„Po ligos vyras tapo kitu žmogumi: jis pamišo, o aš pabėgau“

Dar metai atgal aš būčiau nusijuokusi, jei kas nors būtų pasakęs, kad paliksiu Antaną. Vyras, su kuriuo praleidau dvylika metų, kurį idealizavau. Žmogus, apie kurį visos mano draugės sakydavo: „Tau tiesiog neįtikėtinai pasisekė“. Jis tikrai buvo mano viskas. Rūpestingas, patikimas, švelnus, dėmesingas tupinėtas. Gyvenome kaip pasakose. O dabar gyvenu su seserimi Vilniaus rajone, su dviem vaikais ir mintimi, kad tai buvo vienintelis būdas išgyventi.

Kai susituokėme, viskas buvo kaip visur: pradėjome, nuo mažo, nusipirkome vieno kambario butą, po to – Antanas pardavė tą butą ir mes paėmėme paskolą erdvesniam trijų kambarių būstui. Padarėme remontą, nusipirkome baldus, pradėjome gyventi patogiai. Du sūnūs, devynerių ir ketverių metų. Dirbau vaikų meno mokykloje, vedžiojau būrelius – ne dėl pinigų, o todėl, kad mylėjau savo darbą. Antanas nešė į namus stabilų uždarbį, buvo šeimos sutežis. Keliaudavom, surengdavom vaikams šventes, gyvenom iš tikrųjų laimingai.

Bet viskas pasikeitė per vieną dieną.

Vieną dieną man paskambino iš jo darbo: Antanui darbe nutrūko sąmonė. Greitoji, ligoninė, tyrimai… Diagnozė: gerybinė smegenų navika. Bet užsikrėtusi, išaugusi, praleista. Gydytojai negalėjo atlikti švelnios operacijos, teko daryti sunkią, sudėtingą neurochirurgijos procedūrą.

Jis išgyveno. Gydytojai sakė, kad jam pasisekė. Bet mano Antanas dingo. Po operacijos jis tapo kitu žmogumi. Veidas iškreiptas dėl nervų paralyžiaus, klausa pažeista. Bet baisiausios buvo vidinės permainos. Jis grindžo namo, ir prasidėjo pragaras.

Jis išėjo iš darbo. Tiesiog pasakė:

„Aš jau pakankamai padirbėjau. Dabar tu mūsų išlaikysi.“

Ja paimau papildomą darbą. Imdavau išsekimą iki elksmo praradimo. O jis… Jis visas dienas gulėjo ant sofos, skersdavo telefoną, žiūrėjo televizorių. Jokių bandymų padėti, jokios iniciatyvos. Tik priekaištai. Ir rėkimai. Daug rėkimo.

Jis pliūkdavo ant visų: ant manęs, ant vaikų. Net ant mažiausio – ketverių metų kudikio. Kaltino mus, kad jis serga. Sakydavo, kad mes jį „užbaigėme“. Kad dėl mūsų jis „susilaužė“.

O tada prasidėjo keikiamas dalykai. Jis valandžių žiūrėjo laidas apie pasaulio pabaigą, ruošėsi „didžiosioms katastrofoms“,perka druską, degtukus ir konservus. Atsisakė vartoti vaistus, atsisakė eiti pas gydytoją. Aš maldavau – jis rėkdavo, kad mes noriu jį „įkišti į psichiatriką“, kad aš turiu „meilužius“ ir „visas Vilnius už mane verkia“.

Gyvenau kaip blogame sapne. Namai virto kovos lauku, vaikai bijodavo savo tarpus. Aš negalėjau jų palikti tokioje aplinkoje. Ir aš išėjau. Pasikrapščiau juos ir išvažiavau pas seserį.

Skyrybos buvo neišvengiamos. Aš jau negalėjau gyventi su tuo žmogumi. Ne dėl to, kad jis serga. O dėl to, kad jis atsisakė gydytis, atsisakė kovoti, atsisakė būti vyru, tepu, žmogumi.

Dabar Antano šeima sako, kad aš egoistė. Kad aš jį palikau, kai jam „prireikė pagalbos“. Kad aš jį palikau bėdoje. Kad sėdėjau ant jo pečių, o kai tapo sunku – pabėgau. Man skaudu tai girdėti. Nes niekas nebuvo šalia, kai aš naktimis nemiegojau nuo išsekimo. Niekas nematė, kaip drebėjo mano rankos, kai girdėdavau, kaip jis vėl rėkia ant vaikų. Niekas nepadėjo, kai aš vilkiodavausi su dviem darbais ant pečių.

Aš jo nepalikčiau, jei jis būtų nusirves pas psichiatrą. Jei būtų priėmęs pagalbą. Jei būtų likęs savimi. Bet aš jau negalėjau veikti vaikus pastoviam baimiui ar nuodingai aplinkai. Mano pareiga – juos apsaugoti.

Kartais prisimenu tą Antaną – buvusį. Su šypsena, su kantrybe, su rūpesčiu akyse. Ir širdis skyla. Bet žiūriu į savo berniukus ir suprantu: aš padariau teisingai. Aš juos išgelbėjau. Ir save. Nors ir už sunaikintos santuokos ir sudaužytos širdies kainą.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

4 × 4 =

„Po ligos vyras tapo kitu žmogumi: jis pamišo, o aš pabėgau“