Dešimt dienų vėliau: Namai tušti
Gabija, grįžusi iš darbo į jų nedidelį butą Kaune, sustojo prie durų. Kažkas buvo ne taip. Ji apėjo kambarius, o širdį sukrėtė skausmas: dingo vyro daiktai – vasariniai drabužiai, skustuvas, dantų šepetėlis. Ji stovėjo miegamajame, jaučianti, kaip ašaros degina akis. Jis vis dėlto tai padarė. Išėjo, paliko ją, net nepasakęs nė žodžio.
Dar prieš kelis mėnesius ji ir Andrius svajojo apie atostogas. Jis primygtinai reikalavo užsienio kurorto, o Gabija, įkvėpta, palaikė jį. Ji jau matė save šiltame pajūryje, vaikščiojančią auksiniu smėliu, girdinčią bangų šurmulį. Jie sutarė, kad kiekvienas nusipirks kelionę už savo pinigus – jų šeimoje biudžetas visada buvo atskiras. Gabija buvo įpratusi prie to, nors kartais tai jai buvo sunku.
Tačiau neseniai ji išleido visus santaupus operacijai. Andrius žinojo apie tai, bet vis tiek paklausė, kur ji paims pinigų atostogoms. Jo žodžiai sukirtė kaip peilis. Gabija, prarydama puikybę, paprašė jo paskolinti trūkstamą sumą. Ji pažadėjo viską grąžinti po vasaros premijos darbe. Bet jis tik pečiais patraukė ir įsmeigė akis į nešiojamą kompiuterį, mumbling kažką neaiškaus.
Andrius turėjo geležinę taisyklę: niekam nesiskolinti. Bet ar ji ne jo žmona? Ne ta, dėl kurios galima pažeisti kvailus principus? Normalios šeimos tokių klausimų nekyla, o jų… Gabijai kartais tekdavo išmaldauti iš vyro pinigų net maistui. Taip, būdavo ir taip. Ji jautėsi pažeminta, bet vis tiek tikėjosi, kad jis pasikeis.
Ji ne kartą bandė kalbėtis, prašė pagalbos su finansais, bet Andrius tylėjo. Jis kartodavo, kad atostogų niekas neatšaukia, bet jo žodžiai skambėjo tuščiai. Gabija laukė, kūrė planus, kol galiausiai prasidėjo jo atostogos. Ir jis išvyko. Vienas. Be jos.
Kai Gabija suprato, kad vyras pabėgo į kurortą vienas, neperspėjęs, jos pasaulis sugriuvo. Jis ne tik išvažiavo – jis išdavė ją, pasirinkdamas savo pinigus ir komfortą vietoj jų šeimos. Įsikibo našta, ašaros tekėjo veidu, kol ji sėdėjo duslioje bute, kur kiekvienas kampas priminė apie jį. Ji paskambino mamai ir, uždususi nuo verksmo, papasakojo viską.
– Kaip jis galėjo, Gabijele? – motinos balsas drebėjo nuo pykčio. – Pas mus su tėvu nieko panašaus nebuvo, viską dalijomės pusiau. Atvažiuok pas mane, dukrele. Ką ten viena keturiuose sienuose veiksi?
Gabija sutiko. Ji negalėjo likti bute, prisotintame išdavystės. Surinkusi daiktus, išvažiavo pas motiną į priemiestį. Ten, gimtuosiuose sienose, ji pirmą kartą po ilgo laiko pajuto šilumą. Po kelių dienų jos brolis Darius su žmona paskelbė, kad vyksta prie jūros. Močiutė, pastebėjusi jos liūdesį, pasiūlė:
– Gabij, važiuok su mumis! Gana liūdėti!
Gabija buvo sukrėsta iki ašarų. Šie žodžiai, tokie paprasti ir nuoširdūs, privertė ją suprasti, koks svetimas jai tapo vyras. Andrius niekada jos nevertino, nebuvo pasiruošęs aukotis dėl jų ateities. Jis gyveno sau, o ji visą tą laiką apgaudinėjo save, tikėdama jų meile.
Prie jūros Gabija pagaliau atsikvėpė pilna krūtine. Ji juokėsi su sūnėnais, vaikščiojo paplūdimiu, o skausmas krūtinėje palengva slopo. Ji suprato: kelio atgal nėra. Andrius parodė, kas jis yra, ir ji nebenorėjo būti jo šešėlis. Grįžusi pas motiną, priėmė sprendimą. Surinkusi savo daiktus iš jų buto, ant virtuvės stalo paliko užrašą:
„Aš išėjau. Daiktus pasiėmiau. Laukiau skyrybų. Tikiuosi, gerai pailsėjai.“
Po dešimties dienų Andrius grįžo į Kauną. Jis stovėjo prieš jų buto duris, sumišęs krapštydamas kišenes – raktais, kaip užburtu, dingus. Kaimynė, pasigailėjusi, davė atsarginį rinkinį. Jis įėjo į namus, bet jo pasitiko knibždėjanti tyla. Gabijos nebuvo. Ant stalo gulėjo užrašas, ir kiekvienas žodis jame buvo kaip smūgis.
Andrius susmuko ant kėdės, sugniaužęs popierių drebėjančiuose rankose. Jis suprato, ką padarė, bet buvo per vėlu. Gabija, kurią jis laikė savo šešėliu, išėjo, palikusi už save tuščumą. Ji pasirinko save, ir jis žinojo: jos nebegrąžinsi.
Kartais tikrąją vertę supranti tik tada, kai prarandi tai, ką turėjai.