Na, klausyk, drauge, kaip viskas atsitiko…
Levas atidarė mašinos duris mamai: „Atvažiavom, mama.“
Ona pažvelgė į savo buto langus aukščiau ir pajutė, kaip širdį spaustą.
„Kas, mama, vėl blogai?“ – jaudinai paklausė sūnus.
„Ne, sūnau,“ – ji pažiūrėjo jam į akis, kurios buvo pilnos nerimo. „Čia visa mano gyvenimas praėjo. Su tėvais, po to su vyru. Čia tave iš gimdymo namų parsinešiau. Toks mielas buvai…“ Ji tyliai nusijuokė. „Atsimeni, kaip po remonto užuolaidas pirkom? O dabar…“ Vėl pažiūrėjo į langus.
Kiek valandų praleista virtuvės lange, laukiant, kol per kiemą grįš jos Mykolas. Pamatydama jį, skubėdavo pasitikrinti, ar vakarienė neatsikaitė. Visada palikdavo įjungtą dujų viryklę po virduliu – Mykolas mėgo karštą arbatą, tik su grynaisiais cukrų. Saldumynų nepripažino – toks jau kaimiškų šaknų palikimas.
„Eikim, mama,“ – sūnus palietė jos ranką, atitraukdamas nuo prisiminimų. „Jurgita turbūt jau laukia.“
„Jurgita…“ – iš lūpų išslydo Onai. „Ji ne kartą nepasirodė pas mane. Manęs numirčiai laukė?“
„Na tikrai, mama,“ – šiurkščiai nutraukė sūnus.
Jie įsukojo į seną centro namą, pakilo antro aukšto. Sūnus atidarė masyvias duris, ant kurių liko senos lentelės žymės – „Jonas Vaitiekus. Professorius“.
Užuolaidos pajudėjo – marti žvilgtelėjo ir dingo.
„Sėskis, mama, dabar arbata padarysiu, su citrina, kaip mėgsti,“ – tarė Liudas.
Ona įžengė į siaurą kambarį, kuriame kadaise miegotas pats sūnus, o dar anksčiau – ji pati. Sunkiai nusileido ant sudėtos sofos, užmerkė akis.
„Kas dabar bus?“ – permąstė ji.
***
Ona ištekėjo vėlai. Tėvas profesoriu norėjo, kad ji tęstų jo darbą moksle. Per jaunystę daug kas ją viliojo, bet motina sakydavo: „Neskubėk, dukre. Bernams tik tėvo vardo reikia, ne tavęs.“
Bet trisdešimties ji pati įsimylėjo nerangų jaunąjį assistentą. Tėvas juo žavėjosi, tikėjo didelės ateities. Galbūt todėl ir sutiko į santuoką. Po metų jis pats atsisveikino su katedra, palikdamas ją žentui. O su motina išsikraustė į kaimą, o butą atidavė jauniesiems.
Su Mykolu gyveno gerai, tik vaiko nesulaukdavo. Ona jau nustojo tikėtis, kai pagaliau tai įvyko. Kokia džiaugsma buvo! O kai gimė sūnus, apie mokslą teko pamiršti. Ir Mykolas norėjo, kad ji rūpintųsi namais.
Pats dirbo už dviejų – rašė mokslinius darbus, knygas. Neapsiėjo be pavyduolių. Kai Liudas, pavadintas dėdės vardu, jau mokykloje mokėsi, Mykolas mirė nuo infarkto. Nepakentė to, kad jį vadino išdykėliu, netikru mokslininku, pasinaudojusiu profesoriaus dukters šeima.
Ona liko viena su sūnumi. Į katedrą nebegrįžo – kokia ji dabar mokslininkė? Viską pamiršo. Pardavė tėvų namus – pinigų užteko. Po to Liudas baigė universitetą, ėmė dirbti.
Kai jis atvedė į namKai Liudas atvedė į namus Jurgitą, Ona pajuto, kad ši mergina nešis tik nelaimę, bet sūnui širdis jau buvo prarasta, o tai reiškė, kad kovoje už jo sielą ji turės eiti viena iki galo.