Paslaptis, užslėpta palėpėje: moters istorija, kuri išdrįso žinoti savo tiesą
Laimė niekada nebūtų pagalvojus, kad kelionė į uošvės vasarnamį taps akimirka, kuri apvers visą jos gyvenimą. Ona Kazlauskienė, jos vyro motina, pakvietė padėti sutvarkyti seną namą – jį ruošė parduoti. Atrodo, paprasta prašymas. Tačiau būtent jis tapo taškų, po kurio grįžti atgal jau nebuvo galimybės.
– Laimė, eini į palėpę, ten sukauptas bereikalingas daiktas. O aš čia, apačioje, sutvarkysiu tvarką, – įsakė uošvė, lyg vadovaudama karo lauke.
– Gerai, – atsakė Laimė, užlipo į palėpę ir pradėjo rūšiuoti senas dėžiai.
Vyro vaikystės nuotraukos, mokyklos diplomai, sesės piešiniai… Praeities nostalgija. Bet Laimės akys užkibo į storą, kaip plytą, medicinos dokumentų aplanką. Širdis smarkiai suskambo. Truputį dvejodama, ji atvėrė jį.
Pirmas, ką pamatė, buvo įrašas: jos vyras Mindaugas paauglystėje sirgo liga, kuri dažnai sukelia nevaisingumą. Tai ne spėlionės – juodu ant balto, su gydytojų parašais.
Laimė sustingo. Šis aplankas subraukė dvidešimt jos gyvenimo metų. Būtent tiek laiko ji su Mindu gyveno santuokoje, ir visą šį laiką uošvė kaltino ją už bevaisišką santuoką, leisdavosi piktybinius komentarus ir žeminimus, besislepdama už „senelės teisės“. O Mindaugas… Jis net nenorėjo patikrintis, kai Laimė pati praėjo visus tyrimus.
Jie susipažino studentų laikais. Jis – bendraujantis vaikinas, grojo gitara, juokdavosi, buvo siela kompanijos. Pirmas priėjo, pasiūlė arbatos, kai ji šalčio pratimuose lauke. Tada kino teatras, pasimatymai, meilė. Viskas kaip pasakoje. Iki susitikimo su Ona Kazlauskiene.
Uošvė nekeliavo neapykantos.
– Tu už Mindaugo galvos aukštesnė! Nuotaka turėtų būti daili, – nosį paršavusi Ona pirmą vakarienę.
Laimė stengdavosi nesijauti įskaudinta, tačiau kiekvienas žodis įmirdavo po oda. Ypač po vestuvių, kai Ona įteikė jai puodą ir kūdikio kepurėlę: „kad jau gimdytum!“
O Laimė ir pati norėjo. Tiesiog nepavyko. Gydytojai sakė – viskas tvarkoje. Tik vyras atsisakė tikrintis. Be to, leisdavosi užuominas – gal Laimė kažką darė jaunystėje? Gal dėl jos viskas?
Ji atleido net už šiuos žodžius. Bet kartėlis liko.
O dabar, dulkėtoje palėpėje, Laimė laikė rankose atsakymą į visus klausimus.
Mindaugas žinojo. Ona taip pat. Ir vis viena jie metai iš metų ją kamuodavo moraliniais priekaištais. Laimė atsargiai paslėpė dokumentus į kuprinę. Grįžusi į miestą, pirmiausia nuvyko pas draugę Jūratę, gydytoją.
– Aišku, – nusišypsojo Jūratė, vartydama lapus. – Štai kur priežastis. O tu, vargšė, tiek metų kaltinai save…
Laimė tylėjo. Akys užpildė ašaros.
– Išsiskirk, Laimute. Tu dar gali tapti mama. O su juo? Jis net tiesos tau nepasakė. Tai nėra šeima.
Proga išryškėjo po mėnesio. Kitas šeimos šventinis vakaras. Ona, kaip visada, žavėjosi, didžiavosi dukros Vosyliukės vaikais – nors pati juos ir augino. O Laimę bandė žeminti visų akivaizdoje.
Tačiau šį kartą viskas nuėjo kitaip.
– Na ką, Laimė, tau motinystė nelabai sekasi, – išniekino Ona. – Bent jau mums nuo Vosyliukės trys.
Laimė atsistojo nuo stalo, priėjo prie patalpos centro, ištraukė tą pačią medicininę dokumentaciją ir padėjo prieš visus.
– O jus, Ona Kazlauskienė, kada ketinote pasakyti, kad jūsų sūnus negali turėti vaikų?
Uošvė išblyško. Patalpoje užtvyko mirties tyla.
– Tai melas! – sušnibždėjo ji. – Išgalvota!
– Tiesa? Tada tegul giminės paskaitys, – Laimės balsas drebėjo nuo įtūžio.
– Ji žinojo! – staiga sušuko vienas vyresnių giminaičių. – Man dar tada pasakojo, nerimavo. Aš jau ir pamiršau…
– Ir tu žinojai, Mindaugai? – atsisuko į vyrą Laimė. – Ir leidai mamai mane kamuoti?
– Aš galvojau… – murmėjo jis. – Viskas pasikeis…
– Ne, – atkirto ji. – Aš pateikiu skyrybų prašymą.
Mindaugas bandė sugrąžinti žmoną. Gailėjo palikti butą, kurį Laimės senelė jai paliko paveldėjimo teise. Bet ji buvo nepasnepalenkama, ir po metų susilaukė savo pačios šeimos, kurią taip troško, o Mindaugas liko vienas su savo melu ir gėda.