Pas mus laiptinėje virš mūsų gyveno kaimynas. Jo šeima buvo laikoma probleminė; tėvai gėrė, o kai trūko pinigų gėrimui, tėvas išliedavo pyktį ant žmonos ir sūnaus.

Mūsų laiptinėje tiesiai virš mūsų gyveno Vytas. Jo šeima laikyta asocialia: tėvai gerdavo, o kai pinigų trūkdavo, tėvas išliedavo pyktį ant žmonos ir sūnaus. Vytas dažnai ateidavo į mokyklą su mėlynėmis.

– Aleksai, mane neramina tavo bendravimas su tuo berniuku, – mama pažvelgė į lubas.

– Na taip… – atsiduso tėvas, – kas iš jo išeis su tokiais tėvais…

– O mes jam galime padėti, mama? – paklausiau.

– Tu mano vietinis Makarenka, – mama apkabino mane per pečius, – kuo gi mes jam padėsime…

Per dešimtąjį gimtadienį tėvai padovanojo man šachmatus. Lankstomoje medinėje dėžutėje buvo elegantiškos, laku padengtos figūrėlės. Tėvas parodė, kaip jos juda, išaiškino žaidimo esmę ir įteikė Botviniko užduočių knygą.

Dažniausiai atlikdavau užduotis kieme ant suoliuko.

– Kas tai per žaidimas, gal gali mane išmokyti? – atsisukau ir pamačiau už nugaros stovintį Vytą.

Aš papasakojau jam viską, ką žinojau apie šachmatus, o tada mes žaisdavome iki vakaro.

Ryte jis vėl laukė manęs ant suoliuko, veidas ir rankos buvo nusėtos mėlynėmis ir nubrozdinimais. Visą vasarą mes su Vytu kovojome lyg išvien.

– Šiandien mano gimtadienis, – pasakė Vytas, – bet man niekada nieko nepadovanoja. Šiandien jie vėl prisigers, – atsikvėpė ir pažvelgė į savo langus, – ir tėtis vėl ims muštis.

– Tai tau, – pakišau Vytui knygą su šachmatų užduotimis, – su ja gali žaisti net be lentos – galvoje, ir sveikinu su gimtadieniu.

Netikėtai Vytas mosikavo ranka ir netyčia numušė nuo nosies paprastus plastikinius akinius, sulūžusius, bet tvarkingai sulipintus mėlyna izoliacine juosta. Šnirpštelėjo nosimi, neramiai pažvelgė į savo langus ir jo drėgnos akys su ilgomis tankiomis blakstienomis prisipildė ašarų. Jis spurdamas pakėlė akinius nuo žolės, nuvalė stiklus marškinių kraštu ir drebančia ranka vėl užsidėjo ant nosies. Su sutrikusia šypsena veide sušnabždėjo: „O šventieji eglės…“, ir paslėpė knygą už drabužių.

Ilgai dar sėdėjo ant suoliuko ir liūdnai žvelgė į savo buto tuščius langus, laukdamas, kol palubėje kaip gyvatės galva nukristų ilgas plonas lempas šviesos laidas.

Rytą prie mūsų laiptinės stovėjo mašinos: greitoji pagalba ir policija, o griežta moteris tamsiu kostiumu, – mama ją pavadino socialine darbuotoja, – vedė išsigandusį Vytą už rankos; ant pečių buvo nedidelis kuprinė, o kita ranka jis glaudė prie krūtinės knygą. Tėtis sakė, kad Vyto tėvai apsinuodijo nekokybiška degtine.

Baigiau mokyklą, įgijau šachmatų meistriškumo rangą ir dalyvavau miesto šachmatų turnyruose. Pirmenybėse stebėjau simultaninį žaidimą. Ilgas vaikinas su akiniais vaikščiojo palei stalus su šachmatų lentomis, greitai judindamas figūras. Prie vieno stalo trumpam sustojo, švelniai, už abi kojeles, nuėmė akinius su apvaliais stiklais, susiaurino trumparegystės akis su pūkuotomis, tarsi panelės, blakstienomis, patrina nykščiais nosį, tada išsišiepė ir, taręs: „O šventieji eglės…“ – paguldė karalių, padėkojo priešininkui už žaidimą, paspaudė jam ranką ir perėjo prie kito staliuko. Jame atpažinau Vytą.

