— Supranti, mane erzina, kad tu turi pinigų!
— Erzina?!
— Taip!
Gabija nieko neatsakė, tyliai pasisuko ant kulniukų ir nuėjo tolyn nuo tos vietos. Ji buvo siaubingai suirzusi, bet kas čia padarysi? Ir kam?
Gabija visada siekė visko pati. Mokykloje stengdavosi gauti tik dešimtukus, kas kartais stebindavo mokytojus ir klasės draugus. Ji buvo viena iš tų, kurios verkdavo už devynuką. Bendramoksliai sukždavo pirštais prie smilkinio ir slapta pavydėdavo Gabijos įvertinimų. Jie ir už juos būtų džiaugęsi. O mokytojai dūsaudavo ir sakydavo, kad nereikia taip užsikabinti, kartais pasitaiko klaidų, nieko baisaus, o dešimtuką galima gauti kitą kartą. Bet Gabijai reikėjo jo tuoj pat. Dabar.
Grįžusi namo, ji iš karto ėmėsi už namų darbų. Mama ir senelė stebėdavosi, žiūrėdamos į ją.
— Išeik pasivaikščioti, Gabijele! Oras toks gražus, — sakydavo senelė.
— Rytoj kontrolinis. Reikia ruoštis, — atsakydavo mergina.
Nusviedusi per petį savo gražų kasą, ji griebdavosi už vadovėlių. O dar ji labai mėgo skaityti knygas.
— Regėjimą sugadinsi! Sakiau tau, negalima tiek sėdėti prie knygų! — nerimaudavo mama.
— Na, dar truputėlį! Labai įdomu, — maldaudavo Gabija, prisiglaudusi prie knygos, kurią ką tik voratškiai skaitė.
Mama papurtydavo galvą ir eidavo į virtuvę. Ten su senelė kalbėdavosi apie tai, kokią šviesią ateitį laukia jų mergaitė.
— Tik ne vien sveikatos sąskaita! — visuomet pridurdavo senelė. — Duok Dieve…
Žinoma, Gabija baigė mokyklą su aukso medaliu. Ėmė į prestižinį universitetą, išlaikiusi aukštą konkursą. Ir ten mokėsi puikiai.
Darbo merginai ieškoti nereikėjo. Ją iškart pakvietė dirbti vos tik apgynus diplomas. Net teko rinktis tarp dviejų pasiūlymų. Pasirinko arčiau namų.
Su jos darbštumu ir užsispyrimu karjera klostėsi puikiai. Pastangos buvo įvertinamos, atlyginimas kėlėsi. Netrukus Gabija nusipirko butą Vilniuje ir išsikraustė nuo mamos bei senelės.
— Ak, anūke, — dūsavo senelė, — Jau seniai suaugusi, nori gyventi viena, suprantu… Bet mes tavimi labai ilgėsimės!
— Nesijaudink, močiute! Dažnai važiuosiu, juk gyvename tame pačiame mieste, ne už šimto kilometrų, — šypsodamasi kalbėdavo Gabija ir apkabindavo senelę.
— Tik jei jaunikis pasirodys, atvesk į svečius, kad pažiūrėtume, — šypsodamasi ir tuo pat metu nušluostydama ašarą, sakydavo senelė. — Tokia graži merga, su pinigais – greitai išnaudos. O aš turiu ašmenį vietoj akių – iš karto pažįstu nesąžiningus.
— Na, ko tu, močiutė, aš ir pati ne kvailė. Pastebėsiu.
— Žiūrėk, kaip viena pastebėjo, — niurzgėdavo senelė ir reikšmingai žvelgdavo į Gabijos mamą Laimą, o ši pykdavosi:
— Mam, nuo ko tu viską primeni?! Visą gyvenimą man įsikibs?
Gabijos mama nemėgo kalbėti apie savo buvusį mylimąjį. Tą, kuriam kadaise prarado galvą ir nuo kurio gimė Gabija. Slėpė nuo motinos pažintį su juo, o jis apgavo merginą ir pasirodė esąs ne tas, už ką save išėjo. Vėliau išvis pateko į kalėjimą. Iš ten ir parašė Lai