Šiandien noriu pasidalinti istorija, kuri pakeitė mano gyvenimą. Rašau šį dienoraštį kaip žmogus, kuris ilgą laiką slėpė širdies skausmus, bet pagaliau rado drąsą juos išreikšti.
Prieš kelias savaites parke prie ežero mačiau mergaitę, sėdėjusią ant suolėlio ir maitinančią duonės trupinėlis žąsis. Ji buvo labai atvira, ir trečią kartą ją pamatęs supratau, kodėl ji man toks artimas žmogus – ji buvo lyg mažoji aš.
Jos tėvai išsiskyrė, mama ištekėjo ir išvyko į užsienį, o tėvas gyvena su kita ponia (kaip man pasakė pati Monika – taip mergaitė vardu).
Tėvas su Greta susilaukė sūnaus, kurį pavadino Dovilų… Žvelgdamas į šią mažylę, mačiau save.
Kaip jai padėti? Kaip padaryti, kad trisdešimt penkerių ji nerašytų tokių žodžių kaip aš…
„Moni, aš dirbu vaikų menų centre. Ar norėtum išmokti piešti?“
„Taip!“ – linksmai linktėjo ji.
Nuvykome į jos namus ir pasiūliau išsekusiai mergaitei, kad jos dukrelė lankytų mūsų studiją. Apsimetinėjau, nežinąs, kad tai yra pati.
„Viskas nemokama, tereikia tėvų sutikimo“, – melavau.
„Aš jai ne motina. Gerai, kai grįš vyras, pasvarstysime“, – atsakė ji.
Kitą dieną Monika atėjo į mūsų studiją.
Stengiausi nukreipti ją teisinga linkme – ji tikrai puikiai piešė, o dar ir gražiai dainavo. Susitaręs su kolegomis, įtraukėme ją į visas galimas veiklas.
Nesakykit, kad tai neįmanoma. Jei norisi, viskas įmanoma…
Stojau mergaitei tai, ko pats neturėjau – bendravimo, supratimo, kad ir tu esi svarbi šioje visatoje, o ne tik mergaitė, kuriai staiga niekas nereikalinga.
Mes su šia mažyle traukėmės vienas prie kito. Tėvas ir pati manė, kad esu socialinis pedagogas, priskirtas jų vaikui.
Ar jie buvo naivūs, ar… abejingi?
Tikriausiai antrasis. Monika – likutis, atėjęs iš vyro praeities. O ką daryti? Tenka pakęsti. Mama pasitraukė – siunčia pinigus, dovanoja drabužius, atvažiuoja kartą per metus, bet niekada nepasisiima su savimi.
Kodėl? Nes jos vyras nenori svetimų vaikų. Jis nori savų.
O tėvas… jis gi „myli“ Moniką… jis toks didvyris, vienas temdantis šį kryžių – Moniką.
Ji nuostabi, bet tik man ir mūsų centro mokytojams. Nežinome, kokia ji namuose. Galbūt nepakenčiama, pikta ir erzina, nes ji – tik papildoma našta. Nereikalinga.
Kaip ir aš…
„Deimantai, kodėl tu nesusituoki su Tadu?“
„Ką? Apie ką tu?“ – nustebęs žvelgiau į mažylę. Iš kur tai atėjo?
„Na…“, – pečiais patraukė ji, – „visi mato, kad jis tave myli, o tu… sniego karalienė…“
Meno centre dirbu iš širdies, galima sakyti. Bandau gydyti save. Bet negaliu sau padėti. Pradėjau šį dienoraštį, nes man reikėjo pagalbos… Bėgioju gelbėti kitus, bet ne save.
Monyje aš pamačiau tą pačią mažą mergaitę, kuriai kadaise taip reikėjo pagalbos.
Bandžiau. Sąžiningai bandžiau sutvarkyti santykius su abiem savo šeimomis.
Tėvas, jo žmona ir mano pusiau sesuo (na, ji man visai ne sesuo)… Jie… Tėvas susirinko drąsBet dabar, kai žvelgiu į Tado šypseną ir jaučiu, kaip mano širdis atsipalaiduoja, suprantu, kad galiausiai radau tą vietą, kur viskas yra taip, kaip turėtų būti.