Pažiūrėsime, kas labiau susitvarkys be kito: vyras ar aš.

Vyras pasakė, kad be manęs jis susitvarkys, o aš be jo – ne. Na, pažiūrėsime.

Po aštuonerių santuokos metų aš, Gabija, galiausiai išsilaisvinau nuo stereotipų, kuriuos mane įskiepydavo mama, močiutė ir uošvė. Jos visuomet kartodavo, kad gera žmona – tai moteris, kuri viskam spėja: dirba, augina vaikus, namus laiko tvarkingus, gamina skanius pietus, o vyras visada vaikšto išlygintais marškiniais, sotus ir patenkintas. Stengiausi atitikti šį idealą, bet mano vyras, Rolandas, nevertino mano pastangų. Jis priprato, kad viską darau pati, ir net nepastebėdavo, kaip išsekstu. Pavargau – pavargau būti nematoma, pavargau nešti viską ant savo pečių.

Akyse visuomet stovėjo mano šeimos pavyzdžiai. Mama, močiutė, vyresnioji sesuo Aušra – visos jos buvo tobulomis šeimininkėmis, gyvenusomis šeimos labui. Mama dirbo mokykloje, grįždavo namo pietums, gamindavo maistą, o vėliau iki vidurnakčio tikrindavo sąsiuvinius. Niekas to nelaikė didvyrišku poelgiu – tai buvo jos „moterų dalis“. Tėtis iki šiol nežino, kur laikomi jo kojinės. Mama jam atneša batelius, padengia stalą, patiekia vakarienę. Niekada nemačiau, kad jis paimtų šiūkštę ar šluostę. Taip, jis daug dirbo, vėlai grįždavo, bet gerai uždirbdavo. Dėl to jis nupirko mums su seserim butus. Mama galėtų nedirbti, bet galvojo, kad jos indėlis į šeimos biudžetą svarbus. Taip ją auklėjo močiutė, o mama – mus.

Aušra, mano vyresnioji sesuo, ištekėjo penkeriais metais anksčiau ir viskuo sekdavo mamą. Ji mokėsi pedagogikos, pagimdė du vaikus ir savo namus pavertė tvarkos pavyzdžiu. Kai jos aplankydavau, viskas ten nurdėjo: vaikai prižiūrėti, namai blizga, ant stalo šviežios bandelės. Po vestuvių ir aš svajojau apie tokią šeimą. Norėjau būti tobula žmona, viską daryti pati. Bet Rolandas, skirtingai nei mano tėtis ar sesers vyras, neuždirbdavo daug. Jis dažnai grįždavo vėlai, tačiau jo atlyginimas nepadengdavo visų mūsų poreikių. Ramindavau jį, sakydavau, kad jis talentingas ir laikui bėgant padarys karjerą. O pati sukiojausi kaip voverė ratelyje.

Rolandas nedėjo jokios pagalbos namuose. Iki santuokos jis gyveno su tėvais, o jo mama, Danutė, saugojo sūnų nuo „moteriškų“ darbų. Jos nuomone, vyras turi taisyti, remontuoti ir nešti sunkumus. Bet Rolandas turėjo išvaržą, tad ir sunkiais daiktais neteko užsiimti. Per aštuonerius metus padarėme vieną remontą, ir tai pasamdėme meistrus. O aš kankinausi, kad viskas būtų tobula: valydavau, virdavau, skalbdavau, lygindavau. Norėjau būti ta pati „gera žmona“, tačiau jėgos mažėjo kiekvieną dieną.

Prieš dvejus metus pagimdžiau antrą vaiką. Nėštumas ir gimdymas buvo sunkus, vos galu judėjau, bet Rolandas, užuot tapęs mano parama, ėmė niurnėti. Nerimino neskanus sriubas, nelyginti marškiniai, dulkės lentynose. Aš, išsekusi, su kūdikiu rankose, stengiausiu viską traukti kaip anksčiau. Mama ir uošvė vienu balsu kartodavo, kad aš nedarau nieko ypatingo – tai įprasta moters rolė. Tikėjau jomis, nors viduje augo jausmas, kad skęstu po jų lūkesčių naštos.

Viskas pasikeitė, kai mano septynmetis sūnus, Martynas, atsisakė surinkti žaislus, pareiškęs: „Tai moteriškas darbas, mama surinks“. Jis pakartojo tėčio žodžius. Tą akimirką kažkas manęs sulaužė. Jei būčiau kitokioje nuotaikoje, galbūt nusičiauptum, bet tada mane užplūdo rūstybė ir neviltis. Rėkiau, verkiau, negalėdama sustoti. Tai buvo ne tik histerija – tai buvo išvargusios sielos šauksmas, kuri jaučiasi nematoma. Susitvardžiau tik po valandos, bet supratau: taip toliau negali tęstis.

Vakare nusprendžiau pasikalbėti su Rolandu. Nusiraminusi norėjau paaiškinti, kaip man sunku, kaip aš dusinu be jo pagalbos. Neprašiau, kad jis imtų viską ant savęs – tik padalintum krūvį: apsipirktų, pasedėtų su vaikais, kad galėčiau nusiprausti, kartą per savaitę pasivalytų butą. Bet jis nutraukė mane: „Su kuo tu nebespėji? Su vaikais? Su valymu? Su virimu? Aš tave išlaikau, kol tu dekretuoju, o tu nori, kad aš daryčiau tavo darbą? O ką tu darysi – gulėsi ant sofos?“ Jo žodžiai skaudino kaip peilis. Jis manęs neišklausė, nenorėjo suprasti. Pykčio pabaigoje jis užmetė: „Aš be tavęs susitvarkysiu, o tu be manęs – ne“. Na, pažiūrėsime.

Nuo tos dienos nusprendžiau: gana. Grįžau į darbą pusė etato. Anksčiau daviau angliškas pamokas, ir dabar vėl pradėjau jas vesti. Mūsų namuose prasidėjo šaltas karas. Nustojau bėgioti už Rolando: nebegaminau jam maisto, neskalbdavau, nelygindavau jo drabužių. Gamindavau tik sau ir vaikams, skalbdavau jų rūbus. Jis norėjo gyventi be manęs? Tebūnie. Mama ir sesuo atsisakė padėti su vaikais, kaltindamos mane santuokos griovime. „Kokia kvailystė – nepašerti vyro! Jis teisus, tu pati kalta. Dirbai, prižiūrėjai namą ir nieko, gyva“, – kartodavo jos. „Tu moteris, kantrėk, tai tavo likimas“, – pridūrė mama. Jai tai buvo norma, bet man – žeminimas.

Padėjo draugė Rūta, su kuria dirbome mokykloje. Ji sutiko prižiūrėti jaunesnį vaiką,Pačioje pabaigoje supratau, kad laisvę galima iškovosIr taip, aš ją iškovojau.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

3 × three =

Pažiūrėsime, kas labiau susitvarkys be kito: vyras ar aš.