Po dvylikos metų santuokoje aš pagaliau supratau, ką reiškia tikras poilsis.
Neskubėkite manęs smerkti – aš nesu nei lengvabūdė žmona, nei bėganti nuo šeimos pareigų. Esu tiesiog moteris, kuri po dvylikos santuokos metų suvokė vieną paprastą, bet išganingą tiesą: būti gera žmona ir motina galima tik tada, kai mokame tikrai pailsėti – ne virtuvėje prie puodų, ne su skuduru rankoje, ne klausantis vyro priekaištų ir vaikų kaprizų, o skiriant laiką tik sau… arba bent jau be jų.
Esu Aistė, man 38 metai, gyvenu Kaune. Esu paprasta moteris, iš pažiūros niekuo neišsiskirianti. Turiu vyrą, du mokyklinio amžiaus sūnūs, dirbu apskaitoje. Viskas kaip pas visus: ryte – pusryčiai, vaikus išleisti į mokyklą, skubėti į darbą, vakare – vakarienė, skalbimas, namų darbai, beprasmiški pokalbiai prie televizoriaus. Kiekviena diena – kaip iš pavyzdžio.
Jūrą myliu nuo vaikystės, ji man – tarsi gyvenimo gurkšnis. Bet mano vyrui saulė nepatinka, tiksliau sakant – jis alergiškas. Iškart išberia, jam niežti, burba. O vaikai… na, vaikai yra vaikai. Jiems tik saldumynai rūpi, gulėti su planšetėmis ir skųstis, kad nuobodu.
Šią vasarą nutiko neįtikėtina. Sužinojęs, kad Palangoje karščiai bus rekordiniai, mano vyras pasakė: „Geriau liksiu namie.“ Berniukai taip pat atsisakė kelionės – norėjo vykti į vasaros stovyklą su draugais. Ir tada mano draugė Violeta pasiūlė:
– Teta turi laisvą butą Nidoje. Važiuokime kartu? Pasiimsime dar tavo seserį Rūtą – pasilinksminsime!
Ir štai mes trise – aš, Violeta ir Rūta – riedame keliu link pajūrio. Automobilyje muzika, juokas, pokalbiai iki užkimimo. Lyg būtume pabėgusios iš kasdienybės triukšmo.
Nidoje mūsų laukė jūra, karštis, ramybė. Pažadėjome sau: jokios mėsos, jokios tvarkos – tik arbūzai, agurkai, pomidorai ir pabėgimai į rytinį paplūdimį. Miegojome vėsiose pataluose, anksti kėlėmės ir ėjome basos smėliu. Nėrėme į sūrias bangas, deginomės iki traškėjimo ir juokėmės kaip merginos.
Tai buvo mano dešimt laisvės dienų. Niekas neprašė kepti blynų, nedarė scenų prie ledų kiosko ir nekalbėjo apie smėlį rankšluosčiuose. Nei vieno „Mama, jis mane užgriovė!“, nei „Kodėl vėl daržovės?!“
Žinoma, atsirado „gerbėjų“ – paplūdimio tipų su įdegiu ir alkoholio kvapu. Bet greitai jiems paaiškindavome: mūsų tai nedomina. Mes čia ne medžioklei, mes – poilsiui. Visos trys esame ištekėjusios, mylime savo vyrus. Paprasčiausiai išlindome atsikvėpti.
Grįžau namo atsinaujinusi. Įdegusi. Lieknėję. Ir… laiminga. Svarbiausia – su tvirtu pasiryžimu: tokios 10 dienų turiu turėti kasmet. Ne flirtui, ne pabėgimui. Sau. Kad sugrįžti namo ne kaip išvargusi citrinos žievelė, o kaip gyva moteris.
Nenoriu daugiau atostogų, kai keičiasi tik sienos, o ne pareigos. Nenoriu gabenti vaikų lagaminų, maitinti vyrą triskart per dieną ir pavargti ant trečios dienos.
Kiekvienai moteriai reikalinga jos asmeninė vasara. Be kaltės jausmo. Be baimės, ką „kiti pagalvos“. Nes, patikėkite, niekas nenori piktos, pavargusios, užspaustos žmonos.
Taigi, mano mielos, nebijokite. Paimkite pauzę. Keliaukite. Persikraukite. Šypsokitės. Tik tada tikrai suprasite, kaip svarbu pailsėti… nuo paties žmonos ir mamos vaidmens.
Tegu tai būna jūsų asmeninis ritualas. Jūsų asmeninė sala. Jūsų jūra – be priekaištų, be triukšmingų reikalavimų. Tik jūs, vėjas, saulė ir ramus džiaugsmas širdyje.