Mažame miestelyje pietų Lietuvoje, kur gyvenimas teka ramiai, o šeimos ryšiai atrodo nesulaužyti, mano realybė pakeitėsi į košmarą. Aš, Laima, trijų mažų vaikų, gimusių vienas po kito, motina, likau beviltiškoje situacijoje. Mano uošvė ir mama, kurios jau penktą dešimtį atsilošia, nusprendė, kad jų asmeniniai norai svarbesni už mano kasdienę kovą. Jos išvyko į dvi savaites trukusį jogos retrytą į Aukštaitijos kalnus, palikdamos mane vieną su vaikais, ir ši žaizda vis dar skauda.
Trys mano vaikai – Dominykas (ketverių), Gabija (trejų) ir mažiausiam, Adomui, vos pusantrų metų. Vyras, Dainius, dirba nuo ryto iki vakaro, kad išlaikytų šeimą. Aš jo nekaltinu – jis daro viską, ką gali. Bet aš likau viena su trimis mažyliais, reikalaujančiais dėmesio kiekvieną akimirką. Dominykas nuolat klausinėja, Gabija kaprizuoja, o Adomas verkia, jei jo nelaikai rankose. Mano gyvenimas – tai nesibaigiantis ratas: skalbiniai, virtuvė, valymas ir bandymai neišprotėti. Nemieku daugiau nei keturias valandas per parą, o jėgos jau baigiasi.
Kai laukiausi Adomo, uošvė, Aldona, ir mano mama, Rūta, žadėjo padėti. Sakė, kad pasiims vyresniuosius vaikus pasivaikščioti, pasedės su mažuoju, kad galėčiau bent truputį atsikvėpti. Aš jomis tikėjau, kibojau į šiuos žodžius kaip į gelbėjimo ratą. Bet kai gimė Adomas, viskas pasikeitė. Aldona paskelbė, kad turi „savo gyvenimą“ ir nenori būti pririšta prie anūkų. O mama pradėjo kalbėti, kaip pavargo nuo rūpesčių ir svajoja „pagyventi sau“. Jų žodžiai skambėjo kaip išdavystė, bet aš vis tiek tikėjausi.
Neseniai jos smogė dar vieną smūgį. Tarsi susitarusios, paskelbė, kad vyksta į dvi savaites jogos retryto į Aukštaitiją. „Norime atsipalaiduoti, – tarė mama. – Tu supranti, Laima, mums irgi reikia poilsio.“ Aldona pridūrė: „Jūs jauni, susitvarkysit. Aš jūsų amžiaus viską pati traukdavau.“ Buvo šokas. Jos žinojo, kaip man sunku, matė mano išsekimą, girdėjo, kaip maldavau pagalbos. Bet jų „atsipalaidavimas“ pasirodė svarbesnis už mano ašaras.
Bandžiau jas įtikinti. „Kaip aš viena susitvarkysiu su trimis vaikais? – klausiau. – Adomas sirgsta, Dominykas neklauso, net neturiu laiko pavalgyti!“ Mama nusišypsojo: „Tu perdramatizuoji, visi taip patiria.“ Aldona buvo dar šaltesnė: „Nereikia dramos, Laima. Grįšime po dviejų savaičių, nieko baisaus.“ Jų abejingumas kirto širdį kaip peilis. Jaučiausi užmiršta, tarsi aš ir mano vaikai – tik trikdžiai jų naujai „laisvai“ gyvenimo filosofijai.
Dainius, sužinojęs apie jų išvykimą, tik pečiais krutėjo. „Ką aš galiu padaryti? Tai jų pasirinkimas,“ pasakė jis. Jo žodžiai mane pribaigė. Likau viena prieš chaotišką vaikų karalystę. Pirmoji diena be jų buvo pragaras: Adomas verkė, Gabija išsiliejo sulčių ant sofos, o Dominykas įsižeidė, nes norėjo į lauką. Aš rėkiau ant vaikų, o vėliau verkiau iš kaltės jausmo. Gyvenimas virto nesibaigančiu košmaru, ir niekas neišprotAš žiūrėjau į savo vaikus, kurie pagaliau užmigo, ir supratau, kad net didžiausias sąmyšis kada nors baigsis – bet tik tada, kai aš pati nuspręsiu, kad užteks verkti ir laikas imtis veiksmų.