriukui sunkus paauglystės laikotarpis, Dainiui – darbas… Man reikia važiuoti, – kaltai tarė Rasa ir apkabino tėvą.
– Suprantu, – Linas lengvai palietė dukros ranką.
– Tėti, jei ko prireiks, iškart paskambink. Pažadėsi?
– Ko man vienam reikės? Pavalgysiu, skalbyklę įjungs, grindis nuplausiu. Kai Onutė sirgo, visko išmokau. Ji tik pasakydavo. Arba – ar čia purvina? – Liną užgriuvo pyktis.
– Ko tu, tėti, švaru pas tave labai. Nepyk, tiesiog nerimauju dėl tavęs, – Rasa prisiglaudė prie tėvo peties.
– Nereikia bijoti, kad užgesiu iš sielvarto. Jaunystėje nei degtinę gėriau, o dabar jau per vėlai pradėti. Nesibaimink, važiuok.
Taip ir nutarė. Linas sudėjo dukrai dovanų į sunkią sumą. Rasa pakėlė pilną krepšį.
– Tėti, kam tiek daug? Mums visko užtenka.
– O kas būtų, jei motinai atsisakytum? Imk, nereikės. Traukinys nuveš, o ten Dainis sutiks, – tyliai murmėjo jis.
Į stotį atvažiavo prieš pat traukinio išvyką. Konduktorė patikrino bilietą ir liepė lipti į vagoną – traukinys išvyks po minutės.
Rasa paskutinį kartą apkabino tėvą, pabučiavo jo atžarus skruostus. Guvės paėmė iš jo rankų krepšį, slepdama ašarotas akis. Greitai įlipę į vagoną, ji mojavo ranka ir besijuokdama per ašaras, kol konduktorė uždarinėjo duris.
Linas ilgai žiūrėjo, kaip traukinys, įsibėgėdamas, virto tašku ir paskui visiškai pranyko. Širdį gniaužė nuoskauda ir skausmas. Štai ir liko vienas. Kol duktė buvo šalia, drąsino save, bet dabar leido ašarom tekėti. Apylinkėje skambėjo balsai, juokas, žmonės judėjo šalia, o jis ėjo į autobuso stotelę lyg per dykumą, nebesijaudindamas už nieko.
„Ak, Onute, kaip man be tavęs gyventi? Gal aš klydau, nevažiavęs su Rasa?“ Atėjęs prie stotelės, nusprendė eiti namo pėsčias, atidėdamas susitikimo su tuščiu butu akimirką.
Lėtai slankiojo palei dulkėtą gatvę, prisiminimų sraute atgaivindamas, kaip sutiko Onutę…
***
Mokslo laikais Linas buvo įsimylėjęs Saulę, trapią mergaitę su auksiniais strazdanais ant veido ir vario spalvos plaukais. Strazdanai neišnykdavo net žiemą, tik šiek tiek blėsdavo. Linas ją švelniai vadindavo saulelė.
Baigiamojoje klasėje jos tėvui nustatė plaučių tuberkuliozę. Gydytojai patarė persikelti gyventi į šiltesnį klimatą, palikdami drėgną vidurio juostą. Saulės tėvai greitai pardavė butą ir išvyko į pietus, prie Baltijos jūros. Ten nusipirko namą.
Pirmiausia jie su SaKol traukinys tolimu švilpuku išnyko už horizonto, jis pajuto, kad jo širdį užlieja šilta ramybė, tarsi pats jūros vėjas atnešė atsakymą į visas jo klausimas.