A pastaruoju metu Zinaida smarkiai pablogėjo. Ne, ji nebuvo nei ligota, nei per daug sena: jos tikroji dukra staiga nutraukė jos gyvenimą. Jau metai, kaip Zina gyveno pas mane ir beveik nesikeldavo. Kartą kaimynė paprašė, kad paskambinčiau jos podukrai Juraitei.
– Tegul atvažiuoja. Noriu pasikalbėti, – sakė ji.
– Zina, kodėl pati nepaskambini? – paklausiau.
Zina nuleido akis. – Bijau, kad nevažiuos, jei paskambinsiu pati. Geriau tu, – nusišnipštė ir pradėjo verkti.
Surinkau Juraitės numerį.
– Jurate? Čia tavo tetos Zinos kaimynė. Ji prašo tave atvažiuoti.
– Teta Verute? Kas atsitiko? – suskambėjo susijaudinęs Juraitės balsas.
– Atvažiuok, dukrele. Vietoje viską sužinosi, – atsakiau ir padėjau ragelį.
– Atvažiuoja? – su viltimi paklausė kaimynė.
– Atvažiuos! Juraitė gera širdimi, – atsakiau, bet mintyse pagalvojau: „Gaila Zinos. Tačiau Juraitės vietoje aš nevažiuočiau…“
Tą naktį negalėjau užmigti: prisiminiau Juraitę. Daug laiko praėjo nuo tada, kai ši mažytė rytų mergaitė pasirodė mūsų kaime. Mergaitę iš Kazanės parsivežė jos tėvas Jonas, kuris tarnavo Lietuvoje. Ten vedė, gimė Jura. Mama mirė, kai mergaitei sukako šešeri, tada Jonas sugrįžo namo kartu su Jura. Mergaitę greitai pakrikštijo. Kunigas davė Ninai vardą, bet mes vis ją vadinome Juraite. Netrukus Jonas vedė Ziną, ir jiems gimė dukrelė Aurelija. Iš pradžių viskas buvo gerai, tačiau Jura niekaip negalėjo Zinai vadinti mama. Vis „teta Zina“ ir „teta Zina“…
– Maitinu tą juodaakę bastūnę, rūpinuosi ja kaip savo vaiku! Argi nevertinu, kad ji mane mama vadintų? – skundėsi Zina.
– Nusiramink, Zina! Mergaitė jau buvo didelė, kai neteko tikros mamos! Ji ją prisimena! Palauk šiek tiek, pamatysi, ir mama tave pavadins! O jei ne – Dieve, duok jai sveikatos! Mūsų vaikų širdyse nebūk! – įtikinėjo ją kiti.
Tačiau Zinaida nepakluso. Negalėjo! Su kiekviena diena vis labiau neapkęsdavo podukros: apkraudavo ją sunkiu darbu, stengdavosi ją įskaudinti ar iškikenti bet kuria proga. Jonas nieko nepastebėjo, tarsi būtų buvęs aklas. Jis dirbo kolūkyje ir retai būdavo namuose. Prie Jono Zinaida elgėsi gerai, o Jura tėvui niekada nesiskundė. Ji augo darbšti, kantri ir, kaip suaugusi, brandi mergaitė. Tokia podukra būtų verta pasididžiavimo, bet Zina nesiliovė.
Prisimenu, kai mažylei tebuvo septyneri, o pamotė priverstinai liepė auklėti Aureliją, nešti vandenį iš šulinio, ravėti daržą ir melžti karvę. Mums, kaimynams, buvo labai gaila mergaitės.
– Ką darai, Zina? Gaila kankinti našlaitį! – bandžiau Zinaidą paprotinti.
– Nieko jai neatsitiks, šiai juodaakei raganai! Velnių prakeikta! Lai užsidirba savo duoną! – piktai pyko Zinaida.
Vieną kartą Jura kažkuo nusikalto pamotei ir ši ją sumušė. Laimei, aš tai mačiau ir perėmiau vaiką. Norėjau tada viską papasakoti Jonui ir atverti jam akis dėl Zinos, bet nedrįsau kištis į kitą šeimą. Oi, kaip po to kaltinau save dėl savo bailumo!
Kartą Jura nespėjo pažiūrėti Aurelijos ir ši dingo iš sodybos. Greitai atsirado, bet Zinaida buvo tiesiog beprotiška. Ne, ji neskundė Juro mušti: kitaip… Jonas kaip tik naktinę arimą dirbo. Ryte grįžo iš lauko anksčiau negu įprasta, o vyresniosios dukros niekur nėra! Zina kaip tik gyvulius išvarė į laukus. Jonas puolė ieškoti Juros, bet niekur jos nerado! O lova jau nuo vakaro neparuošta… Tėvo širdis pajuto kažką blogą.
