„Paskutinis centas – dėl kito vaiko: kaip paprastas autobuso vairuotojas pakeitė gyvenimus“

Rytas buvo žiaurus. Sniegas aklino akis, veriantis vėjas plakė veidą, o keliai pasidengė lygiais ledo sluoksniais. Tomas, mokyklos autobuso vairuotojas iš mažo Lietuvos miestelio Didžiųjų Kalnų, atidarė duris, įleisdamas į saloną vaikų būrį, apsivyniojusį šalikus, kepures ir pūkuotas striukes.

— Greičiau, kitaip mano ausys jau atšals! — pasijuokė jis, šypsodamasis.

— Tomas Jonaiti, jūs juokingas! — sušnibždėjo pirmokė Gabija. — Kodėl jūs neturite šaliko? Mamos visada perka šalikus!

— Jei mano mama būtų gyva, ji nupirktų man pačią šilčiausią ir gražiausią! — atsakė jis švelniu liūdesiu. — O kol kas pavydžiu tau, Gabijele.

— Aš pasakysiu savo mamai, kad ir jums nupirktų!

— Sutarta. O dabar — į vietas, ledas kelyje ne juokai.

Tomas buvo ne tik vairuotojas. Jis buvo tas, kas kiekvieną rytą sutikdavo vaikus šiluma ir šypsena. Jis žinojo juos vardais, prisimindavo, kam šiandien gimtadienis, o kam kontrolinis. Vaikai jį mylėjo. Tačiau namie reikalai buvo ne tokie šviesūs.

— Tomas, ar bent supranti, kiek dar teks mokėti už šį būsto paskolą dėl tavo „meilės vaikams“? — beviltiškai tarė jo žmona Rūta.

— Aš myliu savo darbą… Bet surasiu būdą. Pažadu, — užsispyręs atsakė jis, nors širdį spaustė kaltės ir begalybės jausmas.

Tą rytą, kai autobusas privažiavo prie mokyklos, Tomas priminė vaikams būti atsargiems lede.

— Austėja, tik nebandyk pačiuokti ant laiptų!

Kai visi išbėgo, Tomas ruošėsi užeiti į artimiausią kavinę, kad sušiltų karšta kava ir atitirptų rankos.

Bet staigė iš autobuso giliojo kampo pasigirdo duslus verkšlenimas.

— Ei, mažuti, kas atsitiko? — sušuko jis, priėjęs.

Paskutinėje sėdynėje, susigūžus kaip kamuolys, sėdėjo berniukas. Ašaros blizgėjo jo akyse, o rankos buvo mėlynos nuo šalčio.

— Kodėl neini į mokyklą?

— Šalta… — sušnibždėjo berniukas. — Man pirštinės suirtos, o mama su tėčiu sakė, kad pinigų naujų nėra…

Tomas suspraudė dantis. Nusivilko savo šiltas pirštines ir užsidėjo ant mažų, sušalusiu delnų.

— Na, ar dabar šilčiau? Klausyk, aš turiu vieną draugą, jis gamina pirštines — tokias, kad ir lokį sušildytų. Aš tau po pamokų parvešiu porą.

— Tikrai? — berniuko akys sužibėjo. — Ačiū!

Bet Tomas žinojo — joks draugas neegzistavo. Tai buvo tik improvizacija. Į kavinę jis taip ir neuėjo. Paskutinį savo eurą jis išleido vietinėje parduotuvėlėje — nusipirko pirštines ir paprastą šaliką. O vakare, kai vaikai sėdo atgal į autobusą, jis atidavė juos tam pačiam berniukui.

— Laikyk, berniuk. Tegul šildo. Nesirūpink pinigais. Su tuo suaugusieji susitvarkys.

Berniukas puolė jam ant kaklo. Tomas sulaikė ašaras, bet viduje viskas suspaudė.

Po kelių dienų jį iškvietė pas direktorių.

— Už ką? — pagalvojo jis, nerimastingai pabeldęs į duris.

— Įeikite, Tomas Jonaiti, — nusišypsojo direktorius. — Sužinojome, kad padėjote berniukui vardu Dovydas. Jo tėvas — buvęs gaisrininkas, patyrė traumą, dabar šeima gyvena iš menkų pensijų. Jūsų poelgis nebuvo nepastebėtas.

Tomas tylėjo, nežinodamas, ką atsakyti.

— Ir dar. Sužinojome apie dėžę prie mokyklos vartų…

Pasirodo, Tomas prie įėjimo pastatė plastikinę dėžę su užrašu: „Šalta — pasiimk. Lik šiltas. Nuo autobuso vairuotojo“, ir įdėjo į ją keletą pirštinių bei šalikų, nupirktų iš savo menkų atlyginimų.

Ta dėžė viską pakeitė.

Mokytojai, tėveliai, mokyklos darbuotojai pradėjo ten nešti daiktus. Kas pridėjo kepures, kas — šiltas kojines. Po savaitės šalia dėžės pastatė stendą: „Gerumo punktas“.

Tomą pakvietė į visos mokyklios liniją. Jį apdovanojo padėka iš administracijos, padidino atlyginimą ir pasiūlė vadovauti mokyklos programai, skirtai pagalbai vaikams iš skurdžių šeimų.

Bet jam svarbiausia buvo ne tai.

Jis matė, kaip vaikai dabar ryte ne tik sveikinasi, bet ir pribėga su apkabinimais. Kaip tėveliai spaudžia ranką ir šnibžda „ačiū“. Kaip dėžėje visada guli daiktai — ne todėl, kad priverstą, o todėl, kad norima dalintis.

— Matai, Rūta… — pasakė jis kartą žmonai, rodydamas dėžę pro langą. — Aš vis tiek radau būdą, kad tai įgautų prasmę.

Ji tyliai jį apkabino.

Ką galime pasiimti iš šios istorijos? Kartais net vienas geras poelgis gali sukelti grandinę įvykių, kurie pakeičia gyvenimus. Tomas atidavė savo šilumą — ir gavo daug daugiau atgal. Ir ne pinigų buvo reikalas. O tai, kad gėris grįžta. Visada.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

fourteen − 14 =

„Paskutinis centas – dėl kito vaiko: kaip paprastas autobuso vairuotojas pakeitė gyvenimus“