Paslaptinga tapyba
Audrė sėdėjo automobilio galinėje sėdynėje ir žiūrėjo pro langą. Jausmas buvo džiugus, lyg prieš šventę – Kalėdas ar gimtadienį. Tačiau gimtadienis jai gruodį, o dabar – liepa.
Vairuotojo sėdynėje sėdėjo griežto veido stambus vyras. Audrė matė tik jo nuskustą pakaušį, kuris perejo į storą kaklą. Tas pakaušis atrodė nemalonus, suerzinantis. Vairuotojas žiūrėjo tiesiai priešais save, galvos į šalis nesukdė, tarsi storas kaklas trukdė. Mergaitė pamaniau, kad jis ne žmogus, o robotas. Net atsitiesė, kad pažiūrėtų jam į veidą.
— Sėsk! — šiurkščiai tarė vairuotojas, neatsigręždamas.
Ir Audrė sušliaužė atgal. Vėl pradėjo žiūrėti pro langą. Žvilgtelėdavo laukai, miškai, kaimeliai. Jie pralenkė du dviratininkus – vyrą ir paauglį, kurie žvilgtelėjo į Audrę už stiklo. Nuotaika vėl pagerėjo. Ji pirmą kartą važiavo į kitą miestą, pas močiutę ir senelį, kurių niekada neregėjo.
— Ar dar toli važiuosime? — paklausė Audrė.
— Ne, — atsakė motina iš priekinės sėdynės.
— O kodėl anksčiau nevaišdavom pas močiutę ir senelį?
Motina atsakė kažką nesuprantamo.
— O ten yra upė?
— Yra. Ten viskas yra. Baik kalbėti. Atvažiuosime – pati viską pamatysi. — Motinos balse girdėjosi augantis susierzinimas.
Audrė nutilo. Pastaruoju metu motina erzindavosi dėl visko, vos ką nors ne taip – pradėdau rėkti. Viskas prasidėjo, kai iš jų išėjo tėvas. Surinko daiktus ir išėjo.
„Greičiau jau atvažiuotume,— galvojo Audrė.— Turbūt važiuojam atostogų, jei motina pasiėmė tiek daiktų, net mano mėgstamias žaislas. Net mokyklos kuprinę. Kam mokyklos kuprinė atostogų metu, kanikulėse?“ Klausimų buvo daug, bet jų klausti motinos ji nedrįso.
Mergaitė atsilošė ant sėdynės ir tyliai pradėjo dainuoti. Traukė vieną natą, paskui kitą…
— Baik dejuoti! Pats oras užknisa! — sušuko motina. Audrė nutilo, susiraukė.
Bet štai jie įvažiavo į miestą. Audrė vėl priglaudė prie lango. Automobilis sustojo prie dviejų aukštų plytų namo.
— Atvažiavom. Namai, mieli namai, — tarė motina, atidarydama dureles. Bet tai skambėjo ne džiaugsmingai, o su užuojauta.
Namas buvo senas, pilkas, su dviem įėjimais. Nei kiemo, nei vaikų aikštelės su spalvotu plastikiniu čiuožyklu ir sūpuoklėmis, kaip jų kieme. Tik dvi suoleli— Tai tavo kraitis, — tyliai pasakė senelis, rodydamas į sienoje kabantį paveikslą, o Audrė pajuto, kad šis paprastas daiktas slepia daugiau nei tik praeities atsiminimus.