Peršalusi žiema ir šiltas žmogiškas gestas
Tą šaltą vakarą vėjas švilpė taip stipriai, kad atrodė, jog išplėš stogą. Lietus drumstė į peršalusius grindinius, o aš, susigūžusi po beveik peršalusiu paltu, skubėjau į artimiausią parduotuvę. Kas žingsnis – bliūksena, beveik jaučianti, kaip šaltis graužia odą. “Tik nenuleisk rankų, Gabriele,” – pasakiau sau be garso. Mano močiutė visą gyvenimą kartodavo: “Sunkios dienos praeina, kaip ir lengvos.”
Būdama dvidešimt trejų metų, niekad nebuvau pagalvojus, jog atsidursiu tokioje situacijoje – beveik tuščioje sąskaitoje, su vos keliais eurais kišenėje. Gyvenimas tapo be galo varginančių darbo dienų ratu – nuolatinės komandiruotės, pamainos sporto prekių parduotuvėje ir tyli skausmas po tėvų netekties. Jie žuvo autoavarijoje, ir viskas, kas man buvo brangu, išnyko per akimirką. Likau viena su studentų paskolomis, nuolatinėmis nuomos sąskaitomis ir bejėgiškumu, kuris atrodė neišvengiamas.
Tą vakarą, kai vėjas draskė gatves, nusprendžiau nusipirkti duonos, kelių kiaušinių ir gal… jei pinigų užteks – konservuotų makaronų. Įėjusi į apšviestą parduotuvę, pajutau, kaip vienatvė sustiprėja – lyg žibintai tiesiog pabrėžtų, kiek esu viena.
Pasiėmiau seną krepšį ir ėjau prekystalių eilėmis, skaičiuodama kiekvieną išleistą eurą. Prie konservų lentynos sustojau – paėmiau pomidorų sriubą, kurią taip mėgo mano mama. “Dieve, mama, kaip aš tavęs pasiilgau,” – tyliai sušnibždėjau. Ji visad mokėjo iš nieko sukurti kažką nuostabaus.
Artėjant prie kasos, pastebėjau vyrą. Gal penkiasdešimties metų, sulysusiu džemperiu ir praneštu kelniu. Jis kruopščiai skaičiavo smulkias monetas, o jo balsas drebėjo kai kalbėjo su kasininke: “Atsiprašau… matot, man truputį neužtenka…”
Nors ir šaltis graužė ir iki pat kaulų, žengiau pirmyn. “Aš papildysiu,” – pasakiau ramiu balsu, nors širdis plakė kaip pabėgusi. Ištraukiau susmukusius kelis eurus ir padaviau kasininkei. Vyro akys užsidegė dėkingumu. “Ačiū,” – sąžiningai tarė jis, sustingusiais pirštais paimdamas duonos kepalą. “Jūs negalite įsivaizduoti, kiek tai reiškia. Dvi dienas nieko nevalgiau. Paskutiniu metu viską praradau.”
Palietė jo ranką. “Žinau,” – atsakiau švelniai. “Kai esi visiškai bejėgis, net mažiausias gerumas gali tapti viskuo.” Pažiūrėjau, kaip jis išeina į lietų, tvirtai spaudžiantis prie savo maisto. Nei karto nepaklausiau jo vardo. Kartais anonimiškumas irgi gali būti malonumas.
Pakeitusio mano gyvenimą laiško istorija
Vėliau tą vakarą, savo mažame butelyje, įsikūrusi sename krėslelyje prie lango, laikiau tarp pirštų atšalusią arbatą. Mintys grįžo į parduotuvės įvykį. Beveik nepastebėjau, kaip tas nepažįstamas vyras į kišenę įkišo sulenktą popierėlį. Pamaniau – tiesiog palikti kaip keistą atminimo dalyką, bet miegas nepaeidavo, o tas laiškelis neleido ramiai užmigti.
Kitą dieną, rinkdamosi skalbti drabužius, jį suradau. Popierius sulenktas, rašalas nublyškęs, bet galima perskaityti:
“Ačiū, kad išgelbėjai mano gyvenimą. Galbūt to ir nesupranti, bet tu tai jau esi padariusi anksčiau.”
Prieš trejus metus. “Rūtos” kavinė.
Širdis pradėjo plakti sparčiau. “Rūtos” kavinė… Vos išgirdus šį pavadinimą, atmintyje iškilo ta viena diena – audringa, liūtų pilna, kai aš užsukau į tą jaukų kampelį šildytis. Aiškiai prisimenu: lietus be gailesčio pliaupė, o viduje, šiltoje erdvėje, sustojo keletas prakeiksmų peršalusių keliautojų. Staiga duris atsidarė – įbego bejėgis, permirkęs vyras. Padavėja ruošėsi jį išvaryti, bet kažkas jo akyse privertė mane pašokti. Nupirkau karštos kavos ir bandelės – nors ir pati tada strigau sunkumų dugne.
Ar gali būti, kad tas nedidelis mano gestas jam pakeitė gyvenimą? Ar tai reiškia, kad net tamsiausiu momentu mūsų gerumas gali grįžti netikėtai?
“Močiute, tikiuosi, kad džiaugiesi,” – pasakiau tyliai, įsivaizduodama jos šilumą. Lauke lyg ir nuslūgo lietus, o aš pajutau, kaip kažkas seniai užmirusio pradeda atgyventi.
Naujos pradžios diena
Kitą rytą pabudau su keistu pasipriešinimo jausmu. Jaučiausi lyg kas mane stumtų pirmyn, nepaisant to, kad gyvenimas prieš akis plyšo – netekus tėvų, viena su mėnesinėmis sąskaitomis ir viltimi, kuri nyko. Bet tas paprastas gerumo aktas, tas žingsnis link svetimo žmogaus, priminė – net tamsiausioje naktyje gali atsirasti žiburys.
Pradėjau dirbti sporto prekių parduotuvėje – darbo, kuris tada buvo vienintelis pajamų šaltinis. Būdama ištekėjusi beveik dvylika metų ir augindama du paauglius, galvojau – niekas manęs nebegali nustebinti. Bet likimas mėgsta juoktis.
Darbo diena buvo ypač sunki – prekybos centre visi pyko dėl grąžinamų prekių, viena kasų užstrigo, o dukra Agnė skambino apie dar vieną neužtektinį matematikos pažymį.
Baigus pamainą, lauke jau buvo beveik minusas. Vėjas draskė pastatų kampus, ganydamas šiukšles. SusivyniojIr tada supratau, kad net mažiausias gerumas gali būti ta maža kibirkštė, kuri uždegia šviesą visam gyvenimui.