Paslaptis po žvaigždėmis: drama Pajūryje
Šešiasdešimt dvejų metų aš sutikau vyrą, ir mes buvome laimingi, kol netyčia išgirdau jo pokalbį su seserimi. Ta naktį mano širdis apsiverstė, priverdama abejoti meile, kurią tik ką buvau atradusi.
Kas būtų galėjęs manyti, kad šešiasdešimt dvejų metų aš įsimylėsiu taip stipriai, kaip jaunystėje? Draugės šiek tiek juokėsi, bet aš švietiau iš džiaugsmo. Jis vadinosi Vytautas, buvo šiek tiek vyresnis už mane. Susipažinome klasikinės muzikos koncerte Pajūryje. Per pertrauką užsimezgė pokalbis, ir supratome, kad mus sieja meilė knygoms ir seniems filmams. Tą vakarą lyjo smulkus lietus, ore kvepė šviežumas ir sušildas asfaltas, ir aš staiga pajutau save jauną, atvirą pasauliui.
Vytautas buvo iškalbingas, dėmesingas ir turėjo subtilų humoro jausmą. Juokėmės iš tų pačių istorijų, o šalia jo aš vėl mokiausii džiaugtis gyvenimu. Tačiau tas birželis, kuris man davė tiek šviesos, netrukus užtemdė paslaptimi, apie kurią net neįtariau.
Mūsų susitikimai tapo vis dažnesni – lankydavomės teatre, kalbėjom apie poeziją, dalijomės atsiminimais apie vienatvės metus, prie kurių aš buvau pripratusi. Kartą Vytautas pakvietė mane į savo namų prie upės – vietą, lyg nuotraukoje. Kvėpavo pušimis, o saulėlydis auksu nudažė vandens veidrodį. Buvau laiminga kaip niekada. Bet vieną vakarą, kai aš pasilikau nakvynei, Vytautas išvažiavo į miestą, sakydamas, kad reikia „tvarkyti reikalus“. Jo nebuvimo metu paskambino telefonas. Ekrane užsidegė vardas – Rūta.
Nesakiau – nenorėjau atrodyti įkyri. Bet nerimas, kaip šešėlis, įsniaužė į širdį. Kas ji tokia – Rūta? Sugrįžęs Vytautas paaiškino, kad tai jo sesuo, kuri turi sveikatos problemų. Jo balsas skambėjo nuoširdžiai, ir aš privertėu save patikėti. Tačiau sekančiomis dienomis jis pradėjo dažniau išvykti, o skambučiai iš Rūtos skambėjo vis dažniau. Jausmas, kad jis kažką slepia, neišnyko. Mes buvome taip artimi, bet tarp mūsų išaugo nematoma siena.
Vieną naktį aš prabudau ir supratau, kad Vytauto šalia nėra. Per plonas sienas išgirdau jo prislopintą pokalbį telefonu:
„Rūta, palauk dar… Ne, ji dar nežino… Taip, aš suprantu… Man reikia šiek tiek laiko…“
Mano rankos drebėjo. „Ji dar nežino“ – šie žodžiai buvo apie mane. Gulėjau atgal, apsimetaudama miegu, kai jis grįžo. Bet galva buvo pilna klausimų. Kokią paslaptį jis slepia? Kodėl jam reikia laiko? Širdis spaudėsi nuo baimės ir skausmo.
Ryte pasakiau, kad noriu pasivaikščioti ir nusipirkti uogų turguje. Tiesą sakant, man reikėjo nuošalaus kampelio sode, kad paskambinčiau draugei:
„Asta, nežinau, ką daryti. Atrodo, Vytautui su jo sese rimti reikalai. Gal skolos? Ar dar blogiau… Tik ką buvau pradėjusi jam pasitikėti.“
Asta atsiduso prie telefono:
„Pakalbėk su juo, Ramute. Kitu atveju save suvargsi minčių.“
Vakare nebekentėiau. Kai Vytautas grįžo iš dar vienos kelionės, aš drebėdama paklausiau:
„Vytautai, netyčia išgirdau tavo pokalbį su Rūta. Tu sakei, kad aš nieko nežinau. Prašau, paaiškink, kas vyksta.“
Jo veidas blykštelėjo, jis nuleido akis:
„Atsiprašau… Ruošiausi tau papasakoti. Taip, Rūta – mano sesuo, bet ji patyrė didelių sunkumų. Ji pateko į skolų spąstus, gali netekti namo. Ji paprašė pagalbos, o aš… beveik išnaudojau visas santaupas. Bijojau, kad sužinojus, pagalvosi, kad aš nepatikimas, kad neturiu nieko pasiūlyti santykiuose. Norėjau sutvarkyti reikalus su banku, kol tau nepasakysiu.“
„Bet kodėl tu sakei, kad aš nežinau?“ – mano balsas drebėjo nuo įskaudinimo.
„Nes bijojau, kad išeisi. Mes tik ką pradėjome kurti kažką tikro. Nenorėjau užkrauti tau savo vargų.“
Skausmas perdūrė širdį, bet tuojau pasikeitė palengvėjimu. Tai nebuvo kita moteris, ne dvigubas gyvenimas, ne godumas – tik baimė mane prarasti ir noras išgelbėti seserį. Ašaros užgulė akis. Prisiminiau vienatvės metus, kurie mane spaudė, ir supratau: nenoriu netekti Vytauto dėl nesusipratimų.
Paėmiau jo ranką:
„Man šešiasdešimt dveji metų, ir aš noriu būti laiminga. Jei turime problemų, jas išspręsime kartu.“
Vytautas atsikvėpė, jo akys sublanko nuo ašarų. Jis stipriai apkabino mane. Mėnesienoje, žiogų čiulbėjime ir pušų kvapo gaublė jaučiau, kaip nerimas nyksta. Mes buvome kartu – ir tai svarbiausia.
Kitą rytą paskambinau Rūtai ir pasiūliau padėti derybose su banku – visada turėjau gabumų organizuoti, be to, dar liko keletas pažinčių. Kalbėdamasi su ja pajutau, kad įgyju ne tik mylimą žmogų, bet ir šeimą, apie kurią ilgai svajojau. Rūta buvo sujaudinta, ir mes greitai susikalbėjome.
Žvelgdama atgal į tas dienas, pilnas abejonių ir baimių, supratau, kaip svarbu ne bėgti nuo problemų, o susidurti su jomis kartu su mylimu žmogumi. Taip, šešiasdešimt dveji metų nėra pats romantiškiausias amžius naujai meilei, tačiau gyvenimas įrodė: ji galiBet vis dėlto meilė užsidegė tarytum antrasis jaunystės pavasaris, ir tai buvo geriausias mūsų gyvenimo epizodas.