Vakar įrašiau šį dienoraštį, ir mano širdis vis dar kupina skausmo.
Prie pat Klaipėdos, kur jūros vėjas neša laisvės kvapą, mano 58-erių gyvenimas tamsus dėl žmonių, kuriuos laikiau šeima, apgaulės. Aš esu Ramunė Didžiulienė, Petro Didžiulio žmona ir mūsų vienintelio sūnaus Dariaus motina. Per jo sužadėtuves su Gabriele jos tėvai žadėjo auksines kalnas: „Jūsų sūnus persikels į rūmus, mes padėsime kuo galėsime“. Bet jų žodžiai pasirodė tušti, o pagalba – tik priežastis juoktis ir žeminant. Dabar aš stoviu prieš pasirinkimą: tylėti dėl sūnaus ar kovoti už teisybę.
**Sūnus, už kurį gyvenome**
Darius – mūsų didžiausias pasididžiavimas. Su Petru jį auginome kaimelyje, kukliame name, kur kiekvienas centas buvo skaičiuojamas. Jis išaugo protingas, darbštus, baigė universitetą, o dabar dirba inžinieriumi Klaipėdoje. Trisdešimties jis sutiko Gabrielę, merginą iš miesto, ir įsimylėjo. Džiaugėmės už jį, nors jos šeima iškart atrodė kita – mištiška, ambicinga. Per sužadėtuvės jos tėvai, Algirdas ir Rasa, gyrėsi savo butu, pažintimis, galimybėmis. „Dariui pasisekė, jis persikels į rūmus, nesijaudinkite, mes padėsime“, – kalbėjo jie, ir mes patikėjome.
Gabrielė atrodė miela: šypsanti, mandagi, išsilavinusi. Galvojome, kad ji bus gera mūsų sūnui žmona. Vestuvės buvo puikios, mes su Petru atidavėme visas santaupas, net skolintas pinigus, kad nepažemintume savęs. Jos tėvai žadėjo: „Mes taip prisidėsime, padėsime jaunai šeimai“. Bet po vestuvių jų „pagalba“ virto košmaru, kuris sugriovė mūsų pasitikėjimą.
**Melo atskleidimas**
Darius su Gabrielė persikėlė gyventi pas jos tėvus – į tą patį butą, kurį sužadėtuvėse vadino „rūmais“. Tikėjomės, kad tai erdvus būstas, kur jauniesiems bus patogu. Tačiau pasirodė, kad tai senas triviečio butas, kuriame gyvena patys svainiai, jų jaunesnė duktė su vyru ir vaiku, o dabar dar ir Darius su Gabrielė. Septyni žmonės kamštyje, su viena vonia ir virtuve! Darius su Gabrielė miega mažame kambaryje, o jų daiktai sukrauti kampe. Kokie čia rūmai? Tai komunalinis būstas, o ne jaunųjų šeimos namai.
Svainiai ne tik nepadėjo, kaip žadėjo, bet ir pradėjo Darių naudoti. Algirdas reikalauja, kad jis taisytų jų mašiną, vežiotų į vasarnamį, padėtų su remontu. Rasa verčia Gabrielę ir Darių mokėti komunalinius už visus, nors jie vos suduria galą su galu. „Juk gyvenate mūsų bute, būkite dėkingi“, – sako jie. Darius, mūsų geras sūnus, tyli, kad nekiltų konfliktų, bet matau, kaip jis išvargęs.
Dar blogiausia – jų požiūris į mus. Kai atvažiuojame svečiuose, svainiai žiūri iš aukšto. „Jūs iš kaimo, jums miesto gyvenimo nesuprasti“, – kartą mesti Rasa. Jie juokiasi iš mūsų akcento, drabužių, net iš to, kad atvežėm savo skaldytų agurkų. Jų jaunesnė duktė, Greta, atvirai mus vadina „kaimiečiais“. Kentėjau dėl Dariaus, bet jų išsižaginimai – kaip peilis širdyje.
**Skausmas už sūnų**
Darius pasikeitė. Jis tapo tylus, pavargęs. Pasakoja, kad Gabrielė dažnai barnijasi dėl tėvų, bet prašo nesikišti. „Mam, aš pats susitvarkysiu“, – sako jis, bet matau, kad skęsta. Jie su Gabrielė norėtų išsinuomoti butą, bet svainiai spaudžia: „Kur jūs dingsite? Juk neturite nieko“. Mes su Petru norėtume padėti pinigais, bet mūsų santaupos išleistos vestuvėms, o pensija vos užteka. Jaučiuosi bejėgė, matydama, kaip mano sūnų išnaudojama.
Bandžiau kalbėti su Gabrielė. „Tavo tėvai žadėjo pagalbos, bet tik apsunkina jūsų gyvenimą“, – pasakiau. Ji linktelėjo, bet atsakė: „Jie tokie, aš jų nepakeisiu“. Jos silpnumas mane nuvylė. Tikėjausi, kad ji bus su Dariu, bet ji leidžia savo tėvams manipuliuoti juo. Petras, mano vyras, pyksta: „Ramūnė, nereikėjo tikėti jų pasakų“. Bet kaip mes galėjome žinoti, kad jų žodžiai – melas?
**Ką daryti?**
Nežinau, kaip padėti sūnui. Pakalbėti su svainiais? Bet jie nesiklauso, laiko mus žemesniais. Įtikinti Darių išeiti? Jis myli Gabrielę ir nenori ginčų. Ar tylėti, kad nesugriautų jo šeimos? Bet kiekviena diena, kai jis gyvena šiame pragare, mano širdis plyšta. Draugės pataria: „Paimk sūnų namo, tegul pradeda iš naujo“. Bet jis suaugęs, ir aš negaliu už jį spręsti.
Būdama 58-erių noriu matyti Darių laimingą, savo namuose, su žmona, kuri jį palaikys. Bet svainiai savo pažadais įvijo jį į spąstus, o jų išsižaginimai žemina mus visus. Jaučiuosi apgauta, bet labiausiai bijau už sūnų. Kaip jį apginti neprarandant? Kaip priversti svainius atsakyti už jų melą?
**Mano šauksmas dėl teisybės**
Ši istorija – mano šauksmas dėl teisingumo. Algirdas ir Rasa galbūt nenorėjo blogo, bet jų melas ir išdidumas griovė mano sūnaus gyvenimą. Darius galbūt myli Gabrielę, bet jo tyla daro jį jos šeimos įkaitiu. Aš noriu, kad mano sūnus gyventų pasaulyje, kuriame jį gerbia, kuriame jo namas – ne ankšta narvelis, o tvirtovė. Tegul ši kova bus sunki, bet aš surasiu būdą jį apgBet šiandien nusprendžiau – nebegalėsiu tylėti, nes mylėti sūnų reiškia kovoti už jo laimę.