Pamirštas rūsys: netikėto lobio drama
Ramiai Palangos pakrantės kaime, kur jūros vėjas maišosi su pušynų kvapu, o seni namai saugo praeities aidą, jaunavedžiai Jonas ir Gabija įsikūrė naujajame name. Pradėję nuo valymo, jie stengėsi įkvėpti gyvenimo seniems sienams. Jonas nusileido į rūsį sutvarkyti. Ištraukė dešimtis suktinių ir uogienių, nustebęs sušvilpdamas.
– Gabi, ar tavo tėvai taip mėgsta marinuotus pomidorus? – sušuko jis.
– Kam jiems tiek daug?! – sukrėtė galvą žmona.
Jonas sutvarkė rūsį, o kitą dieną ėjo tvarkyti antrąjį, esantį po senelio dirbtuvėmis. Čia karaliavo netvarka. Išmetęs šiukšles, jis pastebėjo po lentyna dvi keistas plytas. Jas ištraukęs už jų pamatė rūdytą metalinę dėžę. Širdis pradėjo plakti. Jonas atidarė dangtelį ir sustingo, neiš tikrųjų tikėdamas akims.
Paskutieji metai Jonui buvo pilni įvykių. Baigė universitetą, vedė Gabiją – jie kartu mokėsi ekonomikos fakultete. Dirbo prekybos centre, taupė vestuvėms. Puikiai pasikėlė, bet iškilo klausimas – kur gyventi? Kaime pas Joną gyveno močiutė, paskutinius metus prižiūrėjusi savo tėvą, Jonų prosenelį. Tas nugyveno 92 metus ir neseniai mirė. Jonų tėvai nusprendė pasiimti močiutę pas save, o prosenelio namą atiduoti jaunavedžiams. Jonas su Gabija džiaugėsi: namas erdvus, tvirtas. Močiutė, perdavinėdama namą anūkui, paslaptingai tarė:
– Tavo prosenelis buvo turtingas, kol nepradėjo keistai elgtis. Bet net tada viską tvarkė, tik ryte pamiršdavo, ką darė.
– Močiut, kam tu taip sakai? – nustebo Jonas.
– Jonai, gerai apžiūrėk viską. Gal lobį surasi.
– Na taip, lobį? – nusijuokė jis.
– Nesijuok! Prieš penkiolika metų, kai jo atmintis jau silpo, vieną slėptuvę radome. Už ją tavo tėvams butą ir mašiną nupirkome. Bet jaučiu, ne paskutinė ji buvo…
Jaunavedžiai persikėlė ir ėmėsi darbo. Atliko remontą namuose, išleisdami visus vestuvinius pinigus – baldų jau nebeliko. Jonas, visam pajėgus vyras, taisė senus prosenelio baldus, ką nors parvežė iš tėvų. Galima gyventi! Paskui ėmėsi rūsių – jų buvo du: vienas po namu, kitas po dirbtuvėmis. Namų rūsį sutvarkė pirmą: dar nebuvo laikas kasti bulvių, daržovių nerenkta. Anksčiau Jonas su tėvu viską sutvarkydavo, ir dabar savaitgaliu planavo bulves kasti. Motina pažadėjo atvažiuoti, uošvė su uošviu – padėti.
Rūsyje buvo visko: uogienės, konservuoti daržovės – dešimtys!
– Gabi, ar tavo tėvai taip mėgsta marinuotus pomidorus? – paklausė Jonas.
– Kam jiems tiek daug?! – sukrėtė galvą ji.
– Dabar išmesiu šiukšles, suktinius grąžinsime. Savaitgaliu tėvams dalinsime – nusprendė jis.
Rūsį išvėdino, o kitą dieną Jonas nusileido į dirbtuvių rūsį. Čia – visiškas netvarka. Atrodė, kad nei prosenelis, nei močiutė į jį nebuvo žiūrėję dešimtmečį. Lentynos supuvusios, stiklainiai išbėrę, kvapas sunkus. Jonas šlavė šiukšles, kol nepastebėjo po lentyna dviejų įtartinų plytų. Ištraukė jas – už jų buvo dėžė, metalinė, rūdžių apaugusi. Drebėtomis rankomis atidarė… ir apsikvaitė. Doleriai! Dešimt ryšelių po dešimt tūkstančių!
Įbėgo į namą, užrakino duris:
– Gabi, žiūrėk, ką radau!
– O-o-o! – Gabija užgniaužė skruostus. – Kiek!
– Močiutė sakė, prosenelis buvo turtingas. Mat, paslėpė ir pamiršo, – Jonas paėmė ryšelį. – Šitie seni, praėjusio amžiaus.
– Ir šitie taip pat, – Gabija patikrino kitą.
– Tik du ryšeliai nauji, kitų nepriims, – atsiduso Jonas.
– Dvidešimt tūkstančių užteks savo reikalui pradėti, – susimąstė jis.
– Jonai, koks reikalas kaime? Mes gi norėjome mieste parduotuvę! – sušuko Gabija.
– Ir atidarysim.
– Palauk, išsiaiškinkime su senaisiais doleriais, – ji puolė prie kompiuterio. – Kai kurie bankai priima, bet su komisiniu.
– Tegul su komisiniu, – linktelėjo Jonas.
– Jonai, mes turtingi! – Gabija kabliu užkabo ant kaklo.
– Neskubėk džiaugtis! Įsivaizduok, kaip mes su šitais senais doleriais į banką ateisim. Staiga prašys paaiškinimų? Reikia išsiaiškinti.
– Išsiaiškinsime, – tvirtai tarė ji.
– Ir dar, Gabi, jei viskas pavyks, reikės pasidalinti su tėvais – tavo ir mano. Jie vestuvėms tiek išleido. Ir močiutei duoti – tai jos namas. O svarbiausia – proseneliui gerą paminklą pastatyti.
– Žinoma, Jonai, pasidalinsime! Ir paminklą pastatysime, – pritarė Gabija.
Šeštadienį atvažiavo tėvai ir močiutė – bulves kasti. Bet Jonas susodino visus prie stalo ir pranešė:
– Močiutė sakė, name gali būti lobis. Mes radome dolerių, tik senų.
Gabija išdėstė ryšelius ant stalo. Artimieji sustingo, akys išsipūtė. Jonas tęsė:
– Ką darysime?
– Joneli, aš gi sakė apie lobį, – pirmoji atsigavo močiutė. – Radote – tai jūsų su Gabija.
– O jums nieko neišeis? – susirūpino uošvė.
– Nieko svetimo neėmėme, – ramino Gabija.
– Ar yra apribojimų keitimui? – paklausė Jonų tėvas.
– Yra, ima komisinį, – atsiduso sūnus.
– Ir ką nusprendėte? – sudomino jis.
– Jau išsiaiškinPo dviejų metų kaime išaugo nedidelė ūkio ferma, o Jonas su Gabija jau svajojo apie naujus projektus.