Antrą rytą atbėgo Jonas pas mane! Kartu su juo ieškojome mergaitės: šaukėme, kvietėme! Jonas net į šulinius įkrito pasižiūrėti, bet, laimei, vaiko ten nebuvo. Staiga pamatė sandėlio spynas ir sukirto jas kirviu. Senų, pelių apgraužtų skudurų krūvoje gulėjo jo Jura! Grįžęs smarkiai mušė žmoną Jonas! Bijojome mes, kad mirtinai užmuš, tad pabijojome! Norėjo skirtis, bet su ja liko tik dėl Aurelijos! Po to atvejo Zina tapo tolerantiškesnė podukrai. Ar ją pamilėjo kaip tikrą dukrą? Ne, nemanau: Zina tiesiog bijojo vyro.
Gyvenimas jų šeimoje pradėjo gerėti. Tik Jura nebekalbėjo ir užsidarė savyje. Vainia Jonas rodė dukrą visiems žinomiausiems gydytojams! Kur ją tik nevežė, netgi pas žynius! Tačiau niekas nepadėjo: mergaitė vis tiek tylėjo. Jonas tiesiog pats savimi nebuvo… Tada jis ėmėsi drąstiškų veiksmų: išsiskyrė su žmona, pasiėmė Jurą ir išvyko. Jaunesnei, Aurelijai, Jonas reguliariai mokėjo alimentus.
Metai bėgo. Aurelija užaugo, ištekėjo ir su vyru persikėlė į Vilnių. Su motina jiems kilo kažkoks konfliktas, ir Aurelija išbraukė ją iš savo gyvenimo. Zinos laukė tikri juodi laikai. Ją galima suprasti: šiame gyvenime kaimynė mylėjo tik savo Aureliją. Ji buvo jai vienintelis spindulys lange! O čia visas gyvenimas vienu kartu baigėsi… Zina pradėjo eiti į bažnyčią, melstis, verkti! Prašė Dievo sušvelninti dukters širdį! Viskas beviltiška!
Aurelija nerašė jai, neskambino ir negrįžo! Tada nelaiminga motina pati nuvyko pas ją, bet dukra nė ant slenksčio neįleido!
O kas gi Jura? Per Ivanovo laidotuves, porą metų atgal, mačiau ją. Jis mirė, ir Jura nusprendė palaidoti tėvą gimtajame kaime. Ji užaugo, išgražėjo, pražydo. Iš mažos, pasimetusios mergaitės Jura tapo tikra rytų gražuole. Ir kalba jai visiškai sugrįžo! Kartu su Jura atvyko jos vyras ir du maži sūneliai. O Aurelija netgi tėčio laidotuvėse nepasirodė! Bet savaitę vėliau ji atkeliavo ir paprašė motinos perrašyti ant jos namą.
– Dukryte, juk aš dar gyva… – sumišusi sakė Zina.
– Mama, gyvenk kiek nori! Bet anksčiau ar vėliau tai įvyks! Reikės paveldėti, ir tai sukels nereikalingų rūpesčių! Lengviau tai padaryti dabar.“
Zina pasidavė ir nusileido dukrai. Jie perrašė namą, ir Aurelija iš karto išvyko. Grįžo jau su pirkėjais ir išmėtė motiną iš jos namų. O tada pasiėmė pinigus ir iškeliavo…
Tai galutinai sužlugdė Zina. Kaimynė sunkiai susirgo, ir aš ją priėmiau pas save. Tokia ta gyvenimo rūpesčiai… Abi nemiegojome visą naktį, nerimastingose mintyse. Buvau tikra, kad Jura nevažiuos, nes tiek blogo jos pamotė jai padarė! Vaikščiojau po namus, apsimetinėjau užsiėmusi darbais ir bijojau pažvelgti Zinai į akis.
Jura atvyko tik vidurdienį. Palikau jas su Zina vienas. Jie ilgai kalbėjosi ir pagaliau abi išėjo iš kambario. Pastebėjau, kad Zina atsigavo ir net atjaunėjo.
– Teta Vera, paimu mamą Ziną pas save. Ar padėsite surinkti jos daiktus? – paklausė Jura.
– Jūraite, vaike! Ačiū tau, bet, oi, aš visai išsekusi… Neištversiu kelionės…
– Nieko! Pas mus greitai pasitaisysite! Anūkai nesirgs! Ir man bus linksmiau su jumis! – nusišypsojo Jura.
Susirinkau Zinaidos daiktus ir jie išvyko. Vėliau Jura paskambino ir pasakė, kad viskas gerai.
Vis dar man skambina: tiek Jura, tiek Zina… Zina man pasakoja apie savo naują gyvenimą. Apie savo Aureliją ji tyli. Ir aš neklausiu: nenoriu draskyti niekada nesugijusios žaizdos. Užtat apie Jurą, jos vyrą ir anūkus Zina man pasakoja su neslepia džiaugsmo ir pasididžiavimo. Klausau jos ir galvoju, koks didelis, dosnus ir gailestingas buvo šios mažos mergaitės širdis! O juk nuo pat vaikystės jai teko tiek daug patirti… Ne kiekvienas suaugęs būtų ištvėręs tiek! Jura pasirodė protinga ir labai stipri: nesugrįžo ir viską atlaikė. O jos šviesi siela taip ir nesusitepė šioje purvoje. Ji liko tokia pati: tyra, graži ir neatsimenanti jokio blogio…