Paslaptis rūsyje: netikėto turto drama

Pavasario kaime Palanga, kur jūros vėjas maišosi su pušynų kvapu, o seni namai saugo praeities atgarsius, Domantas ir Jurgita, naujavedžiai, įsikūrė naujame name. Pradėjo nuo valymo, norėdami įkvėpti gyvybės į senas sienas. Domantas nusileido į rūsį sutvarkyti. Ištraukė dešimtis uogienės ir marinatų stiklainių, nustebęs švilpavęs.

„Jurgita, ar tavo tėvai taip mėgsta marinuotus pomidorus?“ sušuko jis.

„Kam jiems tiek?!” sukrėstomis rankomis sušuko žmona.

Domantas sutvarkė rūsį, o kitą dieną ėjo išvalyti antrąjį, esantį po senelio dirbtuve. Ten karaliavo netvarka. Išmetinėdami šiukšles, jis pamatė po lentyna dvi keistas plytas. Ištraukęs jas, už jų pastebėjo rūdžiais padengtą metalinį dėžę. Širdis pradėjo plakti. Domantas atidarė dangtį ir sustingo, netikėdamas akimis.

Paskutiniai metai Domantui buvo pilni įvykių. Baigė universitetą, vedė Jurgitą – jie kartą studijavo ekonomiką. Dirbo prekybos centre, taupė vestuvėms. Linksmai šventė, bet kilo klausimas: kur gyventi? Kaime pas Domantą gyveno senelė, paskutinius metus prižiūrėjusi savo tėvą, prosenelį. Tas nugyveno 92 metus ir neseniai mirė. Domanto tėvai nusprendė pasiimti senelę pas save, o prosenelio namą atiduoti jaunavedžiams. Domantas su Jurgita džiaugėsi: namas erdvus, tvirtas. Senelė, perrašydama ant sūnaus, paslaptingai tarė:

„Tavo prosenelis buvo turtingas, kol nepradėjo keistai elgtis. Bet net tada viską tvarkė, tik ryte pamiršdavo, ką darė.“

„Senelė, prie ko čia?“ nustebo Domantas.

„Domantai, atidžiai apžiūrėk visur. Gal lobį rasi.“

„Na kaip, lobis?“ nusijuokė jis.

„Nesijuok! Prieš penkiolika metų, kai jo atmintis pradėjo jam keistis, radome vieną slėptuvę. Už ją tavo tėvams nupirkome butą ir mašiną. Bet jaučiu, tai ne paskutinė buvo…“

Jaunavedžiai persikėlė ir ėmėsi darbo. Atnaujino namą, išleisdami visus vestuvių pinigus – baldams jau nebeliko. Domantas, patyręs meistras, taisė prosenelio senus baldus, kažką atgabeno iš tėvų. Gyventi galima! Po to ėmėsi už rūsių – jų buvo du: vienas po namu, kitas po dirbtuve. Naminį rūsį sutvarkė pirmiausia: dar nebuvo laikas bulvėms kasti, daržovių neiškasa. Praėjusiais metais Domantas su tėvu viską sutvarkydavo, ir dabar savaitgalį planavo kopti bulves. Motina pažadėjo atvažiuoti, uošvė su uošviu – padėti.

Rūsyje buvo visko: stiklainiai su uogiene, marinuotais daržovėmis – dešimtys!

„Jurgita, ar tavo tėvai taip mėgsta marinuotus pomidorus?“ paklausė Domantas.

„Kam jiems tiek?!“ sukrėtė ji.

„Dabar išvalysiu, stiklainius grąžinsim. Savaitgalį tėvams atiduosim,“ nusprendė jis.

Rūsį išvėdino, o kitą dieną Domantas nuėjo į dirbtuvės rūsį. Ten – visiškas susikaupimas. Matyt, nei prosenelis, nei senelė dešimtmečiu ten nebuvo žengę. Lentynos supuvę, stiklainiai subyrėję, dvokas sunkus. Domantas šlavė šiukšles, kol pamatė po lentyna dvi įtartinas plytas. Ištraukė jas – už jų stovėjo rūdžių apaugusi metalinė dėžė. Drebėdamas rankomis atidarė… ir sukrėtė. Doleriai! Dešimt ryšulių po dešimt tūkstančių!

Įbėgo į namą, užrakino duris:

„Jurgita, žiūrėk, ką radau!“

„A-a-a!“ Jurgita užgniaužė veidą rankomis. „Kiek!“

„Senelė sakė, prosenelis buvo turtingas. Matyt, paslėpė ir pamiršo,“ Domantas paėmė ryšulį. „Šitie seni, praėjusio amžiaus.“

„Ir šitie taip pat,“ Jurgita patikrino kitą.

„Nauji tik du ryšuliai, kitų nepriims,“ atsiduso Domantas.

„Dvidešimt tūkstančių pakaktų savo verslui pradėti,“ apgalvojo jis. „Domantai, kokį verslą čia kaime? Juk norėjome mieste krautuvę atidaryti!“ sušuko Jurgita.

„Ir atidarysime.“

„Palauk, pasidomėkime apie senus dolerius,“ ji metėsi prie kompiuterio. „Kai kurie bankai priima, bet su komisiniu.“

„Tegul su komisiniu,“ linktelėjo Domantas.

„Domantai, mes turtingiečiai!“ Jurgita puolė jam ant kaklo.

„Neskubėk džiaugtis! Įsivaizduok, kaip mes su šitais senais doleriais į banką pateksime. Staiga reikės paaiškinti? Reikia išsiaiškinti.“

„Išsiaiškinsime,“ tvirtai tarė ji.

„Ir dar, Jurgita, jei viskas pavyks, reikės pasidalinti su tėvais – tavo ir mano. Jie tiek išleido vestuvėms. Ir senelę reikia apdovanoti – čia jos namas. O svarbiausia – proseneliui gerą paminklą pastatyti.“

„Žinoma, Domantai, pasidalinsime! Ir paminklą pastatysime,“ pritarė Jurgita.

Šeštadienį atvažiavo tėvai ir senelė – bulves kasti. Bet Domantas visus susodino prie stalo ir pranešė:

„Senelė sakė, name gali būti lobis. Mes radome dolerių, tik senų.“

Jurgita padėjo ryšulius ant stalo. Artimieji sustingo, akys išsiveržė. Domantas tęsė:

„Ką darysime?“

„Domantai, aš gi sakėjau apie lobį,“ pirmoji atsigavo senelė. „Radote – tai jūsų su Jurgita.“

„O jums nieko neliks?“ susirūpino uošvė.

„Ne svetimą paėmėme,“ nuramino Jurgita.

„Ar yra apribojimų keitimui?“ paklausė Domanto tėvas.

„Yra, ima komisinį,“ atsiduso sūnus”Po metų ūkis klestėjo, o mažasis Matas, džiaugsmas šeimai, ėmė pirmus žingsnius senosios sodybos šešėlyje.”

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

13 − ten =

Paslaptis rūsyje: netikėto turto drama