Mes apsikabinome, ir jis papasakojo apie savo gyvenimą.

– Žinai, tą dieną, kai pamačiau tave su šachmatais, tėvai ruošėsi „darbui“ – apiplėšti vyno parduotuvę, o aš turėjau būti budėtojas, bet užsimečiau. Tada tėtis mane skaudžiai sumušė. Aš jo iki šiol nekenčiu.

Tuomet mane įkurdino vaikų namuose. Ten visi vadino mane Mažuoju Klajūnu – vyresnieji dažnai mušė, bet aš tik riaumodavau ir kąsdavau, o kalbėti nustojau. Parodė mane psichiatrui, bandė gydyti, tada numojo ranka ir pamiršo. O aš nenorėjau su niekuo kalbėti, man taip buvo lengviau gyventi, joks paklausa nebylių nebūna. Tada mano galvoje apsigyveno šachmatai. Įsivaizduojamoje lentoje pastatau medines figūras, ir jos atgyja! Oficieriai mosavo kardu, pėstininkai svajojo tapti karalienėmis. Aš buvau karalius, ir laukiau apsaugos iš kitų, nes pats galėjau tik žingsnį į priekį – atgal, arba į šalį padaryti, o pavojaus atveju užbokšte pasislėpti. Tikrame gyvenime net ir to nekonantūrės. Žinai, Aleksai, kai mintyse kalbėjau su figūromis, apie savo nelaimingumus užmiršdavau; tik šachmatai man padėjo išgyventi.

Turėjau ir priešą – Juozą – iš vyresniųjų klasių.

Kartą aš vogčiaję pavogiau aliumininį šaukštą ir norėjau jį pasidaryti kaip peilį, galvodamas, kad jei jis priartės prie manęs, dursiu į pilvą. Kažkaip pamačiau prižiūrėtojo šachmatų lentą – paprastą – iš storos kartono, sudėto per pusę, ir plastikines figūras pilkoje dėžėje su atplėštais kampais; prižiūrėtojas sakė, kad ant tokios pats Botvinikkas pradėjo žaisti, ir padovanojo man ją. Aš išsidėliojau užduotį ir užmiršau viską pasaulyje, o ne iškart pastebėjau, kaip Juoza priėjo prie manęs. Aš stačiakampį turėjau savo kišenėje, nustojau kvėpuoti, buvau pasiruošęs, o jis staiga klausia:

– Kaip figūros juda, gali papasakoti?

Aš jam pradėjau gestais žaidimą aiškinti, o jis pyksta ir niekaip nesupranta.

– Kvailys tu, – sako – nesąmoningas, normaliam žmogui nesugebėjai normaliai išaiškinti, ir žaidimas tavo idiotiškas, skirtas tik tokiems kaip tu.

Tada jis mane supykdė ir už šachmatus užgailėjo; suspaudžiau kumščius, suraukiau su paraudusios dėmėmis veidą, ir, kaip pradėjau rėkti ant jo:

– Tu esi avinas kvailas, neaišku, nes tu neturi nė kruopelės smegenų.

Kelias minutes Juozas stovėjo nustebęs, o per mane dengia prakaito srautas iš baimės, drebu visas, o jis staiga pradeda juoktis:

– Aš išgydymas padėjau nemokamam psichui ir dar kalbėti išmokiau!

Tada jis ėmė mane globoti, – nusišypsojo Vytas, – bet šachmatais žaisti vis tiek neišmoko.

– Žinai, Aleksai, – Vytas nutilo, nuėmė akinius, pūkštelėjo ant stiklo, nuvalė jį nosine ir, susiaurindamas trumparegystės akis, pasakė: – kai pralaimėdavau priešininkui, visada tave prisimindavau… kaip ranką man paduodavai ir už žaidimą dėkodavai; daug ką tada iš tavęs išmokau… o šventieji eglės….

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

eighteen − 10 =

Pas mus laiptinėje virš mūsų gyveno kaimynas. Jo šeima buvo laikoma probleminė; tėvai gėrė, o kai trūko pinigų gėrimui, tėvas išliedavo pyktį ant žmonos ir sūnaus.