Mažame miestelyje prie Alytaus, kur senos gatvės kvėpuoja istorija, mano gyvenimas trisdešimt penkerių virto kova už savo orumą. Esu Gabija, ir esu ištekėjusi už Andriaus, žmogaus, kurį myliu visa širdimi. Tačiau jo šeima – motina Aldona, tėvas Vytautas ir sesuo Gintarė – savo pavydo, išdidumo ir nesibaigančio kišimosi mane privertė priimti radikalų sprendimą: visiškai nutraukti su jais bendravimą. Tai buvo mano šauksmis į laisvę, bet skausmas nuo šio žingsnio vis dar skverbiasi į širdį.
Meilė spaudžiant
Kai sutikau Andrių, man buvo dvidešimt aštuoneri. Jis buvo geras, patikimas, su šilta šypsena, kuri verždavo širdį plakti greičiau. Susituokėme po dvejų metų, ir aš buvau pasiruošusi kurti šeimą. Tačiau nuo pat pradžių jo artimieji – motina Aldona, tėvas Vytautas ir sesuo Gintarė – davė man ženklų, kad esu svetima. Jie šypsojosi vestuvėse, bet jų žvilgsniai buvo šalti, pilni vertinimo. Galvojau, kad laikui bėgant jie priims mane. Kaip labai klydau.
Aldona nuo pirmos dienos ėmė kištis: kaip man virti, kaip rengtis, kaip elgtis su Andriumi. „Gabija, tu per daug dirbi, vyrui reikia namų šeimininkės, ne karjeristės“, sakydavo ji, nors aš esu tik laisvai samdoma dizainerė, dirbanti iš namų. Vytautas pritardavo, o Gintarė, jaunesnioji Andriaus sesuo, neslėpdavo pavydo: mūsų butui, mano suknelėms, net mūsų meilei. Jų žodžiai ir elgesys buvo kaip nuodai, lėtai nuodijantys mano gyvenimą.
Pavydas ir išdidumas
Gintarės pavydas buvo aiškiausias. Ji galėjo atėti pas mus ir sarkastiškai pakomentuoti: „O, Gabija, vėl nauja suknelė? Aš tokiom nereikštųsiu.“ Kai nusipirkome automobilį, ji šnypštė: „Andriau, geriau būtum man padėjai, o ne savo žmonai.“ Jos žodžiai skaudino, bet aš tylėjau, nenorėdama ginčų. Aldona buvo gudresnė: viešai mane gyrė, bet namuose kritikavo viską – nuo mano pyragų iki auklėjimo. „Tu nežinai, kaip išlaikyti vyrą“, tvirtindavo ji, nors Andrius su manimi buvo laimingas.
Svočia išdidumas atsiskleidė, kai jis ėmė reikalauti, kad juos finansuotume. „Jūs jauni, uždirbat, o mes su motina pensijoje“, sakydavo Vytautas, nors jie puikiai išsiverdavo. Jie ateidavo neužsikvietę, valgydavo mūsų maistą, pasiimdavo daiktų be leidimo. Kartą Gintarė pasiėmė mano šaliką, pareiškus: „Tau jis ne tikęs, o man kaip tik.“ Aš buvau sukrėsta, bet Andrius tik pečiais patraukė: „Gabij, nekreipk dėmesio, jie tokie.“
Paskutinis lašas
Visko pakako prieš mėnesį. Su Andriumi nusprendėmė imti paskolą naujam namui. Kai Aldona sužinojo, surengė skandalą: „Jūs leidžiat pinigus sau, o mes su tėvu senam name gyvenam!“ Gintarė pridūrė: „Gabija, tai tu jį įkalbėjai, taip? Nori viską sau pasiimti?“ Jų kaltinimai buvo neteisingi – mes metais jiems padėdavom, sau atsidedami nuo poilsio. Bandžiau paaiškinti, bet jie nesiklausė. Vytautas pareiškė: „Jei nepadėsite mums, nebesitikėkite būti mūsų šeimoje.“
Pažvelgiau į Andrių, laukdama, kad jis užtars. Bet jis nutilo, nuleidęs akis. Ši tyla tapo paskutiniu lašu. Supratau: jo šeima niekada manęs nepriims, o jų pavydas ir išdidumas mus slėgs, kol neišsilydysime. Tą vakarą pasakiau Andriui: „Arba renkiesi mane ir mūsų ateitį, arba aš išeinu.“ Jis apkabinau, pažadėjo pasikalbėti su tėvais, bet žinojau, kad to neužteks.
Sprendimas, kuris išgelbėjo
Nusprendžiau visiškai nutraukti bendravimą su jo šeima. Nebeatsakau į Aldonos skambučius, neatidarau durų, kai jie ateina, nesveikinu jų su šventėmis. Tai buvo sunku – nenorėjau būti ta, kuri skaido šeimą. Bet pavargau nuo jų kritikos, jų reikalavimų, bandymų mane apkaltinti. Andrius iš pradžių bandė įtikinti: „Gabij, juk tai tėvai, jie ne iš pikto.“ Bet aš laikiausi savo: „Negaliu gyventi po jų spaudimu.“
Dabar mes su Andriumi mokomės kurti savo gyvenimą be jo šeimos. Jis vis dar su jais bendrauja, bet rečiau, ir aš nekišuosi. Aldona jam skambina, skundžiasi, kad aš „sunaikinau šeimą“, Gintarė rašo piktus pranešimus, o Vytautas tyli, bet jo tyla kalbinga. Žinau, kad jie kaltina mane, bet nejaučiu kaltės. Jaučiuosi laisva.
Skausmas ir viltis
Ši istorija – mano šauksmis į teisę būti savimi. Andriaus šeimos pavydas, išdidumas ir kišimasis beveik mane sunaikino. Myliu vyrą, bet negaliu aukotis dėl jo artimųjų. Trisdešimt penkerių noriu gyventi pasaulyje, kuriame mane gerbia, kur mano darbas, svajonės, meilė turi reikšmę. Santykių su jais nutraukimas – ne vieta, o pradžia. Nežinau, kaip klostysis santykiai su Andriumi, bet žinau, kad nebeleisiu niekam mindyti savo orumo.
Galbūt Aldona, Vytautas ir Gintarė kada nors supras, ką prarado. O gal ir ne. Bet aš žengiu pirmyn, laikydama Andriaus ranką ir tikiuosi, kad sukursime savo šeimą – be pavydo, be išdidumo, be svetimų nuomonių. Aš esu Gabija, ir pasirinkau save.