Pateko į užmarštį: kur buvo šeima, kai jis jos reikėjo?

Jonas ir Rasa susituokė beveik paaugliais – vos užėjo devynioliktieji. Abu ką tik stojo į Vilniaus universitetą studijuoti teisę, kai tarp jų kibirkštį uždegė pirmoji, nuoširdi ir naivi meilė. Po metų surengė kuklias vestuves – Rasa jau laukė kūdikio. Atrodė, jog viskas klostosi kaip geroje pasakoje: jaunystė, meilė, mažasis… Tačiau gyvenimas, kaip paaiškėjo, nebuvo toks pasakiškas.

Iš gimdymo namų grįžusi Rasa staiga atsisakė maitinti sūnų. Iš pradžių teigė, kad pavargo, vėliau skundėsi depresija. Po savaitės surinko daiktus, paliko ant stalo užrašą ir išėjo. Galutinai.

Joną apėmė šokas. Jis nesuprato, kaip taip galėjo būti – dar gimdymo namuose ji šypsojosi, žadėjo būti geriausia mama, o dabar… tuščia lovelė, kūdikio verkšlenimas ir visiška vienatvė.

Vėliau iš paplitusių paskalų ir pažįstamų pasakojimų sužinojo, jog ji išvyko su savo motina, Aldona, į Vokietiją. Sakė, Rasai reikia atsigaivinti, gyventi sau, o kūdikį tegu „susitvarko“ tėvas – juk taip džiaugėsi tėvyste.

Paaiškėjo, kad būtent uošvė spaudė dukterį: „Dar per jauna, nesugriautyk savęs, visas dienas praleisi vystykluose – užgesi!“ Dukra pakluso. O Jonas liko vienas su kūdikiu, kurį mylėjo, bet nežinojo, kaip auginti.

Laimei, šalia gyveno nuostabi moteris – kaimynė Irena. Ji ir tapo jo parama. Kol Jonas naktimis dirbo autoservise, Irena prižiūrėdavo mažąjį. Būtent ji tapo vaikui motina. Bučiuodavo, dainuodavo lopšines, mokėdavo kalbėti, veddavo į vakarėlius.

Mažasis Domukas ilgai klausinėdavo tėtį: „Kodėl visi turi mamą, o aš neturiu?“ O Jonas nežinojo, ką atsakyti, ir kiekvieną kartą širdį veržė skausmas. Jis sau prisiekė: daugiau jokių moterų šiame name. Tik sūnus. Tik jo šypsena.

Praėjo metai. Domukas užaugo. Įgijo teisininko diplomą, kaip kažkada svajojo jo tėvai. Dabar dirba kartu su tėvu jų šeimos teisės įmonėje. Protingas, doras, siekiantis tikslo. Tarp tėvo ir sūnaus buvo tikra vyriška draugystė ir supratimas.

Ir štai vieną dieną – sužadėjimas prie durų. Ant slenksčio stovi pagyvenusi moteris brangia kailine, su rankine ir išdidžia šypsena.

„Labas, Domek. Na, ar pažįsti savo senelę?“

Vaikas tyliai žiūrėjo į ją. Veidas nepažįstamas. Svetimas. Jokių prisiminimų, jokio šilčio – nieko.

„Atsiprašau, kas jūs tokia?“

„Kaip tai – kas? Aš tavo senelė. Tavo motinos mama! Ar nepasakojo?“

„Nepasakojo. Nes nebuvo ką pasakoti.“

„Ką tu čia burnioji senyviems? Užaugai – dabar turi rūpintis savo senelę! Man dabar labai sunku. Pensija menka, slėgis šokinėja. O tu štai – sveikas, su diplomu, privalai padėti. Gi kraujas nekrenta nuo kraujo.“

„O kur jūs buvote šiuos dvidešimt penkerius metus?“

„Jaunystė – ji tokia… reikėjo gyventi sau. Neturėjau laiko jums. Galvojau, kad vėliau, kada nors…“

„Tai ir eikite „vėliau“. Jūs man – niekas. Eikite ir pamirškite, kaip čia patekti.“

Moteris nurėžė, numurmėjo ką nors apie „nedėkingus“ ir išėjo. Po kelių dienų istorija atsirado socialiniuose tinkluose – Jonas pasidalino ja, nematydamas vardų, bet norėdamas išgirsti kitų nuomonę. Komentarai suskilo.

Vieni rašė: „Ji tiesiog ieško, kas išlaikys senatvėje! Kur ji buvo, kai vaikui reikėjo bent žodžio?“ Kiti – švelniau: „Gal atgailavo, atėjo su viltimi, o jo širdis jau uždaryta…“ Bet dauguma sutarė: tikra meilė – ne žodžiai, o darbai. Ir jei pasirinkai išeiti – nesitikėk, kad tave lauks visą gyvenimą.

O Jonas tik pasakė:

„Šiame name augino vyrą. Ne pagal kraują, o pagal esmę. Ir jei jo gyvenime nebuvo senelės – reiškia, taip buvo geriau. Išėjote tyliai – tai ir negrįžkite garsiai.“

Gyvenimas moko, kad šeimos ryšius kuria ne kraujas, o rūpestis ir atsidavimas. Kas pasėja vėjais, pjaus audrą.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

15 − three =

Pateko į užmarštį: kur buvo šeima, kai jis jos reikėjo?