Aš įrodysiu, kad išgyvensiu be jo
Kai mano vyras Domas metė man į veidą: “Gabija, aš be tavęs gyvensiu, o tu be manęs – ne”, aš, Gabija, pajutau, lyg žemė paslystų po kojomis. Tai buvo ne tik įžeidimas – tai buvo iššūkis, mestas tiesiai į širdį. Jis galvoja, kad aš silpna, priklausoma, kad be jo mano gyvenimas žlugs? Na, gerai, pažiūrėsime! Nuo tos dienos nusprendžiau: gana būti jo šešėlyje. Įsidarbinau pusė etato, kad pradėčiau kurti savo gyvenimą – be jo „globos“. Tegul žino, kad ne tik išgyvensiu, bet ir tapsiu stipresnė, nei jis galėjo įsivaizduoti.
Su Domu buvome santuokoje aštuonerius metus. Jis visada buvo „vyriausiasis“ šeimoje: uždirbdavo, priimdavo sprendimus, sakydavo, ką daryti. Dirbau kosmetikos salone administratorė, tačiau po vestuvių jis reikalavo, kad išeičiau: „Gabija, kam tau vargti? Aš tave išlaikysiu.“ Sutikau, manydama, kad tai rūpestis. Tačiau laikui bėgant supratau: tai ne rūpestis, o kontrolė. Jis nuspręsdavo, ką aš dėviu, su kuo bendrauju, net kaip gaminu vakarienę. Tapau namų šeimininke, gyvenančia vien jo pritarimui. Ir štai, po dar vienos barnių, jis išsitaškė: „Tu be manęs – niekas“. Šie žodiai degė kaip karštas geležis.
Pyktis prasidėjo dėl nieko – norėjau savaitgaliu nuvykti pas draugę, o jis uždraudė: „Gabija, tu turi būti namie, kas gamins vakarienę?“ Sukėliau balą: „Dome, aš ne tarnaitė!“ Ir tada jis ištarė tą frazę. Aš stovėjau lyg perkirsta žaibu, o jis tiesiog išėjo į kitą kambarį, lyg nieko nebūtų nutikę. Bet man tai buvo lūžio akimirka. Visą naktį negalėjau užmigti, permąstydama jo žodžius. Ar jis teisus? Ar tikrai negaliu be jo? O tada mane apėmė pyktis. Ne, Dome, aš tau įrodysiu, kad klysti.
Kitą dieną pradėjau veikti. Paskambinau draugei Austei, kuri dirbo kavinėje, ir paklausiau, ar nėra laisvų vietų. Ji nustebo: „Gabija, tu gi šimtą metų nedirbai! Kam tau to reikia?“ Atsakiau: „Kad įrodyčiau, kad galiu“. Po savaitės įsidarbinau padavėja pusė etato. Darbas ne pats gražiausias – nešioti padėkles, šypsotis kaprizingiems klientams – bet tai mano pinigai, mano nepriklausomybė. Kai gavau pirmą algą, nors ir nedidelę, beveik apsiverkiau iš didžiuogės. Aš, Gabija, kuri, pagal mano vyro žodžius, „nieko negeba“, užsidirbau savo pinigų!
Domas, sužinojęs, tik šnirksnėjo: „Na ir kas, dabar padėkles nešiosi? Juokinga“. Juokinga? Nusišypsojau: „Pažiūrėsime, kam bus juokinga, kai aš atsistosiu ant kojų“. Jis tikėjosi, kad po savaitės mesiu, bet laikiausi. Darbas**Tiesa buvo ta, kad jo pasididžiavimas buvo klaidingas – aš ne tik išgyvenau be jo, bet ir sužinojau, kas esu tikroji.**