Pilkė pelė
Aistė pažvelgė pro langą. Kieme žaisdavo maži vaikai. Jų mamos stovėjo netoliese ir kažką aptarinėjo, kartu prižiūrėdamos vaikus. Suoliukas prie įėjimo buvo baltai apibertas sniego.
Aistė greitai apsivilko juodais batais, ruda paltu, tokios pačios spalvos megztine kepure, paėmė juodą odinį rankinį ir išėjo iš buto. Akimirką pristovėjo, klausydamasi, ar laiptinėje nesigirs žingsnių ar balsų, užrakino duris ir nusileido laiptais.
Iš tolo ją būtų galima paimti už senutę. Tik iš arti pamatytum, jog jai apie penkiasdešimt, gal net mažiau. Veidas neišraiškingas, su mažomis akutėmis ir plonomis lūpomis. Pažiūrėtum – ir po sekundės pamirštum.
Į šį namą ji atsikraustė prieš dvidešimt penkerius metus. Su niekuo nesisiekė, visų vengė. Iš pradžių, kaip įprasta, kaimynai užsukaudavo: svogūno paprašydavo, stiklinės miltų, kai nespėdavo į parduotuvę. Aistė duris atidarydavo vos ant grandinėlės, jei iš vis atidarydavo, sakydavo, kad nieko neturi, ir užsidarydavo. Netrukus kaimynai nustojo kreiptis.
Niekas nematė, kad ją lankytų svečiai. Atrodė, jog ji visiškai viena šiame pasaulyje, todėl tokia bijuli ir uždara.
Žinoma, ji turėjo giminių. Mažame provincijos miestelyje gyveno jaunesnė sesuo su šeima. Bet Aistė su ja nelaikė ryšio. Gal dėl to, kad visas grožis atiteko būtent seseriai. Kas žino?
Svetimo žmogaus pėda retai žengdavo į jos butą. Nebent suvirintojas užsukdavo ar dujų tarnybos darbuotojas patikrinimui. Aistė visada prašydavo parodyti pažymėjimą, kruopščiai jį peržiūrėdavo, kartais net paskambindavo į kontorą, kad patikrintų asmens tapatybę.
Niekam piktadarys nepadarydavo. Šiurkščio žodžio nepasakydavo, neplepadavo, o ir bendrauti su niekuo nesistengdavo. Pasisveikindavo ir eidavo toliau, nuleidusi galvą.
Už akių kieme ir darbe ją vadino “mėlyna kojine”, pilką pele arba senamerge. Visą gyvenimą dirbo toje pačioje įmonėje – buhaltere. Sėdėdavo prie stalo susikaupus, bet darbą atlikdavo skrupulingai ir laiku, todėl viršininkai ją gerbdavo ir pakeldavo. Visada vilkėdavo tamsų, rimtą suknelę, vieną šukuoseną – glotniai užšukšniuotus plaukus, sugrūstus į mažą kuodelę pakaušyje.
Apie trisdešimt jai užsikrėtė noro turėti vaiką. Savęs dėlei. Tuomet jos gyvenime pasirodė vienintelis vyras – vairuotojas Vytas. Užsukdavo pas ją retkarčiais. Ji pirkdavo jam marškinius, kuriuos jis pas ją palikdavo. Jis buvo vedęs.
Ar žmona sužinojo apie Vyto romaną su buhaltere, ar kokie nors “malonūs” kolegos atskleidė – bet po dviejų mėnesių Vytas išėjo iš darbo ir dingo nežinoma kryptimi. O Aistė taip ir nepastojo. Tai buvo vienintelė jos meilė.
Ji greitai apsitvarkė, nusprendusi, kad taip geriau. Vienai sunku auginti vaiką, o ir nežinia, koks išaugtų sūnus. O dukters ji visai nenorėjo. Kam gimdyti į šį pasaulį dar vieną tokią pat negražią, vienišą sielą kaip ji pati?
Kartą parduotuvėje prikrovė pilną maišelį maisto. Priėjo vyras ir pasiūlė padėti nunešti namo.
“Aš pati,” atsakė Aistė ir pažvelgė taip, kad jis tuoj pat atsitraukė.
“Šiukšlė viena. Padės jis man. Po to užmuš, apiplėš ir atsisveikink. Ne tokią rado,” galvojo ji grįždama namo.
Apgaudinėti jos buvo neįmanoma. Mintyse skaičiuodavo kaip skaičiuotuvas. Kasininkė išspausdavo čekį, o Aistė akimirksniu galėjo pasakyti, kiek ši jos apgavo. Neskųsdavosi, nerėkdavo, tik žiūrėdavo savo šaltomis, griežtomis akimis. Kasininkė susimąstydavo, perskaičiuodavo ir grąžindavo pinigus.
Kartą šeštadienio rytą, netrukus prieš Kalėdas, jos bute suskambėjo drovus skambutis. Aistė palaukė, prislausdama. Skambutis pasikartojo. Ji priėjo prie durų ir pažvelgė pro akinį. Iš pradžių jai pasirodė, kad laiptinėje stovi jaunesnė sesuo.
“Kas?” paklausė Aistė, o širdis staiga nerimastingai pap”Kai sniegas toliau tyliai krito, Aistė pajuto, kad po ilgų metų vienatvės galiausiai atrado šiltą širdies šilumą.”