Pamiršta sveikinimo atvirutė
Tatjana Aleksejevna grįžo namo prislėgta ir liūdna.
— Labas! Vakarėliui sėsi? — su šypsena pasitiko ją vyras Kęstutis prieškambaryje.
— O kaip, tu pats kažką paruošei? Paprastai tu virtuvėje nematytas, — nustebusi paklausė ji.
— Juk tau šiandien gimtadienis. Pagalvojau, kad tokia diena tau neturėtų tekti prie viryklės stovėti, — džiugiai atsakė Kęstutis.
Tatjana atsisėdo ant koridoriaus suolo ir staiga pravirko.
— Tania, kas atsitiko? — išsigando vyras.
— Ji nepasisveikino… Net žodžio nepasakė… — per verkšlenimą sušnibždėjo moteris.
— Kas? Kas tave taip nuliūdino? — susimąstė Kęstutis. Jis negalėjo suprasti, kas išvadino žmoną į ašaras šią, atrodytų, šviesią dieną.
Nuo pat ryto Tatjanos nuotaika buvo prasta. Šiandien jai sukako 60 metų. Namie šventės neskaitė — nusprendė kukliau. Tačiau darbe vis tiek teko suorganizuoti stalą, priimti sveikinimus, klausytis tostų. Nuo šios suirutės ji jaučiasi pavargusi ir troško tik greičiau grįžti namo, atsipūsti tyloje bei pabūti viena.
Vakare paskambino sesuo.
— Na, Tan, ar sveikino šiandien? — sudomino ji.
— Žinoma, sveikino. Darbe viskas gerai praėjo. Kęstutis atnešė gėlių, padovanojo kelionę į poilsio namus — vasarą išvažiuosime, — ramiai atsakė Tatjana.
— Tai puiku! Mūsų amžiuje jau reikia sau leisti malonumų. O vaikai? Ar Dovydas vis dar pamainoje?
— Taip, dar mėnesį dirbs. Ryte paskambino, o vakare atsiuntė orchidėją — gražią, puokštėje.
— O marti? Juk gyvena netoliese. Ar bent užsuko pasveikinti?
— Net neužrašė… — kartžodžiu atsiduso Tatjana. — Mes su Kęstutiu tiek daug jiems padėjom, o ji… Net atvirutės neprisiuntė.
— Tikrai?! — užsirūstino sesuo. — Aš turiu dvi martis, buvo įvairiai, bet taip niekada nepasielgdavo. Negi visiškai nieko?
Vėlai vakare, beveik prieš vienuoliktą, Tatjanos telefonas pyptelėjo. Pranešimas. Jame — standartinė nuotrauka iš interneto su užrašu „Su gimtadieniu“. Nė žodžio nuoširdžio. Jokio skambučio. Jokio dalyvavimo ženklio. Tiktai persiųstas paveikslėlis.
— Štai visas jų požiūris, — apmaudžiai tarė Tatjana vyrui prieš miegą. — Greitai pamiršo, kad gyvena močiutės bute, kurį mes jiems atidavėm be jokių sąlygų ar išdėstymų.
— Na ką tu įsijauti? Šiais laikais jaunimas taip ir elgiasi — atsiuntė paveikslėlį, paliko „patinka“ ir galvoja, jog pasveikino, — bandė raminti Kęstutis.
— Ne, Kestut. Tai nėra normalu. Tai — nerespektas. Sukakties proga nėra vien data. Tai svarbus momentas. Ir tokios smulkmenos daug ką parodo.
Kitą rytą Tatjanos nuotaika negerėjo. Įskauda tik augo. Ji vėl ir vėl pergalvojo vakarės įvykius, prisimindavo smulkmenas, perdėdavo detales ir verkdavo. Kęstutis tai matė, bet padėti negalėjo. Jis net paskambino sūnui.
— Mama vėl nepatenkinta, — pavargusiu balsu pradėjo pokalbį Dovydas. — Vėl Oną priekaištauja?
— Nepriekaištauju. Tiesiog nemalonu, kai žmogus, gyvenantis už kampo, net balsu nepasisveikina, — ne— neatsilaikė Tatjana ir paėmė ragą į rankas. — Pasakyk savo žmonai: aš viską atsimenu, ir šią dieną taip pat.