Mokyklinė pamoka, arba Monika
Jurgis Didžiulis grįžo iš mokyklos valgyklos. Jau buvo užlipęs ant pirmo laiptelio, kai išgirdo šniokštimą po laiptais. Jis nusilenkė ir pamatė Domą su Vytu.
– Ką čia darot?
– Nieko. Eik sau toliau, – pamojavo ranka Domas.
Tą akimirką suskambo varpas. Domas su Vytu iššoko iš po laiptų, ką nors slėpdami kišenėse, ir visi trys pradėjo lakstyti į viršų, peršokdami po du laiptelius. Į klasę įėjo paskutiniai.
Monika užrašinėjo užduotis ant lentos. Mokiniai skubėjo atsisėsti į savo vietas. Jurgis apsidairė. Klasės draugai šniokštė, slepdami po stalu vadovėlius, kad galėtų nusirašinėti.
Monika staiga apsisuko – klasė nutilo.
– Jei pamatysiu, kad kas nors nusirašo, iškart įrašysiu dvejetą, – griežtai tarė ji, paraudonusi. Ir vėl atsisuko į lentą. Šnypštėjimas nedelsiant atsinaujino.
Ji mokė jų mokykloje tik antrus metus po pedagoginio instituto baigimo. Monika Andrijevna bandė paslėpti savo jaunumą po dirbtinai griežta išvaizda ir didžiuliais akiniais su paprastais stiklais juodoje rame. Pakėlusi balsą, ji visą laiką raudodavo. O Jurgiui ji labai patiko.
Jo iniciatyva visi mokykloje ją švelniai vadino “Monikele”. Šiais metais ji tapo septintos “B” klasės auklėtoja. Berniukai, o kartais ir mergaitės, neretą triukšmaudavo, gadindavo pamokas. Monikėlė sutrikdavo, nemokėdama atkurti tvarkos. Kartą Jurgiui net atrodė, kad ji verks. Jis neiškentė, atsistojo ir sušuko:
– Baikit! Jūs visi normalūs? Ji gi stengiasi dėl jūsų. Jei nenorit mokytis – nesikiškite kitiems!
Tai buvo tokia staigmena, kad visi nutilo. Tik Vytas kikeno ir pareiškė, kad Didžiulis įsimylėjęs. Į jį tuoj pat šypsodavosi. Nuo to laiko klasė elgėsi ramiau.
Monikėlė užbaigė rašyti užduotis ir padėjo kreidą, kai į jos nugarą pataikė maži popieriaus kamuoliukai, išpūsti per šratinuką. Keli užstrigo jos plaukuose.
Ji bjaurėdamasi juos nukratė, lyg tai būtų baisūs vorai. Kas nors kikeno. Jurgis apsidairė į galinę suolą, kur sėdėjo Domas su Vytu. Jie atrodė ramūs, bet pagal sukčiavimus akyse Jurgis suprato, kad šaudė jie. „Tai po laiptais ruošėsi gadinti kontrolinį.“
– Atverkite sąsiuvinius, – Monikėlė pasakė drebančiu balsu.
Mokiniai vėl pradėjo šnypštėti.
– Kairiuose suoluose sėdintys sprendžia pirmą variantą, likusieji – antrą, – Monika atsisėdo prie mokytojo stalo.
Visi susikaupė prie sąsiuvinių, o Jurgis dar kartą žvilgtelėjo į Domą su Vytu ir jiems parodė kumštį. Kitas kamuoliukų šūvis nuskriejo pro mokytojos stalą ir pataikė į mergaites priešakyje.
– Monika Andrijevna, Didžiulis ir Petrauskas meta kamuoliukus! – skundėsi Eglė Kukutytė.
– Kodėl mes? Mes nieko nedarėm! – sušuko Domas ir pašoko nuo suolo. Tuomet Jurgis į jį iššovė suspaustu popieriaus kamuoliu.
– Aaa! – Domas sušuko ir prispaudė ranką prie skruosto. – Na matot…
– Didžiuli! – garsiai pasakė Monikėlė ir atsistojo. – Iš tavęs to tikrai nesitikėjau. Dienoraštį ant stalo. Dvejetas už kontrolinį! – Užraudusi Monikėlė vėl atsisėdo ir atvėrė žurnalą.
Jurgis nusiminęs atėjo prie stalo ir padėjo dienoraštį. Monikėlė rašu rašė pastabą. Grąžindama dienoraštį, ji pasakė, kad rytoj į mokyklą turi ateiti tėvai.
– Kaip mokykloj sekėsi? – vakare paklausė tėtis.
– Nieko. Monikėlė kviečia tave į mokyklą.
– Ką išdarTėvas nusišypsojo ir pasakė: „Tuomet rytoj kartu nueisime ir paaiškinsim, kad kartu esame stipresni už bet kokį nuomonės spaudimą, o šeima – svarbiausia.“